[Çözüldü]root iken yüklediğim programlar yeni oluşturduğum kullanıcıda açılmıyor

Başlatan artera, 15 Ekim 2010 - 11:32:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

artera

selam arkadaşlar linuxı yükledikten sonra sürekli root modunda kullandım.baya bi program kurdum.şimdi bi kullanıcı adı ve şifresi oluşturup onunla giriş yaptım ama root iken yüklediğim programları bu  kullanıcıyla giriş yapıp açmaya çalıştığımda açılmıyorlar.(mesela jdownloader vs...)
nasıl halledebilirim?

Yiğit Ateş

Açılmayan programları uçbirimden çalıştırıp hata çıktısını buraya geçer misiniz?

artera

komut satırından sudo diyip programın komutunu yazdığımda açılıyor.ama root dizinine kurulu.hata almıyorum açmaya çalıştığımda.mesela jdownloader için çalıştırma komutu "  sudo java -jar '/root/.jd/JDownloader.jar'  " orda root yazıyor.ben onu şimdi oluşturduğum kullanıcı adıyla masaüstüne oluşturduğum kısayolla açmak istiyorum.komut satırına geçip   "  sudo sudo java -jar '/root/.jd/JDownloader.jar'  " yazmak uzun geliyor  :-)

Yiğit Ateş

Root dizininde olan bir programı yetkili kullanıcı olmadan çalıştıramazsınız maalesef. Jdownloader dizinini normal kullanıcının ev dizinine ya da masaüstüne vs. kopyalamanız lazım.

artera