ubuntu-tr.net tasarımı

Başlatan altintasi, 10 Ekim 2010 - 19:57:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

altintasi

Selamlar.. Ben ubuntu.com ile aynı şekilde bir site taslağı hazırladım. Birebir aynısı şeklinde.. Boş zamanlarımda düzenlemeye devam edebilirim. Düşüncem, eşgüdümlü bir tasarımla daha ciddi bir algı oluşturulabilir. Ne dersiniz?

[IMG]http://i55.tinypic.com/2metf.png[/img]
Bilemiyorum Altan, bilemiyorum...

omergex

bence on numara bir fikir, tartışılması gerek
toshiba satellite a300 2d4
ati mobility readon hd 3400

barış

vaov! gerçekten alkışlanması gereken bir fikir ve tasarım. Türkiye Tayfası eminim düşünecektir :)

heartsmagic

@alintası, buradan da eline sağlık diyeyim. Lakin, anasayfayı yenilerken bu bizim de aklımızdan geçmişti. Fakat daha dinamik ve yönetimi kolay bir şey olmasını düşünerek mevcut tasarıma ve yapıya gittik. Uzunca bir süre de böyle kalmasını istiyoruz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

altintasi

Benimkisi bir düşünceydi.. Bir süredir düşünüyordum aslında.. Denedim ve güzel geldi gözüme.. Dediğim gibi sadece bir fikirdi. Çok faazla çevirilere yardım edemedim zamansızlıktan dolayı.. Belki böyle bir şekilde yardımcı olabilirim diye düşünmüştüm..

Bu arada belki yanlış anlaşılmalar olabilir diye şunu da not olarak eklemek istiyorum. Ben şu andaki ana sayfanın da güzel olduğu düşüncesindeyim. Sadece aynı tasarımı kullanmanın nasıl olacağını düşünüp paylaştım..

heartsmagic

Biz de yanlış anlaşılmayalım, tasarım zaten görsel yönden gayet başarılı. Sadece dediğim gibi bir süre daha mevcut tasarımımızla yürümek istiyoruz.

Xenophobia

Ubuntu-tr.net girişine bu örnek koyulup, şu an izlenen yol ubuntu-tr.net/blog şeklinde izlenebilir.

omergex

bence bu çalışma bir çok kimsenin tasarımdan etkilenerek ubuntuya geçmesine karar verecektir
toshiba satellite a300 2d4
ati mobility readon hd 3400

canosayan

Çok teşekkür ederiz.
http://www.ubuntu.com/support/community/locallanguage sayfasından diğer topluluk sitelerine bakabilirsiniz. Benim gördüğüm kadarıyla sadece çin bu tasarımın bir kopyasını kullanıyor.

Kişisel olarak başka bir web sitesinin benzerini tasarlamayı manalı bulmuyorum. Ayrıca bir çok yerel topluluk sitesine göre, yeni temaya çok daha uygun bir sitemiz var. Ayrıca yeni bir tasarıma geçmek emek ve çalışma gerektiriyor. O kadar enerjimiz olsa sanırım şu an başka şeylere kullanırız.
Chmod bizim işimiz.

altintasi

O listedeki sitelerin çoğu ubuntu'nun eski sitesinin benzeri.. Kişisel görüşünüze saygı duyuyorum. Mesela Microsoft (örnek afaki olabilir) aynı taslak üzerinden yerel site türeterek devam ediyor.

Ama sonuçta bu konuda karar alanlar sizlersiniz. Ben fikrimi sunmuştum. Emek konusunda haklısınız. Fakat bu da farklı bir tat olabilirdi ziyaretçiler için. Konuyu da uzatmamak lazım..

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: altintasi - 10 Ekim 2010 - 19:57:10
Düşüncem, eşgüdümlü bir tasarımla daha ciddi bir algı oluşturulabilir.

Katılıyorum, algı oluşturma düşüncesine.
Tasarımdan ziyade daha önemli gereksinimlerin karşılanmasının,
etkisinin daha yüksek olabileceğini'de belirtmek istedim.

Yiğit Ateş

Tasarım ekibi varken anlamadığım konularda yorum yapmak bana düşmez, ama kişisel fikrim mükemmel olduğu yönünde :) Tebrik ederim @altintasi.

altintasi

Teşekkür ederim Yiğit Bey.  :)

canosayan

Alıntı yapılan: altintasi - 11 Ekim 2010 - 20:32:58
O listedeki sitelerin çoğu ubuntu'nun eski sitesinin benzeri.. Kişisel görüşünüze saygı duyuyorum. Mesela Microsoft (örnek afaki olabilir) aynı taslak üzerinden yerel site türeterek devam ediyor.

Ama sonuçta bu konuda karar alanlar sizlersiniz. Ben fikrimi sunmuştum. Emek konusunda haklısınız. Fakat bu da farklı bir tat olabilirdi ziyaretçiler için. Konuyu da uzatmamak lazım..

konuyu uzatmak değil. Sadece farklı fikirleri farklı düşünüyoruz.

Açıkçası microsoftun yerel sitelerini üreterek gitmeinin nedeni bu sitelerin hepsini microsoftun yapıyor olması. Bir kurumsal takip söz konusu. Fakat bizim ubuntu ile bir kurumsal bağımız yok. Eğer öyle bir kurumsal bağ varsa muhtemelen hosting sponsoruna falan ihtiyacımız olmamalıydı.

Karar alıcı konusunda görmüyorum kendimi. Açıkçası karar almayı da istemiyorum. Eğer cidden yardım etmek istiyorsanız tasarım ekibine başvurun. şu an bir sudo sitesi tasarımına ihtiyacımız var. Arkadaşlarla çalışın tasarlayın bize kurulabilir, tüm tarayıcılarda çalışan bir tema verin. Bizde seve seve kuralım.
Chmod bizim işimiz.

krwlng

http://www.ubuntu-it.org/release-day/10.10/ adresindeki giriş harika, böyle bir giriş sayfası olsa çok güzel olurdu. Bir de ubuntu yerel lisanlar sitesinde hala ubuntu-tr.org olarak görünüyor adres.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

altintasi

Peki..

heartsmagic

Alıntı yapılan: krwlng - 12 Ekim 2010 - 12:19:59
Bir de ubuntu yerel lisanlar sitesinde hala ubuntu-tr.org olarak görünüyor adres.

Sağ olsunlar öyle görüyorlar fakat birçok ciddi sorunumuz karşısında adeta bir devlet dairesi yavaşlığı çıkartıyorlar. Son ciddi sorunumuzu da çözemeyerek bize çok yardımcı oldular!
Kendileri böyleyken bizden resmiyet adına (ki resmi deseler de değişen fazlaca bir şey olmuyor) yapılan toplantıda "iyi şeyler yapıyorsunuz gördüğümüz kadarıyla ancak yaptıklarınızı iyi aktaramıyorsunuz (kısacası reklamınız iyi değil)" diyerek olumsuz oy kullanan yetkililere de sahipler. Velhasılı kelam Canonical ile göbekten bir resmiyetimiz yok. Alan adı şu an "resmen" bize ait, resmi yerel site olmak için fazlaca vakit harcamayı planlamıyoruz çünkü bizlere artı sağladığını henüz görmedik. Son bir geri bildirim yapacağız kendilerine, tabii vakit bulabilirsek. Ardından ya hay hay diyecekler ya da resmi yerel ekip geğilsiniz. Bundan sonra da "tak sepeti koluna ...". Neyse, mesele nereden nereye geldi.

@alintasi, umarım bir kırgınlık yoktur. Anasayfamızın tasarımı daha bir süre önce değişti ve beğeni topladı. Hani şu aşamada cidden sayısı çok az olan (Bkz: 1 kişi) olan alt yapıdaki arkadaşlarımızın üzerine bir yük bindirmek istemiyoruz. Aradaki en makul öneri @Xenophobia'dan geldi. Anasayfanın değişip, mevcut tasarımın günlük haline getirilmesi. Ancak biz ilk açılışta kullanıcıların karşısına aktif bir ortam sunmak için Wordpress'e geçtik.

canosayan

Alıntı yapılan: heartsmagic - 14 Ekim 2010 - 01:05:23
Bir de ubuntu yerel lisanlar sitesinde hala ubuntu-tr.org olarak görünüyor adres.

Sağ olsunlar öyle görüyorlar fakat birçok ciddi sorunumuz karşısında adeta bir devlet dairesi yavaşlığı çıkartıyorlar. Son ciddi sorunumuzu da çözemeyerek bize çok yardımcı oldular!
Kendileri böyleyken bizden resmiyet adına (ki resmi deseler de değişen fazlaca bir şey olmuyor) yapılan toplantıda "iyi şeyler yapıyorsunuz gördüğümüz kadarıyla ancak yaptıklarınızı iyi aktaramıyorsunuz (kısacası reklamınız iyi değil)" diyerek olumsuz oy kullanan yetkililere de sahipler. Velhasılı kelam Canonical ile göbekten bir resmiyetimiz yok. Alan adı şu an "resmen" bize ait, resmi yerel site olmak için fazlaca vakit harcamayı planlamıyoruz çünkü bizlere artı sağladığını henüz görmedik. Son bir geri bildirim yapacağız kendilerine, tabii vakit bulabilirsek. Ardından ya hay hay diyecekler ya da resmi yerel ekip geğilsiniz. Bundan sonra da "tak sepeti koluna ...". Neyse, mesele nereden nereye geldi.

@alintasi, umarım bir kırgınlık yoktur. Anasayfamızın tasarımı daha bir süre önce değişti ve beğeni topladı. Hani şu aşamada cidden sayısı çok az olan (Bkz: 1 kişi) olan alt yapıdaki arkadaşlarımızın üzerine bir yük bindirmek istemiyoruz. Aradaki en makul öneri @Xenophobia'dan geldi. Anasayfanın değişip, mevcut tasarımın günlük haline getirilmesi. Ancak biz ilk açılışta kullanıcıların karşısına aktif bir ortam sunmak için Wordpress'e geçtik.

serkanorada tr.org görünüyor. fakat  krwlng iletisi benim tr.org dönüştürme filtresine takılmış.
Chmod bizim işimiz.

ufuk_k

Alıntı yapılan: heartsmagic - 14 Ekim 2010 - 01:05:23

Bu konuda uzun uzun konuşulacak şeyler vardır, burası da yeri değildir belki ama, bazen Canonical'ın organizasyonu ya da profesyonel yaklaşımı mı diyelim, böyle sonuçlara yol açabiliyor sanırım. Hani kıyaslayınca belki Fedora gibi bir topluluk organizasyonuyla bazı farklar görülebilir. Topluluk organizasyonu babında (hani kullanıcı desteği filan demiyorum yanlış anlaşılmasın), şirket yaklaşımı yani Canonical tavrı her zaman çok da faydalı olmuyor. Bazı e-posta listelerinde bunun olumsuz etkilerine şahit oldum.
"Waiting for an ideal, a low deal, a no deal.
Play your stereotype,  oh yeah..."

altintasi

@heartsmagic kırgınlık yok kesinlikle. Zaten siz en son metni yazmadan önce de yazdıklarınıza benzer sıkıntılar olduğunu düşünmüştüm. Canonical'ın hayret verici davranışları olduğunu ben bizzat kendi gözlerimle gördüğüm için sizlere sonuna kadar hak veriyorum. Ama davranışların ubuntu'nun kelime anlamına ters düşmesi ise ayrı bir sorunsaldır.

heartsmagic

Alıntı yapılan: canosayan - 14 Ekim 2010 - 08:38:53
serkanorada tr.org görünüyor. fakat  krwlng iletisi benim tr.org dönüştürme filtresine takılmış.

Bir ara el atmaya çalışalım.

canosayan

Alıntı yapılan: heartsmagic - 14 Ekim 2010 - 22:55:22
Alıntı yapılan: canosayan - 14 Ekim 2010 - 08:38:53

Bir ara el atmaya çalışalım.

buna el atmak tüm veritabanın da sorgulama yapmamızı gerektirecek. onun yerine sayfalar oluşturulurken çeviriliyor. Ama düşününce tr.org a geçmeyeceğimize göre bir gece forumu kapatıp bu atraksiyonu yaşayabiliriz.
Chmod bizim işimiz.

heartsmagic

El atalım derken, Ubuntu'nun kısmında demek istemiştim. Değiştirtmek lazım orayı. Bir ara .com'da geçişte yaptırmıştım, tekrar bakayım.