[Çözüldü] sony vgn-fz serisi notebook görüntü sorunu

Başlatan ovural43, 23 Haziran 2010 - 21:15:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ovural43

10.04 ubuntum var .. gayet iyiydi .. taki bugun bi güncelleme yaptım .. ekran kartımı görmüyor su anda ..

driver olarak ..

sitesinden son driverını indirdim kuramıyorum kernel-source-path istiyor .. onuda gösteriyorum version.h dosyası arıyor o dosyada yok  source un icinde ..

ne yapabilirim ?

garafatma

Öncelikle başlığı soruna uygun verebilirsiniz.

GRUB menüsünden kurtarma kipinde açıp, oradaki menülerden "xfix" gibi bir seçenek olması lazım. Onu yaptıktan sonra açılacaktır masaüstün, ardından donanım sürücülerinden tekrar yüklmeyi dene ekran kartını
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

stratovarius

xorg-core güncellemesi sonrası ati driver uçuyor. Kurtarma modunda düşük ekran çönürlüğü modunda aç bilgisayarını;

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,20208.0.html

bu başlıktaki gibi driverını yükle. Son sürüm ati driverını kurarsan fn ile parlaklık ayarıda çalışmaya başlıyacaktır. fw21e kullanıyorum bende :D

not: fz serisinde ati mi ekran kartı emin değilim ati ise bunları yap.

ovural43

nvidia

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Haziran 2010 - 10:03:47

sorunumda düzelme yok .. ubuntuyu 9.10 dan internet üzerinden güncellemiştim .. sorun yoktu .. son güncellemede sanırım xorg u güncelledi ..

simdi baska birşeyler sorayım ..
1. daha önce elemanım sistemi kurmuştu .. /home klasörünü ayri bir partition yapmamış ..

ben live cd ile acıp partition ayarlaması yaptıktan sonra /home klasörünü taşıyayım ve /etc/fstab olarak ayarlama yapayım diyorum sıkıntı olur mu ?

2. windows taki gibi repair etme işlemi yapabilirmiyim ? yani 10.04 cd den actıgımda ekran driver ını nouveau olarak görüyor ama en azından çözünürlük istedigim gibi oluyor .. tekrar cd den sıfırdan kurulum yerine onarım yapabilirmiyim ? evt ise nasıl yapabilirim ?

bytan

9.10 kullanırken yükseltme ile mi geçiş yaptıktan sonra mı bu sorun oluştu yoksa sorunsuz 10.04 kullanırken güncelleme  yaptıktan sonra mı oluştu?

/home bölümünü ayrı bir yere taşıyabilirsin tabii ki. İşlemleri düzgün yaparsan sıkıntı çıkartmaz.

2. sorundaki 10.04'ü nasıl açıyorsun? Bunlar farklı sistemler mi yoksa canlı cd mi? Xorg.conf düzenlemesiyle istediğin ayarlamayı yapabilirsin. Ayrıca @keiser'in önerdiği yolu kullanarak da o sürücüyü seçmeye çalışabilirsin.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ovural43

kurtarma kipinda actim .. menulerde xfix goremedim ben ..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Haziran 2010 - 20:23:22

sorunu buldum :( ve hallettim ..

linux kernel olarak 2.6.31-19 versiyonu ile aciliyormus .. aslinda 2.6.32-22 de yüklü ama grub conf ta ayarli degilmis .. sonradan farkettim gerekli ayarlari yapınca normal acildi ...