Ram kullanımı farklı gözüküyor.

Başlatan myardim, 26 Ağustos 2010 - 07:18:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Eh kör gözüme :) Firefox da açıkken bu kadar kullanım cidden çok ilginç. Ne diyelim şanslısın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

canosayan

@ eribol dert etme
900 MB bellek 200 MB ta takas alanı.

gerçi 400 e yakını chrome. Hatta ufak bir bilgi gireyim. günümüzde siteler ajax kullanmaya başladı. Ajax destekli siteler genelde siz bir şey istemesenizde veri transferi yparar. mesela gmail siz sayfayı yenilemesenizde yeni postanız olduğunu bilir. Aynı şekilde facebook, friendfeed twitter sürekli sayfalarını güncellerler. O yüzden 3 sekme açık diye baktığınızda aslında o 3 sekme 10 sekmeye bedel olabilir.
örnek vereyim. mesela gazisozluk.org(sozluk işte) 12,856k iken gmail 110,068k bellek harcıyor.
Chmod bizim işimiz.

myardim

şanslımıyım yoksa sistem mi beni yanıltıyor. bunu denemek için sanal makinede kurabilidğim kadar işletim sistemi kurmayı düşünüyorum.
daha güzel bir fikri olan varmı bu şekilde yapsan daha iyi olur dediğiniz bir yöntem...

eribol

Zannetmiyorum. Ben de şu an gnome(ubuntu üzerinde) var ve kullanım 800mb ama banshee 65mb, empathy toplamda 35mb, compiz 35mb, transmission 20mb(ki yan araçları da gizli), gnome-do 30mb. Ki bu araçlar mono ve python kullandığı için bellek sürekli şişmeye devam ediyor. Yani zorlasam baya bir düşürürüm ama tabii ki 250mb olması imkansız benim için. Ama yine de normal, yoksa 512mb bellek kullananlarda swap hep kullanılıyor olurdu(yoksa öyle mi?). Yani kullanılan araçlar çok önemli burada. canosayan'ın dediği gibi dolaşılan siteler bile buna etki edebiliyor.

@canosayan, ben de swap hiç kullanılmıyor o güzel :)

myardim

swap alanını bendede kullanmıyor ve hiçte kullandığını görmedim ki zaten önünde kullanacağı yaklaşık 1700mb ram var :)
ama hala anlamış değilim. ilk boş zamanımda dediğimi deneyeceğim sizce mantıklı mı peki  sanalda işletim sistemleri kurarak denemek.

eribol

İkinci işletim sistemi bellek ve işlemciyi yorar, olabilir. Bence grafik programı açın neresi rast gelirse tıklayın(efektler özellikle). Çünkü onlar belleği iyi kullanıyorlar. Hem fazla zahmete girmezsiniz.