ubuntu açılmıyor

Başlatan kaspara, 07 Temmuz 2010 - 17:47:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kaspara

ubuntu açıldığında şifre sorduğu bölüme geldiğinde, ekran bozuk televizyon gibi gözüküyor ses duyuluyor ama hiç bir şey göremiyorum. sanırım göçerttim kendisini :) kurtarma şansımız var mı baştan mı kurayım ?

Yiğit Ateş

Bu sorundan önce hangi işlemi yapmıştın?

kaspara

ubunutu tweak ve screenlets ayarlarını baya kurcaladım
screenlets'te eklediğim bir eklentiyi masaüstünden kaldırırken bilgisayar dondu reset attım bu hale geldi

bytan

Kurtarma kipine geçip fsck uygula. Yapabiliyorsan güncellemelerini gerçekleştir. Kök dizininin sda5 olduğunu farz ediyorum:

fsck -a /dev/sda5

İşlem bittikten sonra makinayı yeniden başlat. Halen sorun yaşamaya devam edersen kurtarma kipi ile alttakileri uygula:

apt-get update
apt-get upgrade
apt-get safe-upgrade

Makina donduğu zaman reset atmadan önce ctrl+alt+backspace ile X'i yeniden başlatmayı deneyebilirsin. O da olmazsa ctrl+alt+f1..f6 ile geçeceğin terminal ekranlarında oturum açıp shutdown -r ile makinayı yeniden başlatabilirsin. Son çare olarak reseti denersin.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

kaspara

fsck -a /dev/sda5

bu komutu verdim soru sordu evet mi hayır mı
evet dedim
reset attım ve artık gruba bile ulaşamıyordum
format attım her şey başa döndü :)
neyse sağlık olsun kıra döke öğrenicez artık. ilginiz için teşekkür ederim

Yiğit Ateş

Kök dizinin sda5 değildir belki, kontrol etmiş miydin?

kaspara

onu araştırdım da buldum hangisi olduğunu bilmiyordum
sudo fdisk -l
sda1 idi.

Yiğit Ateş

O yüzden olmuştur büyük ihtimal. Format attıysan sorun yok ama bir dahakine fsck komutunu kök dizin için uygularsın.