ubuntu kurulumu ve hardisk birleştirme

Başlatan sedd_blunt, 28 Ekim 2010 - 22:05:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sedd_blunt

Arkadaşlar merhaba,
iki adet sorunum var 1.ubuntu 10.10 kurmaya çalışıyorum, yeni başlıyorum, daha önce hiç kullanmadım. Yalnız windowsu kaldırmadan çift işletim sistemi kullanmak istiyorum. Ubuntu yüklemesi yapmaya çalıştım ama açılışta grub ları göstermiyor. hard diskinde son hali böyle.

2. görüldüğü gibi denemeler sırasında harddisk birden fazla parçaya ayrıldı. Önce 5 gb lık alan ayırmıştım. dosya sistemini ntfs olarak biçimlendirdim ama ubuntuyu kuramadım. işlemi iptal ettim ve tekrar 5 gb lık bi alan daha açtım burayı biçimlendirmedim burası boş alan olarak (siyah) kaldı. tekrar kurdum. sorunsuz işlem bitti bilgisayarı baştan başlattım grub seçimi vermeden direk windowsu başlattı. sanırım ubuntuyu ikinci kere açtığım alana yükledi çünkü şimdi disk yönetimine baktığımda burda 14 gblık bi alan gözüküyo kendi kendine yükseltti sanırım alanı. şimdi ilk açtığım ve biçimlendirdiğim bölümü c ye geri nasıl ekleyebilirim?

zeitgeist

Verdiğin resimdeki disk yönetimi aracından disk silme, birleştirme ya da ayırma işlemlerini yapabilirsin. Ubuntu'yu wubi ile mi yoksa cd den başlatarak mı kurmaya çalışıyorsun? Her iki yöntem için de Wiki sayfamızda ayrıntılı bilgiler var.

Konuyu uygun başlığa taşıyorum.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

sedd_blunt

Wubi ile de denedik, flash bellekten de denedik. Kurulumu son yaptığımızda sorunsuz oldu bitti bilgisayarı yeniden başlattım ama grub göstermedi direk windowsla başladı. bide disk yönetimi aracından disk silme, birleştirme ya da ayırma işlemlerini yapabilirsin demişsin. şu anki durumda sağ tıklamış olduğum yeri c ye nasıl ekleyebilirim?

zeitgeist

Disk yönetimi aracında disk birleştime işlemi de yapılabiliyor diye hatırlıyorum. Mantıksal sürücüyü sildikten sonra birleştirme aktif oluyordu galiba ama benimki sadece hatırladığım eski bilgiler. Sen en iyisi internette araştır bu mesleyi ama her halükarda disk birleştirme ve ayrıma, silme işlemleri Windows sistemine zarar verebilir, bence yedekleme yapmayı ihmal etme.

Yok eğer ben bunu Ubuntu cd ile yapabilirim dersen; bilgisayarı Ubuntu cd ile başlatıp Gparted aracıyla disk birleştirme yapabilirsin ki nasıl yapılacağı ile ilgili bilgiler forumda mevcut.

Ubuntu'yu kurdum grub ekranı gelmiyor diyorsan yine Ubuntu cd ile bilgisayarı açıp

sudo fdisk -l

çıktısını buraya aktarabilirsin. Duruma göre yeniden bir grub2 kurulumu yapabilirsin.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

heartsmagic

Kurulumdan sonra fazla özelleştirme yapmadıysan bence hiç üşenme, ayırdığın bütün bölümleri sil ve güzel bir şekilde tekrar bölüm oluştur. Ardında da Ubuntu'yu tekrar kur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.