[ÇÖZÜLDÜ] G++

Başlatan ozdemir08, 12 Kasım 2010 - 18:09:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ozdemir08

Merhaba arkadaşlar

Okuldaki bilgisayarlarda ubuntu işletim sistemi var fakat c++ ile kod yazamıyorum çünkü g++ yüklü değil evde direkt internetten yükleyebiliyorum fakat okuldaki bilgisayarda internet olmadığından g++ yükleyemiyorum. Tüm C++ kütüphaneleri ve g++ derleyicisinin kurulum dosyalarını nerden bulabileceğim hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim.

Şimdiden teşekkürler...

sem

Son ileti yardımcı olacaktır büyük ihtimalle:

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1090229
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

sema

Ya da şuradan .dep paketini indirebilirsin. Yalnız hangi sürüm okuldaki?

Benim verdiğim Maverick sürümü. Maverick değilse sağ üst köşede sürümler var, Download g++ yazan yerin hemen altından indirebilirsin, bilgisayarlara uygun paketi.

Bir de @semin söylediği gibi şu da yüklü olmalı;

sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras

Bunun da .dep paketi var, hem forumda geçmişti konusu, hem de ufak bir aramayla bulabilirisin.
susema

sem

Ben de şeyi düşünüyordum şimdi Debian yükleyince sources.list içerisinde CD oluyordu... Ubuntu'da da CD belki listeye eklenebilir. "Acaba bu nasıl olur?" diye düşünürken sonra şey takıldı aklıma bu yapılabilse bile normal bir CD içerisinde gcc yüklü oluyor fakat g++ yüklü olmuyor. Önceden yine internet olan bir yerde g++ yüklü bir CD oluşturup sonradan eklemek gerekir... Yani .deb paketi indirmek daha kısa bir yol gibi...

EK:
sudo apt-cdrom add

Bu komut listeye CD-ROM eklemek için mi acaba...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Burası dünya?

sema

Hatta verdiğim sayfanın üst köşesindeki arama kutucuğuna ubuntu-restricted-extras yazınca, bunun da .deb paketi çıkıyor. Yine açmışken Maverick için vereyim;

http://packages.ubuntu.com/maverick/lubuntu-restricted-extras

Ek: @sem görmedim, söz konusu komut ile yerel depoyu sisteme eklemek için, kopya çektim. İnternet olmadığında yine, ideal.
susema

sem

@ozdemir08, bunları denediğinizde geri dönüş yaparsanız iyi olur. Çünkü acaba sema'nın söylediği paketler dışında da bağımlılık ya da benzeri hatalar oluşacak mı diye merak ediyorum. Kolay gelsin.
Burası dünya?

heartsmagic

Neden ubuntu-restricted-extras? build-essential olmasın o :)
http://packages.ubuntu.com/maverick/build-essential
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sema

Evet ya build-essential :) Diğeri nerden çıktı anlamadım, @sem'in bağlantısında söylediği gibi demişim ama kafam nereye gitmişse. Neyse düzeltmişsin zaten. (t harfi düzeltmesi için teşekkürler, bugünlerde bazı tuşlara iyi basılmıyor gibi)
susema

krwlng

Kendi sisteminizde synaptic açıp kurulacak dosyaları seçin, zaten synaptic otomatik olarak bağımlılıkları da seçer, ardından synaptic Dosya menüsünden Paket İndirme Betiği oluştur kısmına tıklayın ve dosyayı boş bir dizine kaydedin. Bu dizin içerisinde uçbirim açıp sh dosyaadı şeklinde çalıştırın, boş dizin içerisine seçtiğiniz bütün paketler bağımlılıkları ile indirilecek, daha sonra diğer makineye bu dizini kopyalayıp dizin içerisinde sudo dpkg -i *.deb komutunu verin, işe yaraması lazım.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

ozdemir08

@krwlng dediğin gibi yaptım

terminalden yazdığın kodları girmeye çalışınca her bir paket için

Cannot write to `g++_4.4.3-1ubuntu1_i386.deb' (Permission denied).

hatasını verdi. ama o dosyadaki paketleri tek tek indirince problem halloldu.

Herkese teşekkürler...

sem

Başlığı [Çözüldü] olarak etiketlerseniz yetkili arkadaşlar daha rahat görebilip, kilitleyecektir... Geri dönüş için de kendi adıma teşekkür ederim, merak ettiğim bir konuydu...
Burası dünya?