Ubuntu Netbook Edition Kurulumundan Sonra Wireless Sorunu

Başlatan ZeuS, 28 Haziran 2010 - 16:29:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ZeuS

Desktop PC'me Ubuntu kurduktan sonra, lisanslı XP'ye sahip olan netbook'uma da Ubuntu kurmaya karar verdim. Netbook versiyonunu indirdim ve USB Flash bellekle birlikte kurdum. Kurulum sorunsuz tamamlandı. Herşey problemsizdi. Kablosuz ağları da gördü ve bağlantıyı sorunsuzca kurdu.

İlk aşamada güncelleme ekranı çıktı, güncellemelerin hepsini yüklemesini söyledim. Güncelleme esnasında ise kablosuz bağlantı koptu. 1-2 dakika sonra da yeniden bağlandı. Tesadüfen gerçekleşen bir olay olduğunu düşündüm. Bağlantı geldiğinde güncellemeler kaldığı yerden devam etti ve 1-2 dakika sonra bağlantı yine koptu.

Sonra biraz deneme yaptım. Normal internet gezilerinde bağlantı kopmuyor. Ama hız testi, download gibi bant genişliğini fazla kullanan uygulamalarda bağlantı kopuyor ve 1-2 dakika sonra yeniden bağlanıyor. Bağlantı kopuyor derken, netbook ile kablosuz modem arasındaki bağlantı kopuyor. Modemde bir sorun yok.

Şu anda ethernet bağlantısı ile güncellemeleri yapıyorum. Bağlantıda sorun yok kablo ile. Tek sorun, kablosuzda. Netbook'daki kablosuz adaptörünün markası Atheros. Netbook modeli ise ZG5.

Bir fikri olan var mı acaba?  :-\

bytan

Ağ yöneticisi olarak ne kullanıyorsun? Wicd deneme imkanın var mı? Bundan başka yapılacak şey, kartınla ilgili bilgileri aratıp modüllerle ilgili bir sorun olup olmadığını kontrol etmek olur.

lspci
lsmod
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ZeuS

Cevabınız için teşekkür ederim.

Networkmanager Applet 0.8 yüklü. Ubuntu ile standart olarak bu geliyor sanırım. Çünkü ilk yüklemeden itibaren herhangi bir değişiklik yapmadım. Madwifi diye birşey duymuştum. Onu deneyeyim diyordum. Sizin söylediğinizi de deneyeceğim.

İşin enteresan tarafı, normal bir web kullanımında sorun olmuyor. Ta ki bant genişliğini sonuna kadar kullanan bir işlem yapayım, o zaman bağlantı kopuyor. Şu anda MSN ve normal surf esnasında hiçbir sorun yok.

Madwifi ile wicd denemesi yapacağım. Bakalım düzelecek mi...

bytan

Ayrıca bağlantındaki şifreleme türünü değiştirerek, hatta kaldırarak da durumu gözlemleyebilirsin.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ZeuS

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.