[Nasıl] Grub Açılış Ekranını Değiştirme 2 (Ubuntu Jaunty 9.04 için)

Başlatan heartsmagic, 22 Mayıs 2009 - 09:31:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bytan

Alıntı yapılan: erkuserdem - 06 Ağustos 2009 - 16:32:15
Alıntı yapılan: caglayanyagci - 02 Ağustos 2009 - 15:58:44
Arkadaşlar kendi belirlediğimiz custom bir resmi açılış ekranına koyabiliyormuyuz? Forumda arattım ama net bir bilgiye ulaşamadım..

bunu bende merak ediyorum

Örnek bir çalışma:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,4647.0.html
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

agritux

ugurarslan

Merhaba,

Şu aralar sürekli olarak gfxboot ile uğraşıyorum istediğim tasarımı bir türlü elde edemedim.Şu ana kadar yaşadığım sorunlar şu şekilde:

Bilgisayarıma windows,debian ve kubuntu kurdum. Gfxboot u ilk olarak debian'da denedim ancak .deb dosyalarıyla ilgili bir sorun yaşadım,arşiv açılamıyor yazısını gördüm.

Daha sonra görünümünden dolayı KDE sistemini kullanan Kubuntu'ya geçtim. Gfxboot u Kubuntu'ya kurmak istediğimde ise:

"gksu nautilus" komutunda sorun yaşadım, internetten arayıp uğraşıp " kdesu dolphin" ile birinci aşamayı geçtim.

"gksu gedit" komutunun KDE de karşılığının "kdesu kate" olduğunu öğrendim. Son olarak gfxboot u kuramadım birkaç defa hata verdi. Grubu silmiş bulundum.

İnternette aramama rağmen KDE için bir wiki bulamadım. Kubuntu için böyle bir wiki varsa eminim kullanıcılarına çok faydalı olacaktır.
One for all, all for the future...

heartsmagic

Kubuntu için de değişen pek bir şey olmaz zira mesele Grub ile alakalı. Kurulumda yaşadığın sıkıntıyı aktarırsan yardımcı olmaya çalışacaktır konuya vakıf arkadaşlar.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ugurarslan

Üstteki iki komutla ilgili kullanımda bir sıkıntı yaşıyorum. Bunun dışında gfxboot un kubuntu için ayrı bir sürümü var sanırım, sürekli olarak kurulamıyor ve hata mesajı alıyor.

bytan

Gedit/kate, nautilus/konqueror ubuntu-kubuntu arasındaki farklar. Bunun dışında yol, yöntem aynı. Siz "ne tür bir komut verdiniz ve ne tür bir çıktı aldınız, hata mesajı neydi" gibi konularda daha fazla bilgi verirseniz, daha iyi yardımcı olunabilir.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

ugurarslan

Wiki'de anlatılan bilgilere göre aşama aşama yazıyorum o zaman.

1: "sudo cp /boot/grub/menu.lst /boot/grub/menu.lst.yedek" ile grub'un yedeğini aldım. Bu aşamada sorun yok.

2: Temayı ve gfxboot'u indirdim.Sorun yok.

3: Alt+F2 "kdesu dolphin" komutu ile "message.new" adlı dosyayı /boot/grub klasörüne kopyaladım.Sorun yok.

4: Alt+F2 "kdesu kate" ile düzenleme programına girip "menu.lst adlı dosyayı düzenleyip kaydettim.Dosyanın başına "gfxmenu /boot/grub/message.new" yazdım,kaydedip kapattım. Sorun yok.

5: "sudo apt-get remove grub" ile grubu sildim. Siteden 32 bit ubuntu için indirdiğim "gfxboot" u üzerine tıklayıp kurmak istediğimde paket yöneticisinden bilinmeyen hata mesajı alıyorum. Problemli aşama burası.

bytan

O pakedi uçbirimden kurmayı deneyin, daha ayrıntılı bilgiler alalım. Bunun için pakedin bulunduğu dizine geçip komutu uygulayın ve çıktının tamamını aktarın:

sudo dpkg -i paket_adı.deb

PF @ ST

ugurarslan

Evet bu şekilde yapınca oldu. Sadece paket yöneticisi kabul etmiyor sanırım. Verdiğiniz kodu yazınca elde ettiğim kod:

Selecting previously deselected package grub-gfxboot.
(Reading database ... 89682 files and directories currently installed.)
Unpacking grub-gfxboot (from grub-gfxboot_0.97-40_i386.deb) ...
Setting up grub-gfxboot (0.97-40) ...
Processing triggers for man-db ...

Kubuntu açılış yöneticisi kurmak için rehberi de ben hazırlayabilirim isterseniz :) Birkaç farklılık var ama bilmeyince zor oluyor.

fecre

Başka adres varmı acaba wiki sitesi çalışmıyor 2-3 gündür

heartsmagic

operatr28

merhaba öncelikle payalaşımınız için. tesekkürler. ben ubuntuyu yeni kurdum sistemi keşfetmeye yeni yeni başladım. bilgisayarımı ortak kullanıyorum. oyüzden açılışta direkt ubuntu acılıyor. şayet vista seçilmese. bende iki işletim sistemi var. biri ubunt, biride vista. acaba direk hiç müdahale etmeden vistanın açılması için ne yapmalıyım. olabilirmi. şimdiden yardımlarınız için teşekkürler

heartsmagic

Alıntı yapılan: operatr28 - 31 Ağustos 2009 - 04:55:52
merhaba öncelikle payalaşımınız için. tesekkürler. ben ubuntuyu yeni kurdum sistemi keşfetmeye yeni yeni başladım. bilgisayarımı ortak kullanıyorum. oyüzden açılışta direkt ubuntu acılıyor. şayet vista seçilmese. bende iki işletim sistemi var. biri ubunt, biride vista. acaba direk hiç müdahale etmeden vistanın açılması için ne yapmalıyım. olabilirmi. şimdiden yardımlarınız için teşekkürler

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=10908.msg148564#msg148564 başlığında verdiğin dosyandaki default 0 değerini 5 olarak değiştirip dene. Tabii o dosya sana aitse.

MAX_1907_90