[Çözüldü] samsung ml 1660 monocrome lazer yazıcı driver sorunu?

Başlatan kulhasan, 06 Eylül 2010 - 17:30:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kulhasan

samsung ml 1660 yazıcım var  windowsta kullanabiliyorum ama  ubuntuda(10.04)  sürücüsünü bir türlü bulamadım.   samsungun kendi sitesinede baktım ama orda böyle bir ürün yok  pek bişey anlamadım neden böyle.  bu konuda bana yardım edebilecek birileri var mıdır acaba?

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kulhasan

ilgin için teşekkür ederim. verdiğin linklerden indirdim .  daha öncedende denemiştim  aynı linkden  tekrar denemek istedim.   yüklemek istedigimde terminal gözüküp  kayıboluyor hemen.  bi error veriyor ama okuyacak kadar kalmadığı için yazamadım

dimetokavi

Şurada yazmıştım ama buraya da kopyalayayım;

Alıntı YapSamsung sürücüleri için;
http://www.samsung.com/us/consumer/office/printers-multifunction/black-and-white-laser-printers/ML-1665/XAA/index.idx?pagetype=prd_detail&tab=support
Bu adrese gidip Linux sürücüsünü indirebilirsin (Tam adı, UnifiedLinuxDriver.tar.gz). İndirdiğin dosyayı, naçizâne tavsiyem, Türkçe karakter içermeyen bir dizin içinde tutman; Yani İndirilenler ya da Masaüstü dizinleri değil de home dizini altında mesela. Akabinde, terminalden şu komutlarla indirdiğin dosyanın kurulumuna başlayabilirsin;

$ tar zxvf UnifiedLinuxDriver.tar.gz
$ cd cdroot/Linux
$ chmod +x install.sh
$ sudo ./install.sh

İşlem bittiğinde Uygulamalar menüsü altına Samsung Unified Driver olarak yer imi açacaktır. Ben Samsung ML 1660 yazıcımı bu şekilde kurdum.

Yukarıda da yazdığım gibi ben bu yazıcımı bu şekilde kurdum ama hâlâ daha randımanlı olarak kullanamıyorum. Bazen yazdırıyor bazen yazdırmıyor. Birde, son iki çekirdek güncellemesini aldıysanız, Ubuntu otomatik olarak tanıyor artık; Sürücüye ihtiyacı yok.

Kolay gelsin.

kulhasan

çekridek güncelllmesini yapmam daha mantıklı o zaman.  peki çekirdek güncellmesi nasıl yapılıyor ubuntuda? ubuntuyu  daha kuralı birkaç gün oldu çok beğendim özelliklerini falan işletim sistemi herseyi karşılıyor.

dimetokavi

Alıntı yapılan: kulhasan - 07 Eylül 2010 - 11:07:39
çekridek güncelllmesini yapmam daha mantıklı o zaman.  peki çekirdek güncellmesi nasıl yapılıyor ubuntuda? ubuntuyu  daha kuralı birkaç gün oldu çok beğendim özelliklerini falan işletim sistemi herseyi karşılıyor.

Ubuntu güncellemeyi otomatik yapar zaten; Daha doğrusu, güncellenecek dosyaları / paketleri karşınıza çıkarır, siz onay verdikten sonra günceller.
Sistem >> Yönetim >> Güncelleme Yöneticisi yolundan kendiniz çalıştırabilirsiniz. Ya da terminalden (Uçbirim) (Alt + F2 >> gnome-terminal) sudo apt-get update komutunu verirseniz de çalışır. Mevcût çekirdek sürümünüzü öğrenmek için, terminalde uname -r komutunu verin. Benim kullandığım ve geçen hafta içerisinde güncellenen çekirdek numarası 2.6.32-24-generic.

Kolay gelsin.

kulhasan

bendeki ubuntu çekirdek sürümüde aynı versiyon.  o yönden bir sıkıntı çıkmadı.   aslında bir adım daha atladım sayılır  yazıcı şu anda  kağıt çıkarıyor ama kağıt  yazdırılmadan  geçiyor yazıcıdan.

kulhasan

hala sürücüyü yüklemeye çalışıyorum ama başaramadım. virtual box kurdum ama yazıcıyı  xpde  gösteremedim usbden hersey çalıştı bir yazıcı çalışmadı.  samsunga mail attım yazıcının sürücüsünü koymuşlar siteye hemen ama onlada  çalıştıramadım sanırım moralimi bozmim ama başaramayacagım

heartsmagic

@kulhasan, @dimetokavi'nin tarif ettiği şekilde kurmaya çalışınca ne hata alıyorsun?

kulhasan

en sonunda oldu artık yazıcı çalışıyor. dimetokavi( ve ilgisinden dolayı heartsmagic) arkadaşımıza sonsuz teşkkürler  aynen anlattığı  gibi defalarca denedim başaramamıştım ama bugün nasıl oldu anlamadım bir  defa daha aynen anlattığın şekilde denedim ve oldu.  hatta virtual box kurmuştum yazıcıyı  kullanamadığım için  belki  onunla kullanırım diye  ama virtual boxtada aktif gözükmüyordu yazıcı. bugün ise  linux sürücüsünü yükledikten sonra  virtual boxtada çalışmaya başladı yazıcım
çok mutluyum:D :D :D

heartsmagic