Ubuntu'da Windows Yüklemek için Bootable USB Bellek Oluşturmak

Başlatan ZeuS, 29 Haziran 2010 - 00:26:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ZeuS

Masaüstü bilgisayarımda Ubuntu kullanmaya başladım ve  son derece memnunum. Netbook'umda lisanslı XP kullanıyordum ve sırf kısa süreli deneme yapmak için Ubuntu Netbook Edition kurdum. Aslında bu sistem kalıcı olabilirdi ama kardeşim alışamadı ve yeniden XP kurulmasını istedi. Acer Recovery için Netbook'un HDD'sinde bulunan gizli bir partition, Ubuntu kurulumu esnasında uçmuş. Şu anda recovery yapılamıyor. Bu durumda, bootable bir USB Flash Bellek ile Windows 7 veya XP kurmayı düşünüyorum. Ama bir türlü elimdeki bootable özelliği olduğundan emin olduğum USB belleği Ubuntu'da bootable hale getiremedim.

Amacım, Ubuntu'da USB belleği tam olarak hazırlamak ve ardından bu belleği netbook'a takarak Windows kurulumunu gerçekleştirmek.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

eribol

sem

BIOS ayarlarını da kontrol edin derim usb boot için. Windows sürücüleri için şimdiden kolay gelsin, recovey bölümü silindi ise...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

ZeuS

Alıntı yapılan: eribol - 29 Haziran 2010 - 00:30:46
Unetbootin yapmaz mı acaba?

Kurcaladım ama başarılı olamadım. Ne yapmam gerekiyor acaba?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Haziran 2010 - 00:47:37

Alıntı yapılan: sem0900 - 29 Haziran 2010 - 00:32:07
BIOS ayarlarını da kontrol edin derim usb boot için. Windows sürücüleri için şimdiden kolay gelsin, recovey bölümü silindi ise...

Acer'ın sitesinde tüm sürücüler mevcut. İşletim sistemini bir kursam, sürücü işini düşünmüyorum bile  :) Ben böyle bir hatayı nasıl yaptım bilmiyorum. Baksaydım keşke partition bilgilerine kurulum esnasında  :-[

eribol

Ben windows için hiç denemedim o yüzden fikir belirtmem zor.

sem

Ben diski bootable yaptınız ama çalışmadı olarak algıladım, ondan biraz enteresan bir cevap vermişim...
USB'yi boot edilebilir (bootable) yapmak için böyle bir başlık varmış...
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=16324.0

Bir de USB'den Ubuntu kurulumu anlatımı da var, orada anlatılanları Wndows da eşdeğer dosyalara uygularsanız sonuç alınamaz mı?
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

ZeuS

Unetbootin'de ISO seçerek USB Belleği bootable yapma seçeneği var. Bir windows ISO'su seçerek bootable yapmayı deneyeceğim. İşe yarayacağını düşünüyorum çünkü programın menüsünde bir sürü program var. Antivirüsler için bootable disk yapma falan gibi. Windows işletim sisteminde çalışmaması için bir sebebi olmaması lazım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Haziran 2010 - 01:59:29

Bahsettiğim işlemi gerçekleştirdim. Bilgisayarı USB'den boot ettim ve Unetbootin ekranında geri sayıp duruyor şu anda.

default diye bir seçenek var, onu seçmem sadece geri sayımı resetliyor. Altta da "Press TAB to edit options" diyor. Bastığımda da bir terminal ekranına geçiyor.

Sanırım ISO bir Linux ISO'su olmadığından sorun oldu. Ben bu işi beceremeyeceğim galiba  :'(

garafatma

Biraz geç olacak ama Windows ISO'su unetboot'in ile çalışmamakta ama Windows'u USB'den başlatmak için Google bayağı faydalı olacaktır.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

ZeuS

Google'daki kaynakların hepsinde platform olarak da Windows kullanılmış. Şu anda etrafımda Windows OS'e sahip bilgisayar olmadığından, o işlemleri uygulayamıyorum  :)  Bildiğiniz bir rehber varsa ve beni yönlendirirseniz sevinirim.

andirinli

Alıntı yapılan: ZeuS - 29 Haziran 2010 - 09:03:13
Google'daki kaynakların hepsinde platform olarak da Windows kullanılmış. Şu anda etrafımda Windows OS'e sahip bilgisayar olmadığından, o işlemleri uygulayamıyorum  :)  Bildiğiniz bir rehber varsa ve beni yönlendirirseniz sevinirim.

masaüstü bilgisayarınıza virtualbox ile sanal bir windows yükleyip sanal windows üzerinden oluşturmayı deneyebilirsiniz.
Kasa : RAIDMAX AEOLUS-ATX-WB
PowerSupply :CODEGEN SX500
Anakart : GIGABYTE  GA-970A-DS3
İşlemci :AMD Desktop FX-Series X8120 3.1
Bellek : 4 x 4 GB CORSAIR 1600Mhz, DDR3 CL9 Vegeance
Ekran Kartı : MSI R7 370 GAMING 2G AMD Radeon R7 370 2GB GDDR5 256 Bit
HDD : 4 x Sandisk SSD Plus 480GB
Monitör : 2 x DELL S2240T Dokunmatik

ertpresso

Kurtarma bölümünü (recovery partition) kurtarmak bence en kestirme çözüm olur. Bu bölüm diskin sonunda olduğundan büyük olasılıkla kurtarılabilir durumdadır. Gpart veya testdisk kullanabilirsiniz Ubuntu Rescue Remix veya Hiren's Boot CD (usb üzerinden de çalışıyor) de kullanabilirsiniz; ancak son söylediğimin içinde yer alan programlar çoğunlukla ticarî.

ikia

Eğer Windows yüklü bir makineye erişebiliyorsan, bu işin ilacı Wintoflash.Programın Türkçe seçeneği de mevcut; ancak Türkçesi biraz garip.Ne olursa olsun, işini çok iyi yapıyor.Çok da kolay bir kullanımı var.Kolay gelsin.
http://www.ogretmeniim.com/
Öğretmeniim!Canım Benim