Toshiba xubuntu kurulum ve restart'dan sonra komut satırı çıkıyor

Başlatan Haplo, 13 Temmuz 2010 - 22:59:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haplo

Toshiba p200d-11l dizüstüne xubuntu 10.04 32bit yükledim. Kurulum sırasında bir hata almadım. Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra yeniden başlattım(tavsiyesi üzerine). O sırada dvd'yi de çıkardı. Ama nedense komut satırı açıldı. Kullanıcı adı daha sonra paralo istiyor. Bunları girdikten sonra login oluyorum ve komut satırında kalıyor bilgisayar. İşletim sisteminin normal bir şekilde açılmasını nasıl sağlarım? (şu anda bilgisayarımda başka işletim sistemi yüklü değil)

serkanburda

Kullanıcı adı ve parola girdikten sonra startxkomutunu verin, masaüstü gelmezse de komut sonrası çıktıları buraya yazarsanız yardımcı olunacaktır.

Haplo

Teşekkür ederim açıldı. Fakat her seferinde bu şekilde mi giriş yapmamız gerekiyor?

serkanburda

Giriş yöneticisi etkin olmadığında o ekrana düşersiniz. Eğer gdm'yi (ya da xubuntu hangi giriş yöneticisini kullanıyorsa) onu aktif hale getirirseniz bir daha siyah konsola düşmez. Dilerseniz uçbirimde sudo gdm komutunu verin (gdm olduğunu varsayıyorum) ve çıktılarını buraya yapıştırın. Ne gibi bir hata var anlaşılsın. Anladığım birşeyse ben yardımcı olurum. Ben olamazsam da birileri mutlaka olur ama :)

Haplo

Çift işletim sistemi kurmayı düşünüyordum bilgisayara. Ona göre disk'i bölümlendirip Windows 7 kurmaya başladım. Kurulum anlamadığım bir problemden ötürü başlatılamadı. Sonra xubuntu yükledim, bahsettiğim sorunla karşılaştım. En son eskisi gibi Vista yükleyeyim de şimdilik çalışır bir işletim sistemim olsun dediğimde onda da nedense Windows 7'de karşılaştığım hata ile karşılaştım. Son çare olarak ikiye böldüğüm diski birleştirdim ve son kez xubuntuyu tekrar yükledim. Bu sefer bu başlıkta belirttiğim sorunla karşılaşmadım. Ama şu anda internete bağlanmada problem yaşıyorum. Wireless ağları otomatik olarak görmüyor. Ben de Create Network'den mevcut kablosuz ağı eklemeye çalıştım (WPA & WPA2 şifreleme kullanıyor). Ağa bağlanmış gözüküyorum ancak internet bağlantım yok. Bunun sebebi ne olabilir? Başka bir yerden özel ayarlar mı yapmam gerekiyor?

heartsmagic

@Haplo, ağ sorununu farklı bir başlıkta ve ilgili bir bölümde konuşalım. Network-Kurulum bölümüne göz gezdirirsen bu sorunu yaşayan arkadaşlardan ne gibi çıktılar istediğimizi görebilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.