Yine bir pardus tartışması(MEB okullara linux kursunmu anketinden bölünen)

Başlatan serkankersu, 01 Eylül 2010 - 01:11:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

krwlng

Yaptığım yorumun arkasındayım, detaya inmedim, çünkü konunun yeri burası değil. Aslında o yorumu bile yapmama gerek yoktu çünkü kendi bildiğim ve şahit olduğum şeyler hakkında başkalarının fikirlerine ihtiyacım olmaması gerekir sanırım. Kusura bakmayın, işin devlet millet boyutunu aşmak lazım artık, yoksa konu hep dönüp dolaşıp bir yerlere gelecek. İsteyen istediğini kullanır deyip kapatmak bence en doğrusu, yıllardır tartışıyoruz da ne oluyor aynı tas aynı hamam, tellaklar değişiyor arada.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

heartsmagic

@krwlng, kendinin şahit olduğun konularda ancak kendin emin olabilirsin, ne yazık ki bizlere bu güvenceyi vermen mümkün değil. Şimdi ben de çıkıp "kendim şahidim şu böyle yapmış" dersem ne kadar doğru olur? Zaten meselenin doğruluğunu, yanlışlığını tartışmıyoruz burada. Tartışmaya kalkarsak da işin altından çıkamayız, bu nedenle konuşmamak en iyisi (bu platformda).
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hayspat

Pardus istediğimiz yerde değil ancak kötü bir durumda da değil. KDE yi test etmek için suse,fedora ve mandrivayı denedim. Pardusun KDE üzerine diğer dağıtımlardan eksik kalır hiç bir yanı yok(Tabii her söylenilede inanmayın, bizzat test edin derim). 1 ay gibi bir süre kullandım gayet kararlı ve hızlıydı. Yakındığım tek nokta ise bir çok kişinin de eleştirdiği husus paket kıtlığı ve 64bit sürümünün olmaması.
Benim takıldığım bir nokta var; Pardus, Mandriva ve Suse gibi dağıtımlar zaten aynı kerneli ve aynı masaüstü ortamlarını kullanıyorlar. Niye sanki aralarında dağlar kadar fark varmış gibi acımasızca eleştiriyorsunuz?

İlk göz ağrım Ubuntuydu, sonra kullanım kolaylığı sebebiyle minte geçtim(Ne farkı varsa sanki? Aynı kernel, aynı paketler, aynı depo. Tek farkı  kullanımı kolaylaştıran bir kaç ek paket. Bu birlaç paket ise kullanım zevkini o kadar çok artırıyor ki). Mintte paket güncelleştirmelerinde yaşadığım sorunlar ve gereksiz paketler yüzünden Arch Linux a geçtim. Bash ile gnomeyi yüklediğimde hiçbir şey yoktu. Hatta gnome-terminal ve gedit bile yoktu. Acemiyim xtermi bile bilmiyordum, baya kafamı ağrıtmıştı  :D  Kullanacağım paketleri yükledim; compiz, firefox, brasero, awn, mplayer, smplayer vs. Birşeylerin eksikliğini hissediyordum, oda tadı damağımda kalan mint araçlarıydı. Onlarıda kaynaktan derleyerek yükledim. En son haline geldiğindeyse baya afallamıştım. 167mb lık sadece kernel ve bir kaç paketten oluşan kara ekranlı dağıtım gitmiş, yerine compiz sayesinde görselliği göz kamaştıran, gereksiz paketlerin bulunmadığı son derece hızlı ve mint araçları sayesinde kullanımı son derece basit bir sistem duruyordu :D

Anlatmak istediğim ise linux bu derece özelleştirilebirken dağıtımlar seslerini duyurabilmek istiyorlarsa bir şekilde fark yaratmalılar. Büyük distrolara bakın, birbirlerine hiç benzemiyorlar. Linux dünyasında birbiriyle temelde pek de bir farkı olmayan son kullanıcı için bir çok gereksiz distro mevcut. Pardus kendisine ait pisi, kaptan, çomar, yalı gibi araçlarıyla, kendi altyapısına sahip olmasıyla diğer dağıtımlardan bariz şekilde farklı. Ben buradayım diye bağırıyor. Hangi dağıtım taban aldığı dağıtımı geçebilmiş? (Ubuntu hariç :) ) Postansiyel büyük, tüm maharet bunu ortaya çıkarmakta. İleride Pardusun büyük distrolar arasına gireceğine tüm kalbimle inanıyorum.