[Çözüldü] ASUS G50v ses kartı yapılandırması

Başlatan ssaraloglu, 05 Ekim 2010 - 17:28:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ssaraloglu

merhaba

elimde asus bi laptop var. ubuntuyu yükleyelim 2 3 gün oldu. seste herhangi bir problem yoktu. ne zman kulaklıgı taktım calısmadıgını farkettim. sitede araştırdım biraz;

https://wiki.ubuntu.com/ALSA/JackSense

yukardaki sayfayı buldum. burdaki kodları yazdıktan sonra ses kontrolu silindi. bilgisayarımı yeni baslattıktan sonra ses hoparlorden gelior fakat kontrol edemiorum. eski haline getirmek için yada düzeltmek için ne yapabilirim? yardımcı olursanız sevinirim.

eribol

ssaraloglu

bu kodu yazmadan once ses kontrolunu yapabiliodum yazdıım adresteki kodları tekrar yaparak:))) simdi hiç ses yok. :S:S ne yapmam lazım

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Ekim 2010 - 18:08:43

tekrar eski haline getirdim suan:) nasıl yaptım bende bilmiom valla:) karambole kodlarla yapıom:)... suan tek sorunum kulaklık calısmıo yardımcı olacak birileri var mı acaba?

zeitgeist

Kulaklıktan ses almak için

alsamixer

uygulamasını açarak tüm kanalları açıp kontrol etmiş miydin? Ayrıca şu başlık da çözüm olabilir:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=5753.0
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

ssaraloglu

alsamixer programını denedim bütün ozellikleri aktif ettim fakat olmadı... gonderdiginiz linkten de acıkcası pek bişe anlamadım:S

heartsmagic

Kısacası Alsa derlemesi yapacaksın @ssaraloglu, adım adım anlatılıyor orada her şey. Fakat sen ses kartının ne olduğunu söylememişsin, belki daha kolay bir yolu vardır.

lspci
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ssaraloglu

yazdıgınız kodun ardından bunlar cıktı.

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset Memory Controller Hub (rev 07)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset PCI Express Graphics Port (rev 07)
00:1a.0 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #4 (rev 03)
00:1a.1 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #5 (rev 03)
00:1a.2 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #6 (rev 03)
00:1a.7 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB2 EHCI Controller #2 (rev 03)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) HD Audio Controller (rev 03)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 1 (rev 03)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 2 (rev 03)
00:1c.2 PCI bridge: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 3 (rev 03)
00:1c.5 PCI bridge: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 6 (rev 03)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #1 (rev 03)
00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #2 (rev 03)
00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #3 (rev 03)
00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB2 EHCI Controller #1 (rev 03)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev 93)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation ICH9M-E LPC Interface Controller (rev 03)
00:1f.2 IDE interface: Intel Corporation ICH9M/M-E 2 port SATA IDE Controller (rev 03)
00:1f.5 IDE interface: Intel Corporation ICH9M/M-E 2 port SATA IDE Controller (rev 03)
01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation G96 [GeForce 9700M GT] (rev a1)
03:00.0 Network controller: Atheros Communications Inc. AR928X Wireless Network Adapter (PCI-Express) (rev 01)
06:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller (rev 02)
07:01.0 FireWire (IEEE 1394): Ricoh Co Ltd R5C832 IEEE 1394 Controller (rev 05)
07:01.1 SD Host controller: Ricoh Co Ltd R5C822 SD/SDIO/MMC/MS/MSPro Host Adapter (rev 22)
07:01.2 System peripheral: Ricoh Co Ltd R5C592 Memory Stick Bus Host Adapter (rev 12)
07:01.3 System peripheral: Ricoh Co Ltd xD-Picture Card Controller (rev 12)

heartsmagic

Tamamdır, sen ALSA başlığına bir göz gezdir tekrar.

ssaraloglu

tmm o sayfadaki yonergeleri takip ediorum. yardımınız için tesekkürler

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Ekim 2010 - 17:07:05

vermiş oldugunuz linkteki yonergelere gore iki sorunla karsılastım.

1. indirmiş oldugum 3 paketten sonuncusu olan "alsa-utils-1.0.23.tar.bz2" kurarken make komotunu verdikten sonra su uyarıyı veriyor. dolayısıyla kurulmuor.

make: *** Hedefler belirtilmediğinden make dosyası yok. Durdu.
root@ssaraloglu-laptop:/usr/src/alsa/alsa-utils-1.0.23# make install
make: *** Hedef `install' i derlemek için  hiçbir kural yok. Durdu.

2. "cat /proc/asound/card0/codec#* | grep Codec" bu kodu yazdıktan sonra karsıma;

Codec: Realtek ALC663
Codec: LSI ID 1040
Codec: Nvidia MCP78 HDMI

bunlar cıkıor. "http://paste.ubuntu.com/238572/" bu adresten alc663 i arattıgımda karsıma

ALC662/663
  3stack-dig 3-stack (2-channel) with SPDIF
  3stack-6ch 3-stack (6-channel)
  3stack-6ch-dig 3-stack (6-channel) with SPDIF
  6stack-dig 6-stack with SPDIF
  lenovo-101e Lenovo laptop
  eeepc-p701 ASUS Eeepc P701
  eeepc-ep20 ASUS Eeepc EP20
  ecs ECS/Foxconn mobo
  m51va ASUS M51VA
  g71v ASUS G71V
  h13 ASUS H13
  g50v ASUS G50V
  asus-mode1 ASUS
  asus-mode2 ASUS
  asus-mode3 ASUS
  asus-mode4 ASUS
  asus-mode5 ASUS
  asus-mode6 ASUS
  auto auto-config reading BIOS (default)

bu cıkıor. bunlar arasında bilgisayarımın modeli olan g50v yi "alsa-base.conf" dosyasının son satırına belirtilen sekilde yazdım. restart işleminin ardından alsamixeri de kontrol ettim fakat problem giderilmedi.

acaba yardımcı olabilecek misiniz?

heartsmagic

alsa-utils için doğru dizinde olduğuna emin misin? Gerçi komutun ikinci bölümünde öyle görünüyor. Peki configure aşaması nasıl gitti?

ssaraloglu

configure komutunda "./configure --with-curses=ncurses" bunu kullanınca bi hata vermedi. düzgün devam etti.

heartsmagic

Yine de ses yoksa, diğer seçenekleri de dene. Ne yazık ki şu aşamadan sonra aklıma başka bir şey gelmiyor.

ssaraloglu

anladım ilginize tesekkürler...

ssaraloglu

bu sorunuda çözüldü olarak etiketliyebilirsiniz. alsa dermesi başlığı bire bir uygulayarak çözüldü;)

heartsmagic

Peki hangi parametreyi ekledin? Onu da belirtip başlığı kapatalım.

ssaraloglu

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,5753.0.html

bu linkteki sıralama da alsa derleme yaparken

aptitude install build-essential libncurses5-dev gettext linux-headers-`uname -r` xmlto

komutun getirdigi dosyaların kurulumunu becerememişim. bunu halletikten sonra

cat /proc/asound/card0/codec#* | grep Codec

komutla gelen kendi bilgisayarım için alsa663 codecin değerini şu şekilde girdim.

options snd-hda-intel model=auto

bilgisayarımın modeli asus g50v.
bunla birlikte sesle ilgili hiç bi problemim kalmadı. ne kulaklık ne hoparlör.teşekkürler.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Ekim 2010 - 17:30:59

konunun baslıgını da "ASUS G50v alsa kurulumu" yada "ALS 663 codec ayarı" şeklinde deiştirirsek aynı sorunu yasayanların cozumu bulması daha kolay olur.

heartsmagic

İlk iletini sen de değiştirebilirsin :) Şimdilik ben yapayım ve çözüldü etiketini de vurayım.