[Çözüldü] Ubuntu yüklemek istiyorum ama korkuyorum

Başlatan wolwex, 20 Temmuz 2010 - 17:17:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

wolwex

geçenlerde bir internet sitesinde ubuntuyu tanıtıyorlardı hoşuma gitti kendi sitesinden istek yaptım cdsini 1 haftaya teslim ettiler sonra nette biraz araştırma yaptım windows 7 nin yanına kurulabildiğini öğrendim windowsta kullanmakta olduğum disk bölümünden parça yaratarak ubuntuyu yönergelere uygun bir şekilde kurdum sonra iki işletim sistemide sorunsuz çalışıyordu. Benim yere batasıca merakım sayesinde windowsun disk yönetimine girip ubuntunun bulunduğu bölüme bakacaktım görünüm şu şekildeydi windows için c ve d onun yanında ubuntunun kurulu olduğu disk ama farklı bir dosya sistemiyle ve ubuntunun sistem için ayırdığı bölüm. Herhangi bir ayarı karıştırmaksızın ubuntunun olduğu bölüme tıklayınca bölümlerin açıklamaları(Birincil bölüm, önyükleme bölümü gibi yazıların olduğu kısım) kayboldu beraberinde de bilgisayar kilitlendi. Ve şimdi işin can alıcı kısmı geliyor --Bilgisayarı defalarca yeniden başlatmama rağmen ne windows u gördü ne de linux u sadece thinkpad ekranında kalıyordu bootdan önceki adımda. Diskteki tüm verilerin kaybolmasını göze alarak windows u yeniden yüklemeyi denedim yükleme ekranı geliyordu disk seçimine geldiğimde seçilebilecek herhangi bi disk gözükmüyordu yani diski görmüyordu tam kafayı yemek üzereyken ubuntuyu live cd  olarak çalıştırmayı başardım hhayret verici bir şekilde diskleri yine görmüyordu sonra uğraşa uğraşa diski formatlayp herşeye elveda deyip yeniden windows 7 yükledim şimdi yeniden ubuntu kullanmak istiyorum ama verileri yeniden kaybetmeyi göze alamam lütfen yardım edin

----- :DYaw kusura bakmayın yazarken farketmemişim baya uzun olmuş:D

aybars

wolwex

Alıntı YapTam olarak ne gibi bir yardım bekliyorsun ?

Tekrar ubuntu kurmak istiyorum fakat yine bu sorunla karşılaşacaksam yada karşılaşmamak için bir yol var mıdır?

cemale

bence korkulacak bir şey yok.sen bir sorun yaşamışsın ama bu sorun ubuntu dan kaynaklanmış gibi gözükmüyor.. ;D
bir de acele etmeseydin.forumdan yardım alsaydın sistemi kurtarabilirdin..
son olarak ubuntunun yanında windows hiç sorun olmadan kullanan çok.hatta ubuntu,pardus,mint vs. windows kullanan arkadaşlar var.
sen sitede acemiler ile ilgili bölümü bir oku ve takıldığın yerde yardım iste burası bunun için var .. ;)
Gerçekçi Ol İmkansızı İste !

empax

Aynı şeyi yapmazsanız sorun olmaz diyesim geliyor... Açıkçası tam olarak ne istediğiniz anlamadım.

2 senedir Ubuntu kullanıyorum, defalarca format attım(Windows'a ve Ubuntu'ya) ne bölümlerin okunmaması gibi bir problem yaşadım, nede veri kaybı.
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

wolwex

:) aslında sorunsuz çalışıyordu tahminimce windows ubuntunun oluşturduğu disk formatını tanıyamadı sonrada ben disk yönetimine girince patladı :D

andirinli

Alıntı yapılan: wolwex - 20 Temmuz 2010 - 17:47:47
:) aslında sorunsuz çalışıyordu tahminimce windows ubuntunun oluşturduğu disk formatını tanıyamadı sonrada ben disk yönetimine girince patladı :D
alakası yok. eğer cd yada flash disk ile sistemi açtığınızda harddiski görmemiş ise harddiskinizin kablosunda problem vardır. muhtemelen sata hd kullanıyorsunuz. sata kablonuzu kontrol edin. mümkünse değiştirin.
Kasa : RAIDMAX AEOLUS-ATX-WB
PowerSupply :CODEGEN SX500
Anakart : GIGABYTE  GA-970A-DS3
İşlemci :AMD Desktop FX-Series X8120 3.1
Bellek : 4 x 4 GB CORSAIR 1600Mhz, DDR3 CL9 Vegeance
Ekran Kartı : MSI R7 370 GAMING 2G AMD Radeon R7 370 2GB GDDR5 256 Bit
HDD : 4 x Sandisk SSD Plus 480GB
Monitör : 2 x DELL S2240T Dokunmatik

Geany

Kurulum sırasında bilgisayar da kurulu olan işletim sistemlerini sıralıyacaktır. Yanyana kur seçeneği ile sorunsuz kurabilirsin.

Başka bir seçenek olarak wubi kurulumunu deneyebilirsin. Bu kurulum Ubuntu'yu Windows içerisinde bir program veya oyun gibi kurabilmeni sağlar.

Sistemi tanıyana kadar bu şekilde kullanabilirsin. Ve istediğin zaman Windows içerisinde Program Ekle Kaldır kullanarak Ubuntu'yu sorunsuz silebilirsin.

wolwex

Alıntı YapKurulum sırasında bilgisayar da kurulu olan işletim sistemlerini sıralıyacaktır. Yanyana kur seçeneği ile sorunsuz kurabilirsin
windows üzerinden yüklemeyi daha önce denemiştim ubuntuyu hiç görmemişti yada ben wubiyle yapmayı beceremedim
Alıntı Yapalakası yok. eğer cd yada flash disk ile sistemi açtığınızda harddiski görmemiş ise harddiskinizin kablosunda problem vardır.

laptop kullanıyorum kabloları her zaman kontrol edemiyorum en son geçen hafta baktım kabloda koruma bandı da sağlam gözüküyordu :)

Ama bu akşam eve gidince bi daha denerim o zaman da sonuçları buraya kaydedecem

Geany

Benden alıntı yaptığın kısımda bahsini ettiğim normal kurulum sırasındaki seçenekler. Wubi kurulumu için, indirdiğin (*.iso) kalıp dosyasını winrar benzeri bir araçla klasöre çıkarttıktan sonra wubi.exe 'yi çalıştırman yeterli.

Çıkan pencerede Ubuntu'un kurulacağı diski ve diskte Ubuntu için ayrılacak boyutu belirleyip kullanıcı adı ve şifre atıyorsun ve sistemin kuruluyor. Kurulum yaptığın disk biçimlenmez. Yani veri kaybı vesayre yaşamazsın. Diskte Ubuntu adında belirlediğin boyut kadar bir klasör oluşturuluyor o kadar. :)

wolwex

Alıntı YapWubi kurulumu için, indirdiğin (*.iso) kalıp dosyasını winrar benzeri bir araçla klasöre çıkarttıktan sonra wubi.exe 'yi çalıştırman yeterli

yani disk bölümleme biçimlendirme falan gerekli değil sadece dosyaları kopyaladığımız klasörden çalıştırmak yeterli oluyor  8) peki böyle bir yükleme stabil olur mu yada yanlış sormayayım normal yüklemeye göre bir eksiklik yada sorun sezinilir mi?

Geany

Normal kurulumdan sonra elde edeceğin sistemden farklı değil. Hata ve stabil olması konusunda normalden farkı değil. Hatalar ile karşılaşırsan da, işin güzel yanı orada. Sisteme yabancı olduğun için belli başlı hatalar ile karşılaşman ihtimaldir. Bu sebeple sistemi tanıyana kadar bu şekilde kullanabilirsin. Bir hata ile karşılaştığında, başladığın noktaya dönmen düz kuruluma göre daha kolay ve hızlı olacaktır.

Arkadaşlarımdan da bu şekilde, sistemi bilmediği için kurulum yapmakta çekinenler vardı. Bu sayede önyargılarını kırabildim. :)

isakaraturna

Dostum bence korkacak  bir şey yok makyajlı boyalı bi işletim  sistemindense tak ubuntu cd sini kur sıfırdan ubuntuyu tek işletim sistemi kullan kafan rahat etsin. Dene pişman olmayacaksın.

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: wolwex - 20 Temmuz 2010 - 17:17:14
--Bilgisayarı defalarca yeniden başlatmama rağmen ne windows u gördü ne de linux u sadece thinkpad ekranında kalıyordu bootdan önceki adımda.

Ubuntu'dan kaynaklı olsa idi, grub2 veya buna benzer sorunların olduğu bir çıktı belirtirdi.
Sırf bahsettiğiniz kısımda takılı kalması yazılımsaldan ziyade donanımsal sorunu işaret ediyor.
Ayrıca Ubuntu kurulumunu tam gerçekleştirmişmiydiniz.?
Bölümleme işini elle yaptıysanız, dosya sistemi olarak ne belirlemiştiniz.?

Forum'da, Wiki'de, görsel, görselsiz, ubuntu kurulumu detaylı biçimde mevcut,
korkunuzu güvene çevirebilecek olan sizsiniz.  ;)

wolwex

Alıntı YapArkadaşlarımdan da bu şekilde, sistemi bilmediği için kurulum yapmakta çekinenler vardı. Bu sayede önyargılarını kırabildim.

daha önce pardus kullanmıştım ondan pek farklı olmasa gerek fakat o pcdeki tek işletim sistemiydi bu yüzden kurulumu rahat olmuştu şu an yüklemeye başladım d: ye. Yanında filmler projeler tezler falanda var inş bişey olmaz ???

Alıntı YapDostum bence korkacak  bir şey yok makyajlı boyalı bi işletim  sistemindense tak ubuntu cd sini kur sıfırdan ubuntuyu tek işletim sistemi kullan kafan rahat etsin. Dene pişman olmayacaksın.

aslına bakarsan bence ubuntunun seçilmesinin sebebi çoğunlukla bu windowstan oluşan alışkanlıkları ve boşlukları ubuntuda doldurulmak istenmesi

Alıntı YapSırf bahsettiğiniz kısımda takılı kalması yazılımsaldan ziyade donanımsal sorunu işaret ediyor.

donanımsal olduğunu sanmıyorum yoksa uzun bir süre windows kullanamazdım. kuruluma gelince hepsini harfi harfine yaptım ext4 dosya bölümlemesini ve takas için alanı yaptım hatta ubuntuyu açıp güncelleme bile yapmıştım herşey windowsu açınca gerçekleşti :(

adubel

Alıntı Yapdaha önce pardus kullanmıştım ondan pek farklı olmasa gerek fakat o pcdeki tek işletim sistemiydi bu yüzden kurulumu rahat olmuştu şu an yüklemeye başladım d: ye. Yanında filmler projeler tezler falanda var inş bişey olmaz

Ubuntudan bişi olabileceğini düşünmüyorum ve sadece windows kullanıyosanız bile bence yedek almalısınız. Bir hafta önce dökümanlarımı tuttugum dosyayı yanlışlıkla silmiştim.  :D Hala acısını çekiyorum. Biliyorum konu ile alakalı pek değil ama okuyordum sildiğim anki durumum aklıma geldi bunu yazmalıyım dedim. Kolay gelsin :)

wolwex

ubuntuyu hayırlısıyla kurdum yalnız şimdide nvidia driver kurmaya çalışıyorum :)

cemale

Gerçekçi Ol İmkansızı İste !

bytan

Nvidia için başarısız olursan ilgili bölüme yeni konu açabilirsin.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST