açık kaynak ile bir reklamın hikayesi

Başlatan ugur.ugur, 02 Ağustos 2010 - 22:11:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ugur.ugur

Tamamen açık kaynak kullanarak reklam yapılırmı diye düşünüyordum. zaten açık kaynak programlar kullanıyorsun ama blenderin yanında after effect, photoshop ve illustrator. hepsi iyi güzel birde windows denen bir bela. yaklaşık 6 seneden beri after effect kullanıyorum ve gerçektende biliyorum dediğim bir program. Peki blender after effect programının yaptığı işi tamamen yapabiliyormu. Sorunun cevabına onun yeri ayrı onun yeri ayrı diyenler olacaktır. Evet blender after effectin yaptığı işin tamamı olmasada büyük bir bölümünü aynı kolaylıkla yapabiliyor. Aklıma takıldı ve bi tane işimi herhangi bir ücretli program kullanmadan tamamen açık kaynak ile yapayım dedim. Açtım ubuntuyu blender var gimp var inkscape var artı olarak openshot denen bir video editor var. iyi güzel ama photoshopta tıkır tıkır kestiğim parçaladığım bir resmi gimp ile aynı kolaylıkta yapabilecekmiyim. yazı efektlerini nasıl halledeceğim diye kara kara düşünürken bir anda başladım yapmaya. after effect ile bunu 2 - 3 saatte yapabilecekken hızlı ve etkin kullanamadığımdan blender 2.53 ile 7 saat civarı sürdü. Türkçe karakter sorunu ve material problemi de cabası ( Beta da olsa hala hatalar mevcut) birde ekran görüntüsü kaydetme programı ile yaptığım işi adım adım kaydettim. olursa yayınlarım olmazsa silerim diye. yaptım bişeyler ve onaya gönderdim. Bu iş Belki hiç onaylanmayacak ama ben tamamen açık kaynak ile bir işi başarmış olmanın mutluluğunu yaşıyacağım :)

http://www.vimeo.com/13831899

empax

Öncelikle emeğinize sağlık. Bir izleyici olarak bence çok orjinal görünüyor. :)
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

heartsmagic

@ugur.ugur, öncelikle eline sağlık. Hani izleyici olarak bakınca inan hiçbirimiz neyle yapıldığını anlamayız. Gönderdiğin yere de şununla yaptım, bununla yaptım demediysen onların da anlayacağını sanmıyorum :) Ancak işin erbabı gözler belki aradaki farkları görecektir. Böyle bir işe giriştiğin için cidden tebrik ederim.

Ufacık bir tavsiye yapayım. Türkçe konusunda ufak tefek sıkıntılar mevcut. Şu meşhur ayrı yazılması gereken -de,-da ekleri bitişik olmuş bir iki yerde :) "Sizde" gibi. Tabii bu yapılan işin kıymetini değiştirmiyor, tekrar eline sağlık. Onlar da düzeltilirse bir izleyici olarak benim için dört dörtlük bir reklam olur bu çalışma.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hakperest

@ugur.ugur, ellerine sağlık. Şaka gibi ama duygulandım diyebilirim. :) Özgür yazılımlarla insanın arasında bir süre sonra sanırım duygusal bir bağ oluşuyor... Kimsenin onlara laf atmasına gelemiyorsunuz, ne kadar güzel olduklarını herkes bilsin istiyorsunuz... En azından ben böyleyim. Tasarım vs. şeylerden çok uzağım, bu yüzden "Peki blender after effect programının yaptığı işi tamamen yapabiliyormu." gibi bir sorunun cevabını maalesef ispat ile veremiyordum. Bu çalışma senin için belki küçük ama özgür yazılımlar için büyük bir adım olmuş olabilir. :) Çok mutlu oldum bu konuyu, bu azmi, bu başarıyı görünce... Tekrar ellerine sağlık...
Küçük bir anketimiz var, katılımınız için şimdiden teşekkür ederiz. Anketimize http://h2b.co/anket adresinden ulaşabilirsiniz.

http://mustafaalkan.kimdir.com

ugur.ugur

Hepinize teşekkür ederim.

hakperest arkadaşımın dediği gibi açık kaynak programlar ile insanın bir duygusal bağı oluyor. 3.000 lirayı bir adobe programına verince o programla aranızda bir aşk geçiyor. yeni bir versiyon çıkıncada kendinizi çok yaşlı bir sevgili ile çıkıyormuş gibi hissediyorsunuz. :) işin aslı aklımda bir projem var. www.videocopilot.net sitesinin açık kaynak hali. maddi ve manevi hazır olduğumda hayata geçireceğim kesinlikle. Ve belkide bütün dünyada ses getirecek bir proje olacak kimbilir. ( paralı programlar ile yapılanlar ses getiriyor )

Alıntı yapılan: heartsmagic - 02 Ağustos 2010 - 23:05:23
Ufacık bir tavsiye yapayım. Türkçe konusunda ufak tefek sıkıntılar mevcut. Şu meşhur ayrı yazılması gereken -de,-da ekleri bitişik olmuş bir iki yerde

heartsmagic arkadaşıma kesinlikle katılıyorum :( düzeltmeler geldiğinde kesinlikle hataları düzelteceğim.

sem

Çalışmanız çok güzel ellerinize sağlık... Planlarınız da bir o kadar güzel tabi... Umarım istediğinizi yapabilirsiniz kendinizi hazır hissedince (maddi ve manevi olarak)... İyi geceler diliyorum...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

empax

Bu arada 2 sene önce After Effect ile on gün kadar haşir neşir  olmuştım. :) Çok hevesliydim... Ama bir yandan da Linux diye bir şeyin olduğunu keşfediyordum...
Tabi ne olduysa Linux daha ağır bastı ve AE'ye ara verdim,bir de AE'nin Linux altında çalışmaması cabası... iki senelik bir araya sebep olmuştu bu, şimdi sizin konunuzu görünce tekrar aklıma geldi. :)

O on günlük kısa sürede amatör bile sayılmayacak 2 kısa deneme videosu yapabilmiştim sadece...  :)
Bakındım ama sadece birini bulabildim, o da normal düz bir resmi 3B hale getirme çalışmamdı. Öylesine bir sokak/cadde resmi ve sokakta bir gezinti :)
http://video.google.com/googleplayer.swf?docid=-2644476299775297169&hl=en&fs=true

Kim bilir, Adobe firması Linux'a da destek verseydi belki ben de öğrenirdim....
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

eribol

Çalışma valla çok güzel. Ee bir türkçe video hazırlasanız da biz de öğrensek ya. Madem bilen var ne diye yarım ingilizceyle, ingilizce videolara bakıyoruz :D

Blender'ı 3DSmax ve Maya ile kıyaslayan gördüm ama After Effect ile kıyaslama pek görmedim. Ama Blender ile yapılmayacak şey yok bence. Hele arkasında python desteği varken, merdivenleri koşar adım çıkıyor neredeyse.

kaos_07

tasarım dan falan pek anlamam ama çalışmam gerçekten çok güzel
olmuş 2-3 kere izledim
çalışmalarınının devamını dilerim

ugur.ugur

Teşekkür ederim çok sağolun. Çalışma onay aldı yazı tipleri fontları düzeltmeleri haricinde :) zaten yaparken bi yandan da kayıt yapmıştım dersler hazır yani. ama kısaltıp silinecek eklenecek yerler var. eklemeleri düzeltmeleri yapınca dersinide koyarım. tekrardan yorumlarınız için teşekkürler

hitokiri

Alıntı yapılan: ugur.ugur - 04 Ağustos 2010 - 10:18:50
Teşekkür ederim çok sağolun. Çalışma onay aldı yazı tipleri fontları düzeltmeleri haricinde :) zaten yaparken bi yandan da kayıt yapmıştım dersler hazır yani. ama kısaltıp silinecek eklenecek yerler var. eklemeleri düzeltmeleri yapınca dersinide koyarım. tekrardan yorumlarınız için teşekkürler
hayırlısı olmuş tebrik ederim bende :)
hem güzel çalışma için hemde paylaşmayı anlatımı düşündüğün için @ugur.ugur :)

heartsmagic

Çalışmanın kabul görmesi daha da güzel olmuş, tekrar tebrikler.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ufuk_k

Eline sağlık hoş olmuş. Diyorlar hep Blender aynı zamanda çok gelişmiş bir video editörüdür diye, sayende görmüş olduk. Onaylansa da onaylanmasa da en azından hangi yolları izlediğini paylaşman hoş olur (Gerçi onay almış ama almasaydı bile demek istedim).
"Waiting for an ideal, a low deal, a no deal.
Play your stereotype,  oh yeah..."

Sherlock Holmes

Bravo, güzel çalışma.
Blender'da ne gibi hatalar mevcut.?  :)

Alıntı yapılan: ugur.ugur - 02 Ağustos 2010 - 22:11:27
( Beta da olsa hala hatalar mevcut)

sudusleri

Gerçekten tebrikler.. Belki de blender kurcalamanın zamanı gelmiştir :)
Düşten yumak oldun... alıp gittin günahları...

Tuxie

@ugur.ugur  mükemmel olmuş tebrik ederim benim gibi bu konulara uzak normal bir vatandaş olarak hiç bir farkı varmış gibi görünmedi hatta sanki tv de gördüm gibime geldi :P çok başarılı olmuş gerçekten özellikle açık kaynak tercih etmenizde çok güzel tabi bunları yapabilmek için sanatsal yetenek lazım oda sizde mevcut hangi yazılım olsa yetenek olunca oluyor.
Tekrar tebrikler.

opusxx

nVidia GeForce 8600 GT (512)
Lxde + Awesome wm 3.4.6
philips 109b6 (19 inc )
AMD Athlon(tm) 64 Processor 3000+  1024 ram,