Virüslü dosyayı Wine ile açsam virüs bulaşır mı?

Başlatan ubuntupardus, 31 Ekim 2010 - 12:44:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ubuntupardus

İyi günler.

Bende bir oyun var. Fakat Setup exe dosyası virüslü.
Bu dosyayı wine ile açıp. Ubuntu da wine ile oynasam. Ubuntuya veya W,indows'a virüs bulaşma ihtimali var mıdır?

rick

Hayır bulaşmaz. Windows'un virüsleri sistem dosyalarına girer. Linux'un sistem dosyalarına giremeyeceğine (girse de, bir şey yapamayacağına) göre sorun yok.

ubuntupardus

Peki windows ortamına girdiğimde bir sorunla karşılaşır mıyım?

marjinal1st

Wine'dan virüs bulaşması denen saçmalığa kanmayın lütfen. Olay tamamen sizin kişisel klasörlerinizde gerçekleşeceği için hiçbir işlem, sisteme müdahale edemez. Olabilecek en kötü durum şöyle ki Wine yapılandırmanız bozulabilir. Onu da yapılandırma klasörünü tamamen silerek halledebilirsiniz. Ama bunun bile olacağını zannetmiyorum.

Windows ortamına da bulaşamaz çünkü kuracağınız yazılım sizin kişisel Wine yapılandırmanızda duracaktır.
Bugün özgür yazılım için ne yaptın? :)

ubuntupardus

O zaman Assassin's creed oyununu gönül rahatlığıyla kurup oynayabilirim.

Teşekkürler.

krwlng

Kendi düşüncemi söylemem gerekirse, böyle bir şey olabileceğini zannetmiyorum. Sonuç olarak ubuntu üzerinde windows virüsleri çalışmıyor, wine tam olarak windows sayılmaz, yalnızca gerekli dosyalar ve platform kaynaklarını bulunduran bir öykücü diyebiliriz. Bu anlamda sorun çıkacağını zannetmem. Windows virüsleri genellikle sistem bütününe veya belli bazı noktalara zarar vermek için yazılıyor, doğal olarak elinizin altında halihazırda bir windows olmadığı için korkmanızı gerektirecek bir durum olduğunu da zannetmiyorum. Sizin düşündüğünüz şekilde bir zamanlar virüslü bir çizim programını yükleyip kullanmıştım, normalde windows üzerinde Parite.b virüsü olarak anılan ve çok zararlı olan bu virüs ubuntu ve wine altında hiçbir sorun çıkaramadı.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

rick

En kötü ihtimalle, VirtualBox'ta sanal Windows'a virüs bulaşır. Ama Wine'da böyle bir sorun yok. Çünkü; Wine, Windows sistemine sahip değil. Sadece varmış gibi yaparak programları çalıştırıyor.

ubuntupardus

Virtual box'ta sanal windows yok zaten. Virtual box bile yok ta.

Şimdi oyunu yüklemek için Wine ile aç demem yeterli mi?
Yardımlar için teşekkürler.

krwlng

@ubuntupardus, wine ve sistemin oyun için yeterlilik gösteriyorsa o şekilde çalıştırabilirsin, fakat her oyun ve uygulamanın çalışacağı garantisi yoktur bunu da unutmaman gerekli.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

ubuntupardus