boot etmeden pardus kurulumu

Başlatan bsod1, 16 Eylül 2010 - 16:55:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bsod1

arkadaşlar pardusu boot etmeden kurmak mümkün müdür?

herhangi bir cihaz üzerinden boot etmesi imkansız olan bir cihaza pardus kurmam gerekiyor. 2 adet hdd bağlı.

şöyle birşey mümkün mü: örneğin virtualbox gibi bir yazılımla isodan boot edip, 2.hdd ye ubuntu kurulumu yapıp, daha sonra bir şekilde elle grub kurup win ve ubuntu beraber kullanırım?

abartı oldu biraz farkındayım ama boot edemeyince ve wubi gibi bir araç da olmayınca mecbur kaldım.

eribol

Virtualbox sabit diski o şekilde görmez. Yani sizin kastettiğiniz hdd 2 diye birşeyi algılamaz.

bsod1

peki o zaman alternatifler var mı acaba?

boot etmeden bir şekilde kurmam lazım grub + dağıtımı

eribol

Ubuntu grub'unu tekrar kurmak daha kolay olmaz mı? Çünkü pardus kurulurken otomatik grub da kurar. Hani paket seçme var mı bilmiyorum pardus'ta ama olduğunu sanmıyorum. Öyle olsaydı grub'u kurdurmazdınız ama şu haliyle ubuntu grubunu tekrar kurmak daha kolay ve mantıklı.

bsod1

hmm grub'u ubuntu ile kurup daha sonra pardus kurulumu yapabilir miyim?

mantıklı geldi aslında, grub'u wubi ile kurarım, daha sonra pardus kurarım o alana?

aslında aradığım şey tam olarak şurda var http://www.linux-masters.com/2009/08/install-any-linux-distro-directly-from.html ama win7 de boot.ini diye bir dosya olmadından anlatılanları yapamıyorum..

hatta o yazının bir benzeri de şurda: http://www.howtoforge.com/install-linux-without-burning-an-iso-to-cd-dvd-use-the-iso-downloaded-to-your-hard-drive fakat aynı şekilde win7 için bahsedilmemiş..

bytan

Boot etmeden kurulum diye bir şey olmaz. Ya cd'yi ya usb'yi ya da sabit diski boot edersin ama bir şekilde bir aygıtı boot edersin. Eğer istediğin cd ve/veya usb kullanmadan kurulumsa unetbootin uygulamasını kullanabilirsin. Yapacağın şey, kurulum sırasında kullanmayacağın bir alana iso dosyasını atmak ve unetbootin ile çalıştırmak.

http://forum.pardus-linux.org/viewtopic.php?f=87&t=19779&start=0

Wubi ile grub kurulumu da mümkün değil gibi geliyor bana.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

bsod1

evet öyle birşey mümkün değilmiş.

wubi ile tüm diski biçimlendirip ubuntu kuramıyoruz, sadece küçük bir alanı(en fazla 30 gb seçeneği vardı) seçip o kısıma ubuntu kuruyor. grub'ı nereye kuruyor bilmiyorum..

boot etmeden kuruluman kasıt, bir şekilde sabit diskimde olan kurulumdan kurulum yapmak. cd, usb bellek gibi alternatifler benim için çalışmıyor.

heartsmagic

Ağ üzerinden kurulum araştırılabilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

bsod1

O işi çok merak ediyorum aslında, biraz kurcalayayım bakalım..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Eylül 2010 - 01:09:44

çok saçma şeyler oluyor..

disklerimi söktüm ve bir arkadaşın bilgisayarına taktım. cdden boot ettik, pardusu ikinci diskime kurduk(grub da bu bölümde). burda herşey güzel, fakat diskleri söküp kendi bilgisayarıma taktığımda ikinci(pardus + grub olan) diskten boot edemiyorum, bios ekranından sonra kilitleniyor, ilk diskten de win gayet güzel bir şekilde açılıyor, fakat ext4 olan ikinci diski görmüyor..

tarakbumba

BIOS ayarlarını kurcaladınız mı? Bios ayarlarında veya F2 tuşu ile önyükleme önceliğini (boot priority) Pardus kurulu sabit disk olarak ayarladığınızda da mı aynı sorun oluyor? Söz konusu bu sabit disk arkadaşınızın bilgisayarında doğru biçimde önyükleme yaparak Grub' u ekrana getiriyor mu? Sabit diskin ilk sektörü (mbr) bozuk olabilir mi?