Scrot - Ekran görüntüsü (tek karelik) alma yazılımı

Başlatan munirekinci, 28 Eylül 2008 - 04:47:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

munirekinci

Scrot ekran görüntüsü (tek karelik görüntü, video değil) almak için çok pratik bir programdır.

Ubuntu kullanıcıları;
# apt-get install scrot

Arch Linux kullanıcıları;
# pacman -S scrot
komutu ile bilgisayarlarına kurabilirler.

Scrot ile, ekranın bellie bir kısmı veya tamamı, istenilen zaman zarfında, istenilen kalitede kaydedilebilir.

Hızlı kullanımı şu şekildedir;
scrot
Bu şekilde kullanıldığında kaydedilen görüntüleri ev dizinine farklı isimler vererek kaydedecektir.

Parametreleri;

-h, --help
Yardım.

-v, --version
Sürümü hakkında bilgi verir.

-c, --count
Sayaç, görüntü alınması için süre belirtilmiş ise onu gösterir.

-d, --delay SAYI
Görüntü alınma süresi. Kaç saniye sonra görüntünün alınacağı belirlenebilir.

-q, --quality SAYI
Görüntü kalitesi. 1'den 100'e kadar belirtilebilir. Varsayılan ayar 75'dir.

-s, --select
Seçme aracı. Bu parametre ile ekranın sadece belli bir kısmının kaydedilmesi sağlanabilir.

-t, --thumb SAYI
Kaydedilen görüntünün bir de ufak olarak kaydedilmesini sağlar. 1'den 100'e kadar girilebilecek sayı ile 100'e orantılı olacak boyutta ufak görüntüyü kaydedecektir.

Örnek Kullanımı;
scrot -c  -d 5 -q 80 ~/scrot/gnome-masaüstünden-bir-görüntü.png
scrot -s -q 90 -t 25
scrot ~/%y-%m-%d

erginemr

Teşekkürler Münir. Eline sağlık. :)

Bir sorum olacak. Scrot X sunucusun ve hiç bir masaüstünün çalışmadığı terminal ortamında da ekran görüntüsü alabiliyor mu?

munirekinci

Sadece X sunucusu üzerinde çalışıyor. Grafik sunucusunun olmadığı ortamların ekran görüntüsünü alamıyor.

olaki

Selam,
Alacağım ekran görüntüsünün büyüklüğünü ayarlayabileceğim bir program bakınıyordum.
Acaba aradığım bu mu  diye kurdum... değil miş.

Bilgi için: Scrot'ın arayüzü de yok, sadece komut satırında çalışan bir uygulama. :)

atomkarinca

Alıntı yapılan: olaki - 06 Aralık 2008 - 13:38:39
Selam,
Alacağım ekran görüntüsünün büyüklüğünü ayarlayabileceğim bir program bakınıyordum.
Acaba aradığım bu mu  diye kurdum... değil miş.

Bilgi için: Scrot'ın arayüzü de yok, sadece komut satırında çalışan bir uygulama. :)

Arayüz olarak GScrot kullanabilirsiniz. Boyutunu da resmi kaydettikten sonra GIMP'te kolayca değiştirebilirsiniz.

olaki

Alıntı yapılan: atomkarinca - 06 Aralık 2008 - 13:53:37
Arayüz olarak GScrot kullanabilirsiniz. Boyutunu da resmi kaydettikten sonra GIMP'te kolayca değiştirebilirsiniz.

Aslında aradığım Pardus da kullandığım KDE'nin görüntü yakalayıcısı gibi bir şey (kscreen... bilmem ne)
Onunla istediğimiz alanı seçebiliyoruz.
Ubuntu/Gnome kullanırken çok lazım olmadıkça KDE doldurmak istemediğim için yüklemedim... aranıyorum.
Gimp uzun iş be hocam.. :)

Felâsife

O zaman ekran görüntüsü için KSanpshot yükleyin, çözünürlük değişimi için de KolourPaint'i yükleyin.

Bunlar KDE programlarıdır ve ben ikisini de kullanıyorum. :)
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

heartsmagic

Alıntı yapılan: olaki - 06 Aralık 2008 - 14:50:00
Onunla istediğimiz alanı seçebiliyoruz.

sleep 5; import falanca.jpg

Beş saniye bekler ardından istediğin alanı çizmeni bekler.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

munirekinci

Alıntı yapılan: munirekinci - 28 Eylül 2008 - 04:47:26
-s, --select
Seçme aracı. Bu parametre ile ekranın sadece belli bir kısmının kaydedilmesi sağlanabilir.

Scrot -s parametresi ile kullanılır ise ekranın istenilen kısmının kaydedilmesi sağlanabilir.

olaki

selam,
@munirekinci,
Teşekkürler... -s dikkatimden kaçmış ya da algılamamışım...
Benim gibi güç anlayanlara; '-s seçeneğini kullandığınızda fareyle seçeceğiniz alanı  kaydedebilirsiniz' gibi bir itekleme lazım galiba.  :)

@heartsmagic,
Teşekkürler... ama "sleep 5; import falanca.jpg" için 'imagemagick' ve 'graphicmagic' paketleri lazımmış... uçbirim söyledi.  :)
Yükledim çalıştı.
Ya da sizin adınızda 'magic' olduğu için size kıyak geçiyor.  ;)

heartsmagic

Yok kıyak geçmez de ben sürekli kullandığımdan genelde sistemimde kurulu olur :D
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kaosfeyk

casper@casper-desktop:~$ apt-get install scrot
E: /var/lib/dpkg/lock dosyası kilitli açılamıyor - open (13: Permission denied)
E: (/var/lib/dpkg/) yönetim dizinini kilitlenemiyor, yönetici misin?
DİYOR
bir işi yapan bir insan varsa ve o iş doğaya aykırı değilse o işi sende yapabilirsin.

andirinli

Alıntı yapılan: kaosfyk - 05 Temmuz 2010 - 11:37:04
casper@casper-desktop:~$ apt-get install scrot
E: /var/lib/dpkg/lock dosyası kilitli açılamıyor - open (13: Permission denied)
E: (/var/lib/dpkg/) yönetim dizinini kilitlenemiyor, yönetici misin?
DİYOR

sudo apt-get install scrot
Kasa : RAIDMAX AEOLUS-ATX-WB
PowerSupply :CODEGEN SX500
Anakart : GIGABYTE  GA-970A-DS3
İşlemci :AMD Desktop FX-Series X8120 3.1
Bellek : 4 x 4 GB CORSAIR 1600Mhz, DDR3 CL9 Vegeance
Ekran Kartı : MSI R7 370 GAMING 2G AMD Radeon R7 370 2GB GDDR5 256 Bit
HDD : 4 x Sandisk SSD Plus 480GB
Monitör : 2 x DELL S2240T Dokunmatik

setare

Scrot için başlatıcı oluşturup panele ekledim, mouse ile çalıştırıp tek click ile ekran görüntüsü alıyorum.
Scrot'a klavyeden kısayol tuşu atayabilir miyiz, klavyeden tuşa
(tek tuş olursa çok daha iyi olur) tıklıyacağız ekran görüntüsü başlangıç dizinine kaydedecek :)

2. sorum daha doğrusu sorunum ise Scrot'a KDE masaüstünde başlatıcı(Uygulamaya Bağlantı) oluşturdum ama çalışmıyor. Acaba Kde'de başlatıcı oluştururken bir hata mı yaptım

ironic

Kısayol için , Sistem >> Tercihler >> Klavye kısayolları uygulamasından tanımlama yapabilirsin.  KDE üzerinde hiç denemedim. Normal uçbirimden girdiğinde tepki veriyor mu ?

setare

@ironic
Sistem >> Tercihler >> Klavye kısayollarını denedim ama ne yaptıysam bir tuş atayamadım.

KDE'de iken uçbirimden komut yardımıyle gayet güzel çalışıyor.

ironic

Belirlediğin kısayol kullanımda olabilir. Örneğin Ctrl + Shift + s gibi daha uzak bir kısayolu ile dene.
KDE için şöyle bir deneme yapalım.

#!/bin/bash

kullandığın scrot komutu

şeklinde boş bir belgeye içeriği kaydet. Özelliklerinden çalıştırılabilir yap. Daha sonra istediğin bir konuma taşı. KDE menüsünde girdi eklerken, komut kısmında bu betiği seç.

setare

#!/bin/bash

scrot

şeklinde kaydettim. Oluşturduğum başlatıcının komut kısmından bu dosyayı gösterdim. ama malesef olmadı.

ironic

Başlatıcıyı bir de şu şekilde düzenle.

bash "/nerede/bu/betik"

ya da şu şeklide de denenebilir.

bash -c "scrot"

Geany

Ekran görüntüsü için alternatif bir yolda ben söyleyeyim. Tüm masaüstünü PrintScreen tuşu ile almak değilde belli bir alanı almak istediğiniz de çok yararlı bir yol.

"Alt+F2 -> ccsm -> Daha Fazlası -> Ekran Görüntüsü" > Kaydedilecek dizini seçip, Süper+Buton1 ile anında ekran görüntüsü alabiliyorsunuz.

Daha önceleri sadece terminal ekranından alacağım ufak bir kare için tüm masaüstü görüntüsünü çeşitli araçlarla düzenlemek için uğraşırdım.

Ccsm'de dolaşırken bunu bulduğuma sevinmiştim. Bu özellikten haberi olmayan arkadaşlara faydası dokunur belki.

setare

Arkadaşlar
Scrot için oluşturduğumuz başlatıcı KDE masaüstünde de  çalışıyormuş.  ::) Tek bir farkla.  Ekran görüntüsü aldığımız resimler başlangıç dizini (Ev dizini) yerine ev dizini içindeki Belgeler dizinine kaydediliyor :)

Belgeler dizinindeki resimleri görünce durumu fark ettim.

Scrot gerçekten harika tek klik ile ekran görüntüsü elinizin altında

Alıntı YapEkran görüntüsü için alternatif bir yolda ben söyleyeyim. Tüm masaüstünü PrintScreen tuşu ile almak değilde belli bir alanı almak istediğiniz de çok yararlı bir yol.

"Alt+F2 -> ccsm -> Daha Fazlası -> Ekran Görüntüsü" > Kaydedilecek dizini seçip, Süper+Buton1 ile anında ekran görüntüsü alabiliyorsunuz.

Daha önceleri sadece terminal ekranından alacağım ufak bir kare için tüm masaüstü görüntüsünü çeşitli araçlarla düzenlemek için uğraşırdım.

Ccsm'de dolaşırken bunu bulduğuma sevinmiştim. Bu özellikten haberi olmayan arkadaşlara faydası dokunur belki.

bu güzel bilgiyi paylaştığın için teşekkürler