[Çözüldü] Dosya Sistemi'nde bir değişiklik yapılamıyor?

Başlatan Cann, 01 Temmuz 2008 - 04:37:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Cann

Merhaba,

1.Bugün Ubuntu 8.04 Hard Heron'u kurdum.Çeşitli problemlere diğer konulara göz atarak cevaplar buluyorum.Yalnız yaşamış olduğum problem şu ki,Bir nevi windows'un C si olan Dosya Sisteminde bir değişiklik yapamıyorum!Silme,kurulum veya ekleme gibi işlemler hep bir engel ile karşılaşıyor bunu nereden düzeltebilirim?

2.Ayrıca Giriş ekranında kullanıcı adı ve porala yazarken kutucuğun boyutunu fazlasıyla aşan bir text boyutu söz konusu?Problem nedir?

Şimdiden Teşekkürler.

(Sisteme Java'yı kuramadığım için MySQL ve Oracle'daki veribankalarıma erişim sağlayamıyorum.Acil olarak  ilk soruma cevap verirseniz memnun olurum.)

erginemr

Hoşgeldiniz!  :)

1. Linux'un güvenlik sistemi Windows'unkinden çok farklı. Normalde kullanıcılar olarak bize ayrılan alan sadece kendi ev dizinimiz (/home/kullanıcı_adı). Yine de bazen yapılandırma dosyalarının bulunduğu klasörlere (örn. /etc klasörüne) erişim gerekiyor. Bu durumda konsoldan vereceğimiz komutların önüne "sudo" yazarak ve şifremizi girerek "root" (yetkili kullanıcı) yetkilerini alıyoruz. Örn. dosya silmek için "sudo rm", dizin oluşturmak için "sudo mkdir", vb.

2. Bu durum bazen mide bulandıran bir sinek gibi ara ara ortaya çıkıyor. Ekran kartı ayarları ile ilgili ve sorunun nedeni çeşitlilik gösterdiği için, çözümü budur diyemeyeceğimiz bir durum. Bence önce Ubuntu'yu tanımaya odaklanın. Sonra bu soruna el atarız.

3. Java'yı konsoldan aşağıdaki komutla kurabilirsiniz:
sudo apt-get install sun-java6-jre

Ubuntu ile ilgili kurulumdan sonra yapılması gerekenler, yetkili kullanıcı kipi, program kurulumu gibi temel bilgilerin bulunduğu aşağıdaki başlığı ve ilgili bağlantıları şimdi sırayla okumanızı öneririm:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=472.0

heartsmagic

Kaldı ki program kurmak için genelde kullanıcı sistem genelindeki dizinlerle iş yapmaz. Synaptic açılıp iki tıklama ile program kurulumu yapılabilir ki @erginemr bunun konsol alternatifini de vermiş.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Cann

Alıntı yapılan: erginemr - 01 Temmuz 2008 - 09:14:45
Hoşgeldiniz!  :)

1. Linux'un güvenlik sistemi Windows'unkinden çok farklı. Normalde kullanıcılar olarak bize ayrılan alan sadece kendi ev dizinimiz (/home/kullanıcı_adı). Yine de bazen yapılandırma dosyalarının bulunduğu klasörlere (örn. /etc klasörüne) erişim gerekiyor. Bu durumda konsoldan vereceğimiz komutların önüne "sudo" yazarak ve şifremizi girerek "root" (yetkili kullanıcı) yetkilerini alıyoruz. Örn. dosya silmek için "sudo rm", dizin oluşturmak için "sudo mkdir", vb. ...

Hoşbuldum :)

Buda birçok işlemi komutlarla yapmak anlamına geliyor.Haklısınız öncelikle Ubuntu'yu tanımak gerekiyor.Yardımlarınız için teşekkür ederim.