ChromeOS, Sonbahar Sonunda “Merhaba Dünya” Diyecek!

Başlatan fortran, 07 Haziran 2010 - 15:44:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fortran

Google, tarayıcı tabanlı hafif siklet işletim sistemi olan ChromeOS'un sonbahar sonlarında çıkacağını doğruladı. Tayvan'daki Computex 2010'da, basın açıklaması yapan Google Ürün Müdür Yardımcısı Sundar Pichai, "Pazara nasıl gireceğimiz konusunda titiz davranacağız. Kullanıcılara hem donanım, hem de yazılım kısımlarında, harika bir kullanıcı deneyimi getirmeyi planlıyoruz." diyor.

Google'ın belirttiğine göre ChromeOS, dizüstü ve netbook bilgisayarların x86 çalıştıran işlemcileri ile uyumlu olarak çıkacak. ARM desteğinin ise, hemen ardından eklenmesi planlanıyor. ChromeOS, Google Chrome internet tarayıcısını bir arayüz olarak kullanan, yepyeni bir masaüstü yöneticisi ile donatılmış, hafif siklet bir Linux çekirdeğinden oluşacak.

ChromeOS'un web tabanlı uygulamalarına değinen Pichai, "ChromeOS halihazırda çalışan pek çok uygulamayı bir arada bulunduran, yeni nesil bir işletim sistemi olacak." diyerek; Gmail ve Facebook gibi mevcut site ve hizmetlerde, geliştiricilerin, ChromeOS için yeniden bir dizayna gitmelerinin gerekli olmadığını belirtiyor.

Ülkemizdeki mevcut kısıtlamaların ise, ChromeOS'un ülkemizdeki etkinliğini ne derece etkileyeceğini ise zaman gösterecek.

Kaynak: h-online

pardus-linux.org
Özgür yazılım dergisi: eniXma

empax

Haber için teşekkürler fortan.

Merakla takip ettiğim bir konu.  :)
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

sabriyurga

hasansahin

Bende bu işletim sisteminin chromium tarayıcısının geleceğini nasıl etkileyeceğini merak ediyorum.
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

nomercy

chromium OS geliştirme sürümünü denedim ama pek bişey anladığım söylenemez sadece internete girebiliyorsunuz şimdilik tam sürümde ne olur bilinmez :)

ironic

internet, bulut sistemi ve netbookları hedefledikleri için çok fazla şey beklemek de doğru olmaz zaten. İlerleyen zamanlarda, elde edlilecek başarıya göre daha merkezcil sistemler çıkabilir.