[Çözüldü] Arch internete baglanmiyor

Başlatan ZooM, 01 Eylül 2010 - 17:01:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ZooM

Archlinux.org.tr kapali oldugundan dolayi burdan yardim alabilecegimi dusundum. Umarim dogru dusunup dogru yere acmisimdir konuyu.

suan arch kurdum. ama netbaglantisini saglayamiyorum...

birde net baglantisi icin yardmci olabilirmisniz?

http://wiki.archlinux.org/index.php/Ba%C5%9Flang%C4%B1%C3%A7_Rehberi_(T%C3%BCrk%C3%A7e)#Y.C3.BCklemeye_Ba.C5.9Flamak buraya gore kurulum yaptim...

kurulumu yaptim.
/etc/resolv.conf'a

nameserver 192.168.1.1 ekledim

/etc/rc.conf'un icinde  myhost yerine sony yazdim ve bunundisinda NETWORKING ile yapmam gerekler nelerdir cozemedim.

/etc/hosts icinde

127.0.0.1 localhost.localdomain  localhost sony olarakyazdim.

google'a ping atiyorum  ping: unknow host www.google.com.tr diyor

yardimci olursaniz sevinirim...

bu arada arch 2009.2 surumunu kurdum.
If I was your vampyre...

eribol

192.168.1.1 ip adresi sizin modemin ip adresi mi? rc.conf dosyasının tamamı gerekli. Ayrıca bir ifconfig çıktısını da ekleyebilirseniz daha ayrdımcı olacaktır.

ZooM

evet modeme girmek icin o ip yi kullaniyorum. ifconfig'i buraya nasil cikartayim usta? ayri bi PCden o... virtualbox da degil ki screen cekip resmini atayim.
If I was your vampyre...

eribol

Archlinux kurarken zaten bu işlemleri bilmek ön şarttır aslında, yoksa bıktırır. Neyse ben yüzeysel anlatayım nasıl yapılacağını.

Elinizin altında ya ubuntu ya da windows vardır muhakkak. Windows diskini elle bağlayın. ifconfig > a.txtile ifconfig çıktısını a.txt dosyasına aktarın. cp a.txt /nerede/bu/windowsile bu dosyayı windows bölümününe atın. Sonra da windows ile o dosyayı açın ve içeriği buraya aktarın. Aynı şekilde rc.conf dosyasını da tabii. Ya da sadece rc.conf dosyasını gönderin, eğer kablo ile bağlanıyorsanız.

ZooM

Alıntı yapılan: eribol - 01 Eylül 2010 - 18:03:45
Archlinux kurarken zaten bu işlemleri bilmek ön şarttır aslında, yoksa bıktırır. Neyse ben yüzeysel anlatayım nasıl yapılacağını.

Elinizin altında ya ubuntu ya da windows vardır muhakkak. Windows diskini elle bağlayın. ifconfig > a.txtile ifconfig çıktısını a.txt dosyasına aktarın. cp a.txt /nerede/bu/windowsile bu dosyayı windows bölümününe atın. Sonra da windows ile o dosyayı açın ve içeriği buraya aktarın. Aynı şekilde rc.conf dosyasını da tabii. Ya da sadece rc.conf dosyasını gönderin, eğer kablo ile bağlanıyorsanız.

Anlatamadim hocam. 2 si farkli laptoplar :) ayni makinada 2 sistem kurulu degil yani. :) evet kablo ile baglaniyorum
If I was your vampyre...

eribol

Düz mantıkla gidecek olursak siz de şimdi usb bellekte vardır. O halde aynı yöntemle belleği takıp rc.conf dosyasını belleğe atın ve diğer laptop üzerinden al. Düz mantık düşünmek bazen mantıklı olabiliyor :)

Eğer benim düz mantık işe yaramazsa defter kalem artık :)

ZooM

Kart okuyucuyu USB ile takcam da arch gorecek mi ?
birde nereye baglaniyor ?
If I was your vampyre...

eribol

Biraz zor oldu bu. Kart okuyucu tanımlanmamış olabilir. Şu an tek çare rc.conf dosyasını açmak ve ağ ile ilgili olan kısmı diğer bilgisayar ile bakarak buraya aktarmak.

ZooM

kart okuyucu degil var olan kart okuyucu usbye takiliyorum. peki sze nereleri laz tam olarak? onlari yazim yoksa rc.conf cok uzun :))
If I was your vampyre...

eribol

Alıntı YapHOSTNAME="localhost"
#eth0="eth0 192.168.0.2 netmask 255.255.255.0 broadcast 192.168.0.255"
eth0="dhcp"
INTERFACES=(eth0)
gateway="default gw 192.168.1.1"
ROUTES=(!gateway)
Bu alanı bulun ve aynen bu şekilde doldurun.

ZooM

evet baglanti geldi. etho"dhcp" yapmamisim. kuruluma devam edebilirim. :) trsekkur ederim
If I was your vampyre...

eribol

Çözüldü etiketlerini ilk mesajınıza eklerseniz biz de sadece kilitleriz başlığı :) Geçmiş olsun.