Windows'un yanına ubuntu kurma

Başlatan UnSWD, 04 Temmuz 2010 - 16:40:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

UnSWD

Merhaba arkadaşlar.Sorum şu live cd den ubuntuya girdikten sonra Gparted ile disk bölümlemeden kur dersek ubuntu kendisi bir bölümleme yapıyor ama sadece windows xp ve ubuntu için alan veriyor,swap alanı yok yani Gparted kullanmadan böyle bir kurulum yapsam sorun çıkarır mı?
internet explorer'ın iyi olduğu tek şey  firefox'u indirmektir.

bytan

Takas alanın olmazsa hibernate ve suspend gibi seçenekleri kullanamazsın. Bazı yazılımlarsa oraya ihtiyaç duyarlar.

Bölümlendirme için inceleyebileceğin bir başlık:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,17050.0.html
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

UnSWD

Bir sorum daha olacak disk bölümlerken xp nin içindeki  her şey silinecek mi?(verdiğiniz linkteki konu anlatımına dayanarak soruyorum3.resimde.)

bytan

Bölümleyeceğin alan silinecektir. Dolayısıyla verilerin de silinecek. Boş bir alan belirle öncelikle ve bölümlendirmeyi onun üzerinde yap.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

UnSWD

Kusura bakmayın daha yeni olduğum için sorularım biraz basit ama zaten diskim şu anda tek parça, boş bir alan yaratmak için onu da bölümlemem gerekmez mi?Bu da bütün verilerimin silinmesi anlamına gelmez mi?

heartsmagic

Diskte boş alan varsa, Gparted ile alanını daraltırsan ortaya kullanabileceğin yeni bir boş bölüm çıkar. Oradan kendine Ubuntu için kök ve takas alanı açarsın.
Fakat bunu yapmadan önce Windows üzerinde genelde "defrag" tavsiye ediliyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

UnSWD

Şu anda bunu halledemedim normal olarak kur seçeneğinden sadece windows ve ubuntu için yer açılsa daha sonra swap alanı oluşturabilir miyiz peki?

bytan

Aslında yapması oldukça basit. Öncelikle windows tarafında defrag işlemini gerçekleştir. Daha sonra ise canlı cd'yi kullanarak gparted aracılığıyla windows'tan bir parça kopartabilirsin.

Daha sonra takas alanı oluşturma konusunda ısrarlıyım diyorsan, yapılabilir. O zamanda yine gparted kullanacaksın ve şu an ertelediğin işlemi o zaman yapacaksın.

PF @ ST

UnSWD

Az önce bir şekilde kurulumu swap alanı da oluşturarak yaptım.Ubuntu LTS yükle yi tıkladıktan sonra kuruluma devam ettim disk ile ilgili yere geldiğimde bölümleri elle belirt dedim.80 gblık hdmi 50gb windows 29gb ubuntu 1gb swap olarak ayarladım.Windowsta da hiçbir veri kaybı yaşamadım ama Gparted kullanmadan oldu umarım doğru şekilde hallolmuştur.Sonuç olarak artık bende ubuntu ailesindenim :).

bytan

İlk adımı attın, gerisi de gelir elbet. :)

İstersen bölümlendirme tablosuna ve fstab içeriğine bakarak sisteminin durumunu gözlemleyebilirsin:

sudo fdisk -l
cat /etc/fstab

PF @ ST