Tanıtılamayan yazıcı

Başlatan okkadiroglu, 22 Haziran 2010 - 18:31:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

okkadiroglu

Merhaba,

Sorunumu bir kaç kez forumlara yazmıştım çözüm önerilerinin hepsini denememe rağmen olumlu bir gelişme olmadı ama en son durum çok ilginç bir hal almaya başladı.

Benim Compaq nx6110 notebook ve AMD64 masaüstü  iki bilgisayarım var. Şimdi her iki bilgisayar da Ubuntu 10.4 en son yenilemeleri ile çalışıyor. Bunlara bağladığım Samsung CLX-2160 yazıcı/tarayıcım var. İki ay öncesine dek sorunsuz çalışmaktalardı. Şimdi nx6110 ile sorunusuz çalışmasına rağmen AMD64 ile sorun yaşıyorum. AMD64'e bağlı iken yazıcıyı açarsam "USB_CtrlEP.c 72 IDLE" ve "Internal Error Off/On" iletisini yazıcının ekranında görüyorum. Diğer taraftan lsusb komutuna gelen yanıtta "Bus 001 Device 045: ID 04e8:3425 Samsung Electronics Co., Ltd" görünüyor. CUPS ile yeniden yazıcı tanıtmaya kalktığımda yazıcı bulunamıyor. Benzer işlemleri Samsung Unified Driver Configurator ile yaptığımda otomatik olarak yazıcı bulamıyor elle tanıtmamı istiyor. Tanıttığımda ise işlemler bitince test sürecine gelince /dev/mfp4 boş olarak görünüyor. Aynı ve farklı USB kablolarıyla da denesem de değişen bir şey olmuyor. AMD64'ün farklı USB girişlerinde de aynı sorunu yaşıyorum. (Yazıcı/tarayıcıyı yetkili servisine üç kez götürdüm ve Windows tabanlı bilgisayarlara bağlandığında sorunsuz çalıştı)

Olan biteni anlayan ve bana anlatabilecek var mı? Ne yapmam gerek. (Basacağım ve tarayacağım belgeleri nx6110 ve AMD64 arasında transfer etmekten başka.  ;) )

Yardımlarınız için teşekkürler
O.K.Kadiroğlu

heartsmagic

Doğru anladım mı?
İki tarafta da Ubuntu 10.04 kurulu. Peki ikisinin de aynı mimaride mi? Yoksa birisi 64bit mi?
İki sistemin de güncelliği aynı mı?

Not: Konuyu açarken başlığa ve konunun açıldığı bölüme dikkat edersek sevinirim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Sherlock Holmes

Masaüstü ile sorunsuz çalışırken, bir anda hata vermesi,
ya güncelleme sonrası olası uyuşmazlık veyahutta bağımlılıkların kaldırılmış olma ihtimali vs. vs.
USB ile buna benzer sorunlar yaşıyormusunuz.?
Canlı Cd(liveCD) ile çalıştırıp yazdırmayı denemişmiydiniz.?
Hangi uygulamalar ile yazdırmaya çalıştınız, ne gibi hatalar belirtip'te yazdırma işlemi kesiliyordu.?(yada bir hata belirtiyormuydu)

mahmutbal

Arkadaşlar,
Benim Ubuntu 10.10 kurduğum pc ile Windows XP pro kurulan pc arasında yazıcı paylaşımı yapamıyorum. Yazıcım XP pro da. Ev-ağı ile paylaşıma açık. Ev ağında yazıcıyı görüyorum. Samba ile Windows yazıcısı komutu veriyorum. Yazıcıyı görüp onayla diyorum. Yazıcı bulundu bağlandı diyor. Ama ileri komutunu verince öyle donup bekliyor. Acaba neden. Ağda başka yazıcılara bağlanıyor fakat bu yazıcıya neden bağlanmıyor.
Teşekkürler.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Kasım 2010 - 23:52:51

Arkadaşlar, cevap bekliyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Kasım 2010 - 14:53:25

Sorunu çözdüm. Sebep kullanılan türkçe karakterler yüzündenmiş. Eğer Windowsta ağda yazıcıyı paylaşıma açar ve açarken türkçe karakter kullanırsanız benim gibi aynı sorunla karşılaşırsınız. Muhtemel dahilindedir diyelim.
Kolay gelsin.

mahmutbal

Arkadaşlar,
Yaklaşık 1 haftadır sürekli forumu takip ediyorum. Tabiki zorunluluktan. Yaklaşık 18 bilgisayara format atıp, Ubuntu 10.10 kurdum. Bazı problemler yaşamakla beraber forumunda yardımıyla problemleri aştım. Bazı yerlerde basit hatalar bazı yerlerde karmaşık hatalarla bir şekilde başa çıktım. Öncelikle foruma teşekkür ederim. Çünkü bunu fazlasıyla hak ediyorlar. Yaklaşık 20 pc ye format atacam. Ben yazıcı paylaşımına takıldım. Şöyleki tüm sorunların üstesinden geldim. Windowstan Ubuntuya Ubuntudan Windowsa kadar hepsini hallettim. Ama alt katta yazıcıyı paylaştırdığım pc ye yazdır komutu verildiğinde en üst katta kağıt çıkınca anladımki ip lerle paylaştığım pclerin ipleri değişince yazıcılarda karıştı. Bu sorunuda aşarsam geriye pek bir problem kalmadı gibi. Kısa sürede bana dönerseniz sevinirim. Acaba ip leri sabitlesekmi ki nasıl olacak bilmiyorum. Yazıcılar her ip değiştiğinde değişiyor. Hadi kolay gelsin.
İyi çalışmalar.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Kasım 2010 - 23:41:50

Arkadaşlar, Nöbetçi doktor yoksa hemşire gelsin. Lütfen yardım.