Sabit Disk Bölümlendirmesi

Başlatan vasily, 09 Temmuz 2010 - 22:23:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

vasily

Arkadaşlar yeni konu açtığım için kusuruma bakmayın ama kafam çok karıştı. Bi süredir ubuntu ile haşırneşirim çok kere format attım ama artık son bir sabitdisk yapılandırması ile artık format atmak istemiyorum.

600 gb lık bir harddiskim var. 156.72 gb ı windows7 olarak sda2 de duruyor. Geri kalan bölüme ise 400 gb ubuntu 5gb swap bide yaklaşık 50 gb lık yeni dağıtımları deneyebileceğim bir alan yapmak istiyorum. Bunun için Canlı Cd deki Gparted üzerinde şöylemi yapmalıyım acaba?

New partition#1     ext4       400gb         primary  (ubuntu kurulacak)
New partition#2    extended   5 gb  ----------> New partition#3    linux-swap     5gb  (swap alanı)
New partition#4    ext4        50gb          primary   (değişik dağıtımlar denemek için özellikle kde için)

Bana doğru bir yapılandırma önerebilir misiniz acaba.

bytan

İlla bir yeri extended olarak belirleyeceksen, küçük bir alanı belirlemek yerine görece daha büyük bir alanı belirlemen olası yeni bölümlendirmelerin için ileriye dönük olarak sana fayda sağlar. Bu açıdan bakınca, 450'lik dilimi extended yaparsan ve içerisini de 400 + 50 + 5 gibi bölersen istediğin gerçekleşmiş olur. Yalnız 5 gb takas için fazla gibi.

Bunlardan başka olarak ubuntu için 400 gb biraz fazla. Kök dizin için 10 gb bile yeterli geliyor çoğu zaman. Kalan kısmı ise ise /home için bir alan ve /media/depo için bir alan olarak bölümleyebilirsin.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

heartsmagic

Madem yeniden bir yapılanmaya gidiyorsun diskinde, Ubuntu için 400GB ayırma. Şöyle olabilir bence:

50GB(ki bu bile çok fazla aslında, kocaman kocaman oyunlar kurarsan ancak dolar) -> Ubuntu
2GB -> Takas alanı (ya da belleğin kadar) Normalde bu kadar ayır demem ancak suspend, hibernate gibi şeyler deneyeceksen en az belleğin kadar takas alanı olmalı. Gerisi inan israf.
15GB -> Diğer dağıtımlar için yer. Dağıtım denemek için 15GB yeterlidir bence.
Geri kalan yer -> Yedek/Depo/vs. bölüm.

Hatta /home bölümünü de Ubuntu bölümünen ayırabilirsin. Böylece yeni bir Ubuntu kurulumunda ayarların bozulmaz. Fakat ben böyle kullanmıyorum.

Not: Benden önce @bytan davranmış :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

vasily

İlginiz ve cevabınız için teşekkürler. Fakat tam olarak anlayamadım.

ilk olarak 50 gb ubuntu için primary olarak ve kök olarak ( /  ) yapacağım.
sonra 2 gb swap alanı ayıracağım.
15 gb diğer dağıtımlar için primary olarak
geri kalanıda extended şekilde biçimlendireceğim. Bu extendedı her dağıtım için otomatik mount edeceğim. Böylemi olacak acaba.

kafam bu primary, extended,  /  , /boot, /home    konularında acaip karıştı.

heartsmagic

Sen önce bir uzatılmış bölüm aç, extended yani. Onun altına bu bölümleri açarsın. Zira bir diskte dörtten fazla birincil bölüm olamaz. En azından üçüncü uzatılmış olmalı.  /, /boot, /home olayını düşünme. Doğrudan / yap Ubuntu için, /home ayrı olmasa da olur söylediğim gibi.

50GB: / Ubuntu
2GB: Takas
15GB: diğer dağıtımlar
Gerikalan: Yedek

vasily

Dediğiniz gibi yaptım heartmagic. Yedek olarak ayırdığım bölümü ise home olarak bağladım kurulumda. Bir kaç sorum daha olacak mümkünse.

1. Şimdi farklı bir dağıtım denediğimde yedek olan bölümü yine / home olarak bağlarsam, o dağıtım Home klasörü olarak o dosyalarımı görecek acaba. 
2. Home klasörüne baktığımda (lost+found) ve (serkan) adlı 2 klasör var. (serkan) ı anladımda bu (lost+found) ne oluyor acaba.
3. Son olarak yeri değil ama sorayım. Başka dağıtım yüklediğimde kendi grubunu yüklüyor ve bu yeni grub Ubuntuyu görmüyor. (Yeni çıkan mandrivayı yüklediğimde böyle bi sorun oldu.Grub yüklemesini yeniden yaptım ama çalışmadı) Bu sorunla nasıl başedebilirim. O denediğim dağıtımın grub yüklemesini engelleyebilirmiyim acaba?

Çok teşekkürler tekrardan...

heartsmagic

/home olarak neden bağladın? Öyle yaparsan koskocaman bir /home dizinin olmuş demektir. Benim önerim /home bölümünü ayırmaman yolundaydı. Dediğim gibi

50GB Ubuntu ki bunu / olarak bağlayacaktın
2GB takas
15GB /media/ikinci_sistem
Geri kalan bölüm /media/yedek olarak bağla ve kurulumu yap demek istemiştim.

Normal yolu son kurulan dağıtımın Grub'u kurmasıdır. Grub aşaması atlanmıyor genelde. İkinci dağıtımdan sonra Ubuntu'nun Grub'unu tekrar kurup, bu dağıtımı eklersin.

vasily

E şimdi ben yedek bölümünü /home olarak bağladım. Ne yapabilirim geri alamam dimi artık. Bir de kurulum esnasında /media/.......... diye bir bağlama şekli varmı. Ben göremedim galiba. Nasıl yapacağım onu.
Bir de önceki sorumda sorduğum gibi yeni dağıtımları yüklerken yedek bölümünü yine home klasörü olarakmı algılayacak acaba.

heartsmagic

Baştan yapabilirsin şu an daha geç olmadan. Kurulum esnasında elle yazacaksın /media/yedek olarak. Diğer dağıtımlar herhangi bir şey algılamazlar, sen ne şekilde bağlarsan o şekilde kurulurlar. Sen bir önceki iletimde anlattığım şekilde yap kurulumu, /home ile falan uğraşma. Kafa karışıyor zira bu şekilde.