Debian paketleri neden Ubuntuda çalışmıyor?

Başlatan cemoli, 23 Mayıs 2010 - 23:38:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cemoli

bu konuyu çok merak ediyorum acaba debian paketleri ubuntuda-ubuntu paketleri mint te-pclinuxos paketleri lapiste neden çalışmıyor

zaten bunların ortak yanları aynı temel üzerine yapılandırılmış olmaları değilmi

mesela

Debian-->Ubuntu-->Mint

Mandriva--->Pclinuxos-->Lapis

Slackware-->Slax

Gentoo-->Sabayon

önemli bir konu bence
Linux'u Seviyoruuuuuuum ;D

eribol

Mimari aynı olabilir ama yapılandırma aynı değil. Mesela debian kendi yaptığı deb paketinde kendine has bazı dosyaları değiştiriyor yama yayınlıyor veya paketin ismini değiştirebiliyor. Bu durumda bu yama veya paket ismi diğer bir sistemle aynı uyumu göstermeyebiliyor. Bağımlı paketlerin ismi iki depoda farklı olabiliyor veya sürümleri değişebiliyor.

cemoli

hmmmmm

bunu öğrendiğim iyi oldu

peki bir  dağıtımı temel almak demek o dağıtımın paket sistemini kullanmak demekmi oluyor  :D

cemoli

bunuda öğrendiğim iyi oldu

söylemediğin başka şeyler varmı bu konuda acaba  ;D

sabian

Varolmalarını sağlayan farklılıkların oluşturduğu zorunlu bir sonuçtur bu. Debian paketlerinin çoğunu sorunsuzca Ubuntu ve Mint üzerinde kullanabilirsin. Aynı zamanda gerekli düzenemeleri yapmak şartıyla (eksik paketleri kurmak gibi) Mint veya Ubuntu paketlerini de Debian üzerinde kullanabilirsin. Ancak %100 uyum demek hem bir güvenlik açığı karşısında aynı sorunları doğurur bu da güveni sarsar, hem de dağıtımların farklı olmadığı anlamına gelir. Aradaki bu fark da Ubuntu örneğinde olduğu gibi güzel gelişmeleri yaratabiliyor. Debian tabanlı ama daha hızlı gelişiyor. Mint de Ubuntu tabanlı ama kurulum sonrası çok uğraştırmıyor. Kısacası bu durum aslında olması zorunlu bir durum ve farklı olmak güzel ve güvenlidir. :) bugün her windowes sürümü için ortak bir virüs mutlaka vardır. Ama her Linux sürümünü tehtid eden bir virüs henüz yazılmamıştır. Fark ortada...
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

cemoli

anladım demekki her linux dağıtımı birbirinden taban alsada arada fark olmak zorunnda

en azından olması gerek

peki bu farklar ne tür farklar yani bu farkları oluşturmak için ne gibi bi çalışma yapmak gerekiyor

bytan

Bu farklar tercih ve ihtiyaçlardaki farklılığa dayanıyor. İhtiyaca göre de geliştirme sürecinde yapılacak çalışmalar değişiyor.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

cemoli

mesela diyelimki ben slax tabanlı bi dağıtım yapmak istiyorum
bu durumda paket sistemimi slax ın kullandığı (lzm) olarakmı ayarlamam gerekiyor

ironic

Bu oluşturacağın dağıtımın paket yönetim sistemi tercihine bakar. İstersen apt, istersen rpm ya da aslına bağlı kalıp lzm ile devam edersin. 

cemoli

şu an kendi çapımda böyle bi çalışmam var

usb den çalışabilen bi live dağıtım üzerinde uğraşıyorum

slax yada puppy tarzında bişey olacak

bunun için çok büyük olmasada bi paket deposu yapabilirim sanırım

ama öncelikle hangi paket sistemini kullanacağıma karar vermem gerek

bana hangi sistemi tavsiye edersiniz acaba

sabian

Bana kalırsa hepsini destekle :) şaka bir yana ama Debian paket sistemi hem güvenliliğinden hem sürekli  ve hızlı güncellenmesinden hem de Linux camiasının diğer dağıtımlarının kullandığı paketlerin toplamından fazla paket barındıran bir depoya sahip olduğundan tercih edilebilir gibi geliyor. Hatta kullanım rahatlığı açısından (program vs.) bu daha göze hoş akla yatkın geliyor bana. Depo geniş olduğundan neredeyse tüm linux programlarının bir .deb dosyası mevcut. Bu da aradığın programa ya da pakete ulaşmanı kolaylaştırıyor. Ha alır bu paketleri tercih edeceğin sisteme göre paketler depolara koyarsın o ayrı. Ama ben bir dağıtım kullanacağım zaman paket depolarının genişliğine özellikle önem veriyorum. Bu sebeple önerim Debian paket yönetim sistemidir.
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

cemoli

önerin banada mantıklı geldi
tabii 20000 kadar paketi üzerinde derleme yaparak kendi depoma koyamam tek başıma
bu yüzden içlerinden en çok rağbet gören ve ihtiyaç duyulan paketlerden yaklaşık 100 kadarını sanırım halledebilirim
dağıtım küçük olacağı için çokda fazla sıkmak istemiyorum kendimi
sonuçta bu bir test dağıtımı kendimi sınamak ve asıl dağıtıma hazırlık yapmak için