OpenOffice 3.2 Sunum Kasma Sorunu

Başlatan Warlord, 17 Ocak 2011 - 17:58:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Warlord

Arkadaşlar Netbook kullanıcısım. Donanımım malum 1.6 ghz işlemci, 1GB RAM. 200 sayfalık sadece yazılardan oluşan basit bi sunum açtığımda çok fazla kasıyor. Kasmasının sebebi doanım yetersizliği olup normal mi?(Office 2007-2003 te sıkıntı olmuyor.) Yoksa bir problem mi vardır?

Teşekkür ederim.

Yiğit Ateş

Maalesef normal. Openoffice'in zayıf yönlerinden biri, büyük sunum dosyalarında çok fazla kasıyor.

Warlord

Peki kasmayan alternatif bi program bulma imkanım varmı? Sadece LibreOffice çıktığını duymuştum. Galiba oda OpenOffice tabanlıymış. Oda kasar gibime geliyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Ocak 2011 - 18:14:13

Bişey daha eklemek istiyorum. Ben o sunumu zarzor pdf e çevirdim. Pdf okuyucu ile açtığımda kasmasa bile yükleniyor diyor ve bekletiyor. Bir sayfanın açılması 10 saniye sürüyor. Buda normalmidir?

Yiğit Ateş

Wine ile Office 2007 kullanıyorum maalesef, şu an için bir alternatif yok. Libreoffice söylediğin gibi Openoffice tabanlı olduğu için onda da durum aynı. Pdf konusunu bilemiyorum, Adobe Reader ile denediniz mi?

Warlord

Bu durum gerçekten Linux kullanıcıları için negatif bi durum. Biran önce çare bulunmalı diye düşünüyorum. Çünkü bilgisayar kullanıcılarının %95'i office'e ihtiyaç duyuyor. Hele netbook kullanıcıları çok zor durumlarda kalabilir.

reis33

stef_q

Evet benzer sorunları bende openoffice 3.2 de sunum dosyalarında yaşıyorum. Umarım yakın zamanda openofficenin performansında dğeişikliklere gidilir...

heartsmagic

Bu kasan sunumlar neyle hazırlanmışlar acaba?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Al Arabi

OpenOffice ya da Libre Office'in ayarlarındaki ram miktarını artırırsanız sorununuz düzelecektir muhtemelen.

Araçlar>>>Seçenekler>>>Bellek.

kanzakande

Libre Office kesinlikle daha hızlı. Bekleyin 11.04

janparey

arkadaşım bu şu anlama geliyor senin elindeki sunum yüksek kaliteli materyaller diğer bir tabirle mb olarak yüksek materyaller içeriyor bu yüzden ister pdf e ister başka bir formata çevirin bu tür dosyaları giriş seviyesi işlemcilerin işlemede zorlanması gayet normal.teorimi slaytınızı ms office 2010 ,libre,lotus vb birkaç office uygulamalarında açıp karşılaştırarak deneyebilirsiniz.çözüm olarak ise bu dosyaların kalitesini birazcık düşürebilecek programlar vardır hatta libre office te pdf e çevirirken öyle bir özellik görmüş olabilirim.
saygılarımla...

Warlord

http://hotfile.com/dl/97480441/1f15057/tc_ink.ppt.html
Slayt yukarda. Bellek artırımı yapmama karşı kasma devam ediyor.
Alıntı yapılan: kanzakande - 22 Ocak 2011 - 08:23:55
Libre Office kesinlikle daha hızlı. Bekleyin 11.04
Umarım dediğin gibi 11.04 de LibreOffice daha hızlı olur.

stef_q

Kasma diğer ofis setlerinde oluyormu bilmiyorum, ama ms office ile tıkır tıkır çallışan sunum dosyaları, openoffice sunum ile açıldığında aynı donanımda çok kasma meydana getiriyor. Hatta sayfaları hızlıca aşağıya doğru götürdüğümde bazen o saniyeler  arası sistem tamamen donabiliyor. Aynı sorunu 2 donanımımdada yaşıyorum.
Libre office 11.04 ile pek farklılık yaratacağını sanmıyorum. Daha yeni ayrıldılar, kısa zamanda ne kadar büyük değişiklikler yapılabilirki ... ama ilerdeki zamanlarda muhakkak farklılıkları göreceğimizden eminim... Sunda bunun altında kalmayıp, libre officenin kodlarından da yararlanacaktır. Neyse ki yüzü güzel biz kullanıcılar olacağız. :)

Al Arabi

Arkadaşın verdiği dosyayı  inceledim. Anladığım kadarıyla sorun java(Openjava ya da Sunjava farketmiyor) tabanlı.

stef_q

Alıntı yapılan: Al Arabi - 22 Ocak 2011 - 12:08:45
Arkadaşın verdiği dosyayı  inceledim. Anladığım kadarıyla sorun java(Openjava ya da Sunjava farketmiyor) tabanlı.

OpenOffice son sürümlerinde javadan kurtulacaktı diye biliyorum. Hala java tabanlı mı çalışıyor openoffice ?  ::)

Al Arabi

Oracle, Sun firmasını aldıktan sonra windows ortamı için bunu uyguladı fakat Linux için java dışında alternatif yok. Linux sistemlerde en yaygın iki önemli uygulama zaten sağlıklı çalışmamakta vekullanıcıların  hayatını çekilmez yapmakta; 1. flash, 2.javadır.

GNUbuntu

Alternatif olarak Gnome Office var, olmadı KOffice var. Elbette KOffice gerekli KDE paketleri ile birlikte kuruluyor Ubuntu'ya.
Önce Saygı...

stef_q

Alıntı yapılan: Al Arabi - 22 Ocak 2011 - 21:51:57
Oracle, Sun firmasını aldıktan sonra windows ortamı için bunu uyguladı fakat Linux için java dışında alternatif yok. Linux sistemlerde en yaygın iki önemli uygulama zaten sağlıklı çalışmamakta vekullanıcıların  hayatını çekilmez yapmakta; 1. flash, 2.javadır.

Windowsta javadan bağğımsız, diğer sistemlerde javaya bağımlı çalışıyor openoffice ? :( Bu hiç hoş değil... Umarım libreOffice bir köklü değişikliğe gider...

stef_q

Çok işe yarayacağını ümit edip bir çözüm yazıyorum :

Openoffice i açın, ayarlar kısmında openoffice.org altında Memory kısmı var, ordaki değerleri arttırarak openoffice nin ramdan daha fazla yemesini bu şekilde cpu nun anlık olarak daha az kasılmasını sağlayabilirsiniz.

Bu arada quickstarter ı aktif hale getirmenizi öneririm. Openoffice ilk açılışnda birazda olsa etkili oluyor, 2. açılışında ise openofficenin anında açılmasını sağlıyor. Quickstarter ortalama 17 mb civarında ramdan alıyor.