[Çözüldü] Nasıl aptitude'ü metin tabanlı açabilirim?

Başlatan rick, 28 Ekim 2010 - 15:06:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rick

aptitude eskiden, aptitude ve aptitude-gtk diye paketlenmişti. Şimdi sadece aptitude var, ve o da grafik arayüzlü. aptitude grafik arayüzlü olunca, synaptic'ten pek bir farkı kalmıyor ve sistemimi zorluyor. Nasıl aptitude'ü metin tabanlı olarak yükleyebilirim? Veya bir başka metin tabanlı apt yükleyici var mı?

hitokiri

apitude eskiden nasıldı ki ?
arayüzden kastın uçbirim diyalogları falan mı ?
apt-get var ? :D

rick

Alıntı yapılan: hitokiri - 28 Ekim 2010 - 15:30:29
apt-get'in arayüzü bile yok. :D Sadece komutlardan ibaret. Benim kastettiğim metin tabanlı aptitude ise şuna benziyor:

Grafik arayüzlü olan da şu:

hitokiri

mesela
sudo aptitude -v install avant-window-navigator
diye çalıştırınca eskisi gibi mi ?
veya direk

sudo aptitude -v 

rick

hitokiri

Alıntı yapılan: Rick - 28 Ekim 2010 - 15:44:16
Alıntı yapılan: hitokiri - 28 Ekim 2010 - 15:30:29
apt-get'in arayüzü bile yok. :D Sadece komutlardan ibaret. Benim kastettiğim metin tabanlı aptitude ise şuna benziyor:
Bu senin istediğin gibi duruyor ben çıkamadım işin içinden :P

rick

Evet, öyle olmasını istiyorum. Siz nasıl yaptınız?

hitokiri

sudo apt-get install aptitude
sudo aptitude
hitokiri@hitokiri:~$ sudo aptitude --help
aptitude 0.6.3

Ekstra bi şey yapmadım ama sürümü bu şekilde bi şekilde sende sürüm atladıysa sürüm düşürme yapabilirsin synapticden,
en olmadı zorla > http://packages.ubuntu.com/search?suite=maverick&searchon=names&keywords=aptitude :D

rick

Sorunu çözdüm. aptitude'u yüklerken aptitude-gtk otomatik olarak yüklenmiş. aptitude-gtk pakedini silip, tekrar aptitude'a girmeye çalışınca açıldı. Yine de teşekkürler. :)

hitokiri

Yani anlamadım sorunu ama geçmiş olsun o zaman :)

eribol

aptitude ve aptitude-gtk iki ayrı paket. aptitude ne diye aptitude-gtk kullanıyor anlamadım(gerçi öyle olduğundan da emin değilim). Ayrıca başlıklara Çözüldü etiketini de eklersen güzel olur.