Veri Kurtarma

Başlatan cemale, 07 Temmuz 2010 - 13:56:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cemale

arkadaşlar durumu kısaca özetlemeye çalışayım..
sistemim bir şekilde çöktü.bende hdd yi tekrardan bölümledim ve birinci bölüm ubuntu 10.04,ikinci bölüm windows,üçüncü bölüm takas alanı olmak üzere ayarladım,kurdum.
benim çökmeden önceki bölümlemede 1.bölüm:ubuntu 2.bölüm:takas alanı 3.bölüm:filim,resim,müzik vs..olarak vardı.
şimdi ben ubuntu live cd ile sistemi açtım.testdisk i kurdum ve taratma yaptım.şu anda kurulu olan sistemleri ve eski bazı bölümleri buldu.fakat şu anki sistemlerin içeriğini görebiliyorken,önceki bölümleri bölüm olarak göerebilmeme rahmen p ile ayrıntı vermiyor.yani içerikte ne var göremiyorum.görebilsem kopyalayıp verilerimi kurtaracağım..
biraz karışık oldu sanırım... :-\
kısacası daha önceki verilerimi kurtarmak için ne yapabilirim..
Gerçekçi Ol İmkansızı İste !

Alquimista

Şöyle bir durum var, formatladıktan sonra harddisk tamamen boş iken Live Cd'den oturum açıp testdisk deneseydin verilerin tümünü %99 ihtimalle kurtarırdın. Ama harddiske yeniden sistem yüklemişsin yani harddiskte eski verilerin üzerine veri yazılmış, bu durumda bazı verileri yeniden kurtaramayabilirsin.

Öncelikle daha derin tarama için testdisk ile ilk taramada göremediklerini, deeper search ile görebilirsin. Orada listeleme yapmayı dene.

İkinci olarakta P ile listemele yaparken göremiyorsan orada veri yoktur. Bunun birinci sebebi o kısımın üzerine yeni yüklemenden dolayı veri yazılmış olabilir ki bu durumda geri getiremezsin. Ama şu var bir de deeper search ile aldığın sonuçlar içinde listemele yaparken farklı klasörlere de bak mutlaka bence çünkü zaman zaman yeniden sistem yüklediğin için dosyanın yolları karışabiliyor. Mesela sen belgeler altında bir dosya arıyorsun ama başka bir yol altında görüyorsun o dosyayı. O şekilde bir yeniden dene.

Ama o verileri geri getirmeme ihtimalinide unutma :) Bir de aklında olsun bir şekilde harddiskte sorun yaşayıp formatlamak durumunda kalırsan verileri kurtarma işlemini Live Cd üzerinden yap, formatladıktan sonra üzerine yeni sistem yükleme kesinlikle.
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

cemale

belki 10 defa denedim ama çıkmıyor..bu arada bir iki ekran görüntüsü atıyorum.

p ile şu anda kurulu olan iki bölüm dışında diğerlerini göstermiyor

dosya yok falan diyor..

ben birde şunu denedim.silinmiş olarak gözüken d olanlardan bir iki tanesini birincil ve mantıksal yaptım.belki işe yarar diye.
tabi sistem açılmadı.grup kurdum yine işe yaramadı..
live cd ile tekrar testdisk kurup tarattım.mevcut sistemlerin bulunduğu bölümlerde silinmiş olarak gözüküyordu.
onları mantıksal ve birincil yaptım,son olarakta grup kurup yeni kurduğum sistemlere dönebildim..
yani sonuçta ben hala verilere ulaşamadım.windows tarafında da çeşitli programları denedim fakat ubuntu tarafını dosya sisteminden dolayı hiç görmediler..
tavsiyesi yada aklına bir şeyler gelen varsa yardım edebilirmi.en azından oğlumun resimlerini kurtarsam yeter.çünkü doğumundan bu yana bütün resimleri
silindi ve hiç yedeği yok.. :'( :'(

Alquimista

Ekran görüntüsündeli tüm klasörlerin altına baktıysan ve dosyaların görünmüyorsa sanırım bu verileri geri getirme imkanız en azından testdisk için yok, alternatif olarakta daha fazla işe yarayacak bir program olduğunu sanmıyorum. Profesyonel olarak veri kurtaran firmalar var İstanbul'da harddiskini onlara gönderirsen belki kurtarma imkanı olur. Ama önceki mesajda söylediğim gibi format attıktan sonra yeni sistemler kurduğun için, harddiskteki eski verilen üzerine yeni veriler yazıldığından sanıyorum ki kurtarma imkanı yok. Alternatif olarak bu işi ücretli yapan firmalardan başka bir şey gelmiyor benim aklıma.

Tabi bunlar benim bildiklerim, fikri olan arkadaşlar varsa yardımcı olurlar.
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

cemale

AlmaMorena ilgin için teşekkürler..
profesyonel şirketleri araştırdım ama nedense pek güvenilir gelmedi.(hdd deki kişisel  ve ailevi bir takım dosyalar ..)
bu konuda bu şirketlerin yaptığını yapabilecek ücretli yazılımlar varmı,bilen arkadaşlar varsa yazabilirseler bir denerim..