yeni kullanıcı kernel güncelleme

Başlatan cet, 20 Haziran 2010 - 01:32:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cet

Ben henüz Linux Mint kullanmaya başlayalı 6 gün oldu.Windows işletim sistemini silerek sadece Mint yükledim, çok memnunum.
Ben kernel olarak şu anda 2-6-32-21 kullanıyorum.Sanıyorum kernel güncellemeleri 5. seviyede imiş.Benim sorum şu:Şu anda çok stabil çalışan bir sistemim var.Bunu bozmaktan korkuyorum, bu yüzden kernel güncellemesi yapmak istemiyorum ama aynı zamanda online bankacılık için bu bilgisayarı kullandığımdan kernel güncellemeyi ancak güvenlik için olursa yapabilirim.
Kernelin yeni sürümünün güvenlik amaçlı mı yoksa sadece başka amaçlı mı olduğunu nereden takip edebilirim?
Ayrıca şu anda 5. seviyede olan kernel güncellemesi belli bir süre sonra 3. seviyeye çıkar mı?

BELLEROPHONTES

Kernel in sitesinde stabil sürüm olarak 2-6-34 gözüküyor. O yüzden güncellemeye bence gerek yok. Sürümler aşırı ilerlemediği için düzgün sistemde değişiklik yapma derim ben. Yinede bende 2-3 aydır linux kullanıyorum daha deneyimli biri daha yardımcı olur sanırım

"Ayrıca şu anda 5. seviyede olan kernel güncellemesi belli bir süre sonra 3. seviyeye çıkar mı?" burada ne demek istedin onu da tam anlamadım.

http://www.kernel.org/ siteside işine yaroyabilir.

Kolay gelsin
Yeniden sevdalandım bir yazılıma, bağlandım doyasıya... :D :D :D

bytan

O seviye işini ben de anlamadım. İstediğin zaman çekirdek güncellemesi yapabilirsin. Eski çekirdeğini kaldırmadığın sürece de istediğin an istediğin çekirdekle sistemini açabilirsin. Yüklenen tüm çekirdekler grub menüsünde kendine yer edineceklerdir. Çekirdek seçip açmakta zorlanmazsın.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

cet

Teşekkürler.
Seviye işi şöyle: Mint  güncellemeleri Ubuntu daki gibi değil.Güncellemeleri tehlikeye göre 5 seviyeye ayırmış.Güvenlik seviye1 ......en son da seviye 5 te kernel güncellemesi var.

ironic

Diğer taraftan güvenlik eşittir sadece kernel güncellemesi demek değildir.  Sistemin her bileşeninde açık bulanabilir. Güncellemeleri düzenli almak en sağlıklısı olur.

bytan

@cet, seviye değerlendirmesini kendi açısından yapıyor gibi. Bizim depolara girdiyse ve listemize düştüyse paket güvenlidir gözüyle bakıyoruz.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

cet

Ben kendi açımdan değerlendirme yapacak bilgiye sahip değilim.
Resimde görüldüğü gibi Mint güncellemeleri seviyelere göre gruplamış ve ilk 3 seviyeyi varsayılan olarak işaretlemiş.Ben ilk 3 seviyede verilen her güncellemeyi kurdum ve kuracağım.Sadece kernel güncellemeleri görülmüyor, onu da seviye 5 e koymuş o yüzden sormak ihtiyacı duydum.Yani kernel güncelllemesi benim listeme düşmüyor.Teşekkürler.

krwlng

Kernel güncellemesi herzaman en kritik güncellemedir, o açıdan mint derecelendirme sistemine göre kesinlikle 5'ten aşağı düşeceğini zannetmiyorum.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

ırmak

Güncellemeden önceki kerneli hemen uçurmamanız sizi her zaman güvenli tarafta bırakacaktır diye düşünüyorum.
Sorun çıkarsa geleceğe dönüş yaparsınız, sıkıntı olmaz.
Ama bir kaç talihsiz tecrübeye dayanarak kernel güncellemesinden sonra eski kerneli hemen silmemenizi şiddetle öneriyorum.
Biraz deneyin güncellemeden sonra, zorlayın iyi davranırsa sizindir, öfkelenirse zaten hiç sizin olmamıştır :D

GAREZ

bence her zaman tam güncelle tabi grub güncellemesini dikkatli yap yoksa supergrub.iso ile grubu onarman gerekir 2-3dakikalık bir işlem...