Açılırken ubuntu yerine windows tercih etmek

Başlatan cengizun, 02 Ağustos 2010 - 18:11:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cengizun

Arkadaşlar merhaba...

Bir arkadaşıma ubuntuyu tavsiye ettim windowsun yanına kuracak ama açılırken hiç müdahale etmeden windows olarak açılmasını istiyor kendisi ubuntuyu ikinci tercih olarak kullanacak.

Bunu yapmayı bilmediğim için makinasına Ubuntu yükleyemiyorum.

Bilen varsa açılıştaki tercihlerin yerlerini nasıl değiştirebilirim...
Cengiz ÜNAL
www.cengizunal.com.tr

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

cengizun

Grafik tabanlı bir değiştirme yöntemi var mı? Çok karışık geldi. Yoksa gömülcem tabi yapcak bişey yok...
Cengiz ÜNAL
www.cengizunal.com.tr

eribol

Bu şekilde daha sağlıklı aslında. Zaten bildiğim o kadar da sağlıklı grub düzenleyen program yok. Elle düzenlemek riski biraz daha azaltır.

cengizun

Cengiz ÜNAL
www.cengizunal.com.tr

bytan

Veya /etc/default/grub dosyasında alttaki satırı düzenleyerek ön tanımlı açılacak sistemi belirleyebilirsin:

Alıntı YapGRUB_DEFAULT=0

Dikkat edilmesi gereken tek şey, şayet üstten 3.sırada win varsa, değer olarak 2 yazılmalı:

Alıntı YapGRUB_DEFAULT=2

Yalnız işlem düzenleme bitiminde update-grub komutunu yürütmelisin.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

cengizun

Uç birime yazacağım değil mi bunları...

Teşekkürler bu arada diğer konular bana çok karmaşık geldi aralarından benim aradığımın ne olduğunu bulamadım valla...

Cengiz ÜNAL
www.cengizunal.com.tr

bytan

sudo gedit /etc/default/grub

Komutu ile grub dosyasını açıp içindeki düzenlemeyi yapıp alttaki komutu vermen yeterli:

sudo update-grub

PF @ ST

cengizun

Bilgisizliğimi af buyur lütfen. Burada düzenlenecek bir şey yok bomboş sayfa buraya "sudo update-grub" yazıp kaydedip kapatacak mıyım?
Cengiz ÜNAL
www.cengizunal.com.tr

stratovarius

bytan

Alıntı yapılan: cengizun - 02 Ağustos 2010 - 19:07:13
Bilgisizliğimi af buyur lütfen. Burada düzenlenecek bir şey yok bomboş sayfa buraya "sudo update-grub" yazıp kaydedip kapatacak mıyım?

Alıntı yapılan: cengizun - 02 Ağustos 2010 - 18:11:46
Arkadaşlar merhaba...

Bir arkadaşıma ubuntuyu tavsiye ettim windowsun yanına kuracak ama açılırken hiç müdahale etmeden windows olarak açılmasını istiyor kendisi ubuntuyu ikinci tercih olarak kullanacak.

Bunu yapmayı bilmediğim için makinasına Ubuntu yükleyemiyorum.

Bilen varsa açılıştaki tercihlerin yerlerini nasıl değiştirebilirim...

Windows'un yanına kuracak derken wubi'yi mi kastediyordun?

PF @ ST

cengizun

Hani iki işletim sistemi arasında tercih yapıp istendiğinde windows istendiğinde ubuntu açabiliyorsunya makineyi. onu diyorum...
Cengiz ÜNAL
www.cengizunal.com.tr

bytan

Anlıyorum @cengizun. Yalnız iki yolu var. Birincisi windows'un içine kurmak, diğeri sabit diske doğrudan kurmak. Windows'un içine kurduysanız, boot.ini dosyası düzenlenmeli windows içerisinden, sabit diske tam kurulum yaptıysanız grub menüsü düzenlenmeli. /etc/default/grub dosyasının boş çıkması, windowsun yanına kuracak denmesi windowsun içine kurulum yapılmış olabileceğini düşündürtüyor.

PF @ ST

cengizun

Yok bu benim makina ona daha kurmadım. O bana eğer böyle bişi olabiliyorsa bana ubuntuyu kur dedi bende çalışıyorum şu an. Ben ubuntuyu windowsun içine kurmadım. Aslında kurarken burada windows var ne kadar bir alana kurulayım felan demişti öyle olunca windowsun içine mi kurulmuş oluyor...
Cengiz ÜNAL
www.cengizunal.com.tr

bytan

Cd'den başlatarak kurulum yapıyorsan sabit diske tam kurulum yapıyordur.

Şayet makinanın açılışında grub 1.97 yazan bir menü geliyorsa, diğer bir ifadeyle sisteme grub2 kurulmuşsa, /etc/default/grub dosyasının boş gelme ihtimali dosya elle silinmediği sürece pek yok.

PF @ ST

cengizun

Bilmiyorum artık aynen resimdeki gibi işte...
Cengiz ÜNAL
www.cengizunal.com.tr

stratovarius

Windowsu açıp program ekle kaldırda ubuntu varsa wubi ile kurulum yapmışsınızdır demektir. En basit bu şekilde öğrenebilirsiniz nasıl bir kurulum yaptığınızı.

cengizun

Tamam bakacağım...

Teşekkürler ilgin için...

Cengiz ÜNAL
www.cengizunal.com.tr

dosto

ubuntuyu wubi ile değil normal kurmanı tavsiye ederim. kurduktan sonra synaptic ten "startup manager" programını kur. programı çalıştırıp windowsa öncelik ver tamamdır.

ayrıntılı bilgi için:
https://help.ubuntu.com/community/StartUpManager