Pardus Deneyimim

Başlatan Tuxie, 17 Ağustos 2010 - 18:02:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Tuxie

Evet arkadaşlar  zor bir karar verdim ve pardus deneme kararı aldım en son geçen sene denemiş ve hemen silmiştim belki birşeyler değişmiştir dedim ama yok daha kurduğum gibi yine hüsrana uğradım.En ufak sorun olarak bile internet bağlantısı yapamıyorum yüzde 90 gördüğü kablosuz ağa bağlanıyor bağlanınca 3 diş yani yüzde 40 kalıyor buda yetmez gibi , daha önce hiç karşılaşmadığım tipte bir yerel ıp alıyor.
üstelik internet yok ve modem arayüzünede erişemiyorum sadece bağlandı diyor.Bilmiyorum biraz uğraşsammı?silsem mi sizce napıyım?

stratovarius

Şahsi fikrim ilk önce kablo ile bağlanıp güncellemelerinizi tamamlayıp denemeniz wireless bağlantınızı.

Ayrıca bildiğim kadarıyla başlıklarda bütün harfleri büyük yazmak hoş karşılanmıyor, dikkat etmenizi öneririm.

Tuxie

Alıntı yapılan: stratovarius - 17 Ağustos 2010 - 18:11:54
Şahsi fikrim ilk önce kablo ile bağlanıp güncellemelerinizi tamamlayıp denemeniz wireless bağlantınızı.

Ayrıca bildiğim kadarıyla başlıklarda bütün harfleri büyük yazmak hoş karşılanmıyor, dikkat etmenizi öneririm.
;D

sudusleri

Pardus iyi bir dağıtımdır. Yerel ipnizin farklılığı pardusun öntanımlı olarak TÜBİTAK DNS numaralarını kullanıyor olmasından kaynaklanabilir. Çıkan tüm pardus sürümlerini kullandım. Biraz sabır. ;)
Düşten yumak oldun... alıp gittin günahları...

altintasi

Alıntı yapılan: stratovarius - 17 Ağustos 2010 - 18:11:54

Katılıyorum bende de aynı sorun olmuştu. Güncellemeden sonra Herşey yoluna girmişti.
Bilemiyorum Altan, bilemiyorum...

Tuxie

Niyetim pardusu kötülemek filan değil sadece eksik yanlarını söylüyorum bunu yaptım diyede kimse beni niye yapıyosun diyemez ayrıca beğenmeyebilirmde türkiyede üretiliyo diye beğenmek zorunda değilm ki beğendiğim çok iyi yanlarıda var çok kötü yanlarıda şuan wicd kurmaya çalışıyorum belki onunla düzelir diye ama tek seçeneğim kablosuz ethernet portlarım çalışmıyor.
ama depo mantığını da çözmüş değilim wicd in pisisini nasıl indirecem bilemiyorum. :D ve ayrıca DNS ayarlarını da değiştirdim zaten ben hangi ıp verirsem onunla bağlanıyor.eskiden de vardı bu sorun Baktığım da DHCP servisi çalışmıyor pardusta

heartsmagic

Nasıl yani DHCP çalışmıyor? Sabit IP vermezsen sana bir IP sağlar Pardus, bunu da modeminin sayesinde yapar. Herhangi bir işletim sisteminin yapacağı gibi.
Wicd eğer depolarda yoksa harici depolara bakacaksın var mı diye, kaldı ki olmayabilir de. Bu durumda illa isterim diyorsan elle derleyebilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sudusleri

Alıntı yapılan: Tuxie - 17 Ağustos 2010 - 21:07:20
Niyetim pardusu kötülemek filan değil sadece eksik yanlarını söylüyorum bunu yaptım diyede kimse beni niye yapıyosun diyemez ayrıca beğenmeyebilirmde türkiyede üretiliyo diye beğenmek zorunda değilm ki beğendiğim çok iyi yanlarıda var çok kötü yanlarıda

Ben söylediklerinizin yakınından bile geçecek bir imada bulunmadım.  Size herhangi bir şeyi neden yaptığınız ile ilgili bir soru da sormadım. Herhangi bir şeyi beğenmek zorundasınız da demedim. :(

Sadece Pardus iyi bir dağıtımdır dedim. Şu anda yaşadığınız sorunları herhangi bir dağıtımda da yaşayabilirdiniz. Ben openSUSE kullanıyorum. Sayayım mı aldığım hataları, çökmeleri?  Bu SUSE kötü bir dağıtım demek midir? Hayır.. SUSE en çok kullanılan dağıtımlardan biridir ve iyi bir dağıtımdır.

İnşallah sorununuzu çözersiniz kısa süre içerisinde..
Düşten yumak oldun... alıp gittin günahları...

Tuxie

@sudusleri böyle bir şey düşündüğünüz için gerçekten üzüldüm.Size karşı söylenmiş bişey olsaydı emin olun bunu sizi belirterek söylerdim.Bazı arkadaşar var Pardusa pof dedirtmiyorlar da ben o yüzden söyledim yani önceden bir önlem diyelim zira çoğu pardus sorununda konu başka yerlere kayıııp gidiyor benim niyetim tabiki o değil kullanmadığım bir dağıtım için böyle birşey
söylemem zaten doğru olmaz ama biraz sivriyimdir lafımı da esirgemem hani bu bence kötü bir huyum birazını bile yapamıyor ken kalkıp laf söylemem aslında hiçbir dağıtımda haddime değil  ben burada en ufak bir python uygulaması için bile setup oluştur deb paketi ayrı dert derken adamlar neler le uğraşıyo umarım bu öz eleştiri bazılarını tatmin eder.
Herhalde bu eleştirilerimin kaynağı sadece iyi niyetli olarak son kullanıcı olmamdan dolayıdır yoksa bugüne kadar kötü niyetli tek eleştirim microsoft ürünlerine olmuştur.  :)

barış

Pardus'u 2008 sürümünden beri kullanıyorum diyebilirim. Elimin altında her zaman Pardus'un en güncel CD'si ya da ISO'su bulunur.
Dediğiniz şey DNS kaynaklı olabilir. Pardus iyi bir dağımtır. Ben Python dilinde sorun yaşamıştım en son 2008 sürümünde. 2009'da da bu giderildi çok şükür.
Pardus pratik kullanışlı bir sistemdir. Ben beğenirim. Bir çok yabancı geliştirici de benimle aynı görüşte. Hem amatörler hem de profesyoneller için iyi bir sistem olduğunu makalelerde görüyorum. Kendi görüşüm de bir bakıma böyle. Bir kaç sorun yaşamış olmanız normal. Linux sistemlerde her zaman sorun yaşanır. Genelde donanıma bağlı sorunlardır bunlar. Ancak sorunların çözümü için Pardus topluluğu var.

www.ozgurlukicin.com burada sorunlarınızı çözebilirsiniz. Gönüllüler gerçekten çok ilgili davranıyorlar. Pardus kendi paket sistemini kullanıyor. *pisi.
Hatta program yüklerken bile:
pisi it program-adi komutunu veriyorsunuz :)

Dediğim gibi bir kaç ufak sorun yaşamanız Pardus'u kullanmanıza engel değildir. Her sorunun bir çözümü vardır illa ki. Pratik ve kolay kullanımı olan bir sistemdir :)

ubuntupardus

Bende Ubuntu dan önce ilk olarak pardus kurmaya karar verdim.

Fakat Kurduğumda Ekranda bazı yazılar kare kare dama tahtası gibi çıkıyordu. Bir çözüm bulamadım. Sonra Pardus 2009.2 yükledim aynı sorun yine devam etti.
Sorunu araştırdım fakat bir çözüm bulamayınca ubuntu deniyeyim dedim. Ubuntu da böyle bir sorun çıkmayınca devam ettim.

Başka sorun çıksa düzeltiliyor fakat. böyle bir sorun olunca insanın işletim sistemini kullanası gelmiyor ki!!!

heartsmagic

@ubuntupardus, benzer sorunları bizim forumda Ubuntu için de görebiliyoruz. Kısacası her dağıtımda olabilir böyle şeyler.

gelturi

daha onlarca cd yapıp kurulum yaptım am pardus u benim ati xpress le bir türlü barıştıramadım sorunu giderilmesi için bekliyorum uygun bir pardus dağıtımını...sormak istediğim şudurki:ben işlemcimi 32bit olarak biliyordum ama 64 bit desteği varmış pardusun 32 ve 64 bitlik dağıtımlarında bir fark varmıdır yani denemelimiyim ?

heartsmagic

64bit sürümü daha yeni bir proje. Ne kadar fark vardır açıkçası bilemiyorum. Kaldı ki 64biti ÇOMÜ'den bir ekip hazırlıyor.

Tilki

Şu anda denemeniz pek mümkün değil sanırım gelturi. 64bit kararlı sürüm Aralık ayında çıkacak. En az sorun yaşatacak bir deneyim için onu beklemeniz iyi olabilir.