Windowsta yüklü oyunları ve Kurulumsuz .exe'leri wine ile çalıştırmak

Başlatan myardim, 09 Eylül 2010 - 21:18:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

myardim

Herkese İyi Bayramlar Arkadaşlar;

1- Bilgisayarımızda iki işletim sistemi yüklü (Ubuntu + Windows). Windowsta kurmuş olduğum bir oyunu Ubuntuda wine ile açmaya çalışmak mı yoksa oyunu wine ile Ubuntuyada kurarak çalıştırmak mı daha mantıklıdır öncelikle bunun cevabını arıyorum.(mantıksal olarak Ubuntuya kurarak daha iyi olabileceği aklıma geliyor fakat.)

Örneğin bende counter strike 1.6 versiyonu bulunuyor. Bu oyunu hiçbir kurulum gerektirmeden direk .exe yi çalıştırarak windowsta oynuyorken Ubuntuda bu durum farklılık gösteriyor. Ubuntuda oyun açılıyor fakat grafikler çok kötü ve oyunu başlatamıyorum. İlla bir .exe uygulamasını çalıştırmak için onu öncelikle Ubuntu sistemimize mi kurmamız gerekiyor.

bu sorularımı yanıtlarsanız çok memnun olacağım şimdiden teşekkürler.

krwlng

Bence oyundan oyuna farklılık gösterir bu söylediğiniz, çünkü ben daha önce world of warcraft oyununu hazır kurulu dizinden rahatça çalıştırıp oynarken, Fifa08 oyununu çalıştıramıyordum. Aynı şekilde Guild Wars oyunu hazır kurulu diskte çalışırken prince of persia oyunu açılış esnasında donanım tanımlama sıkıntısı çıkarıyordu.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

marjinal1st

Bana kalırsa bunun Ubuntu veya Wine ile bir ilgisi yok.

Bu durum Windows'da da aynı. Belli oyunlar kopyala-yapıştır metodu (hazır kurulu ile aynı kapıya çıkar) ile çalışabilirken büyük bir çoğunluk çalışamaz. Zira çalışanlar gerekli kayıt defteri ayarlarını kendisi otomatik oluşturabiliyor her defasında. Çalışamayanlar ise o ayarları sadece kurulumunda yapabiliyor, dolayısı ile hazır kurulu olduğu takdirde ayarları bulamıyor ve çalışamıyor.

En basitinden Call Of Duty 2 oyununu her türlü şekilde çalıştırabilirken Call Of Duty 4: Modern Warfare oyununu çalıştırabilmek için kurulum yapmam gerekiyor. Ubuntu'da (tam olarak Mint) da Windows'da da durum aynı.

CS 1.6 için grafik ayarlamalarını zaten kolayca yapabiliyorsunuz. OpenGL kullandığınız takdirde problem yok.
Bugün özgür yazılım için ne yaptın? :)

Olorin

Bu duruma benzer bir konu hakkında sorum olacaktı;

Ubuntu'nun kurulu olduğu disk alanım 22GB kadar, şu anda 9GB boş alanım bulunuyor ve oyunları artık buraya yüklemek istemiyorum. Kurulum sonrası ntfs-config ile bağladığım diğer disk alanlarıma Wine ile oyun kurulumu yapsam, oyunlarım çalışır mı? Deneyen var mıdır?

krwlng

Daha önce hiç denemedim, küçük bir program veya oyunu o şekilde deneyip sonucu yazarsanız biz de bilgileniriz :)
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

bytan

Zamanında denediğim cm01-02 için söylemek gerekirse çalışır. :)
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

mehmetux

Sorun kayıt defteri ise windows altında başlat>çalıştır >regedit ile kayıt defterinizi görebilirsiniz gerekli .reg dosyasını  kopyalayıp konsola  wine regedit dosyaadı.reg yazarak wine altındaki kayır defterine ekleyebilirsiniz. Adobe DW CS5 çalıştırıken yapmıştım..
Soru sormadam önce empati kurmak lazım.