Yeni Kurduğum Ubuntudaki Sorunlar

Başlatan barakli, 29 Ekim 2010 - 21:11:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

barakli

Merhaba. 1-2 gün önce yeniden ubuntu kurdum. Anasayfadan indirdiğim iso dosyasını kullandım. 32 bit. Bazı depoları ekledim medibuntu vs gibi. gpg hatalarını düzelttim. Artık stabil hale gelmeye başlamıştı. Torrentlerimi yeniden yükledim vs.

Bugün yazılım merkezinden program araştırıyordum. "Educational Desktop for ubuntu" yu yükledim. Yaklaşık 300mb lik veri indirip onu kurdu. Başka eğitim, bilim programları da kurdum keşfetmek için. Sonra restart yaptığımda edubuntu olarak karşıma çıktı. Pek de beğenmeyince geri kaldırdım "Educational Desktop for ubuntu" yu. Ondan sonra biraz garip şeyler oldu. Mesela Vuze ve Deluge programları açıkken ktorrenti açınca bilgisayara sanki perde inmiş gibi oldu. Yavaş yavaş beyazladı sanki örümcek ağı gibi. Ben ktorrentten olduğunu düşünmüştüm. Neyse beyaz oldu derken başta pcye login olduğumuz ekran geri geldi. Giriş yaptım. Ama programlar kapatılmıştı kendiliğinden. Sonra yeniden ktorrent, vuze ve deluge açtım. Bu sefer 10 dk felan dayandı pc. Firefox ve başka hatırlamadığım programı açarken bu sefer beyazlık olmadan direkt ekran karardı. Bazen ekran kararınca geri login yeri geliyordu, bazen hep siyah ekran kalıyordu, restart yapmak zorunda kalıyordum. Acaba çakışan birşeyler mi var? Bu restart durumunu nası önleyebilirim. Bu arada bugünkü keşif için program kurmadan önce böyle bir sorun yoktu şu 2 güne kadar.

Diğer bir sorun ise kurduğum saniyeden itibaren var. Nedir bu? Firefoxtaki ilginç alfabe. Altta resmi var. Kurarken bu sefer türkçeyi tercih ettim. Türkiye değil de Türkiye Crimean tatar seçtim. Hani seçtiğimiz alfabeyi deneme bölümü var ya orada denedim türkçe karakterleri. Uygun olunca da onu seçmiştim. Sonra baktım x harfine basarken nye benzer bir harf çıkıyor, ctrl + x çalışmıyor. Dil ayarlarından türkiyeyi seçtim. Bu sefer o fonksiyonlar tamamen çalışmaya başladı ama firefoxu başlatırken yine garip bir alfabe gelmeye devam ediyor. Orada kırmızı ile işaretlediğim bölgeyi tıklayınca bizim türkçemize geri dönüyor. Acaba firefoxtaki bu sorun ubuntuyu kurarken crimean tatar dilini seçmemden dolayı mı oldu? Yani dili crimean tatar yapınca otomatik olarak kurulan firefox da o dilde mi kuruldu? Peki madem google arama bölümü o garip dilde oldu da diğer programlar olmadı. Diğer programlar demekten ziyade firefox menülerinde sorun yok. Yani araçlar, görünüm sekmeleri normal. Sadece google da problem var. Mesela opera ve chromiumda bu problem yok.

[IMG]http://img440.imageshack.us/img440/8339/ekrangrntsl.png[/img]

Düzenlemeeeeee:

Mesela yukarıdaki yerler sekmesinden windowsa ait 10 ve 20 gb lık dosya sistemini seçince normalde masaüstüne geliyor o simgeler. Şimdi de geliyor ama bir yandan da smplayer açılıyor. Bu da bir başka sorun.

bytan

Alttakilerle  kur/kaldır sebebiyle oluşmuş hatalar varsa kapatabiliriz:

sudo apt-get update
sudo apt-get autoremove
sudo apt-get install -f
sudo apt-get upgrade

Bunlardan sonra durumuna tekrar bak. Gerekirse yeni bir kullanıcı aç ve onun üzerinde sistemi kullanarak hangi sorunları yaşadığını hangilerini yaşamadığını tespit et.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

barakli

Dediğiniz komutlar işe yaramadı. Ben de yeni bir kullanıcı açtım. Şöyle bir deneme yaptım. Önceden Yerler --> Başlangıç Klasörüne tıklarken smplayer açılırken şimdi normal bir şekilde açılıyor. Yani yeni oturumda normale dönüldü. Fakat ben programlarda yaptığım ayarları vs yeni oturuma nasıl aktaracağım? Torrentler yüklemiştim, onları nasıl aktaracağım? Mesela ktorrentin ayarları bazı yerlerde bulunuyor, onu biliyorum ama masaüstündeki simge ayarlarımı felan nasıl geri getireceğim. Yeni açtığım oturuma admin yetkisi verdim. Bildiğim kadarıyla home içindeki bana ait klaösrü kopyalamak yedeği aktarmam için yeterli olmuş olacak fakat bu sefer de bozuk özellikleri de bir yandan aktarmış olmaz mıyım?

bytan

Verdiğim komutlar en azından bozuk/kırık paketlerle eksik bağımlılıkları giderecekti. Tabii varsa.. Şu an yeni kullanıcınla bu saydığın kişisel yapılandırmalarının aktarılmasından başka, başlığa konu olan sorunların devam ediyor mu?
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

barakli

Verdiğiniz komutların sonucu: 0 yüklenecek vs. Yani bir bozukluk yok. Önceki sorunlar devam ediyor. Mesela bir diskten diğerine veri aktarırken restart atıyor, yani tamamen kapanıp açılmıyor da login ekranına geri geliyor. İki saattir veri kopyalayamadım.

Bu mesajı yazarken de yeniden açılıp kapandı. Herhangi bir program açık değil. Yani torrent programları kapalı. Veri aktarmıyorum. Sadece firefox açık. Hatta bu sayfa, launchpad ve gmail açık. Yine kendiliğinden kapandı. Belli bir sebebi yok sanırım.