[Çözüldü] Qticari Beta1 kurulumu ve Hata

Başlatan graindor, 21 Kasım 2008 - 14:06:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

graindor

Selam.
Ubuntu 8.10 üzerinde http://forums.nesimia.com/read.php?8,22 adresinde anlatıldığı şekilde Qticari Beta1 programı kurmak istiyorum.
Sayfada anlatılan kurlumun ilk aşamasının en sonundaki (5.nci komutta)"make" komutundan sonra
can@can-desktop:/tmp/nmysqldriver_qt4$ make
g++ -c -pipe -O2 -D_REENTRANT -Wall -W -fPIC -DQT_NO_DEBUG -DQT_PLUGIN -DQT_SQL_LIB -DQT_CORE_LIB -DQT_SHARED -I/usr/share/qt4/mkspecs/linux-g++ -I. -I/usr/include/qt4/QtCore -I/usr/include/qt4/QtCore -I/usr/include/qt4/QtSql -I/usr/include/qt4/QtSql -I/usr/include/qt4 -I/usr/include/mysql -I. -I. -o main.o main.cpp
make: g++: Komut bulunamadı
make: *** [main.o] Hata 127
can@can-desktop:/tmp/nmysqldriver_qt4$

şeklinde hata alıyorum.Ne yapabilirim?Programın kurulum oncesinde "Gereksinimler" de yer alan "QT4" ve "GNU Barcode" adlı paketleri de kurdum.

atomkarinca

sudo apt-get update && sudo apt-get install build-essential g++

yapmayı deneyebilirsin.

graindor

atomkarınca sağol.yine aynı yerde mysql ile ilgili hata verdi bu kez.Kurulumun diğer aşamaları düzgün oluyor ve program açılıyor ama eksik açılıyor.Herhalde işte o ilk aşamadaki eksiklik yüzünden.
can@can-desktop:/tmp/nmysqldriver_qt4$ make
g++ -c -pipe -O2 -D_REENTRANT -Wall -W -fPIC -DQT_NO_DEBUG -DQT_PLUGIN -DQT_SQL_LIB -DQT_CORE_LIB -DQT_SHARED -I/usr/share/qt4/mkspecs/linux-g++ -I. -I/usr/include/qt4/QtCore -I/usr/include/qt4/QtCore -I/usr/include/qt4/QtSql -I/usr/include/qt4/QtSql -I/usr/include/qt4 -I/usr/include/mysql -I. -I. -o main.o main.cpp
In file included from main.cpp:26:
qsql_mysql.h:54:19: error: mysql.h: No such file or directory
In file included from main.cpp:26:
qsql_mysql.h:105: hata: expected `)' before '*' token
make: *** [main.o] Hata 1

atomkarinca

sudo apt-get install mysql-server

işe yarayabilir.

graindor

atomkarınca yine aynı hata çıktı. :)

heartsmagic

find /usr/lib -name *mysql.h

komutu ne diyor?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

graindor

can@can-desktop:~$ find /usr/lib -name *mysql.h
can@can-desktop:~$

heartsmagic

graindor

Şimdi evdeki makinayada aynı adımları uyguladım ve aynı yerde aynı hatayı verdi.
can@can-desktop:/tmp/nmysqldriver_qt4$ dpkg -l | grep mysql
ii  libdbd-mysql-perl                         4.007-1build1                         A Perl5 database interface to the MySQL data
ii  libmysqlclient15off                       5.0.67-0ubuntu6                       MySQL database client library
ii  libqt4-sql-mysql                          4.4.3-0ubuntu1                        Qt 4 MySQL database driver
ii  mysql-client-5.0                          5.0.67-0ubuntu6                       MySQL database client binaries
ii  mysql-common                              5.0.67-0ubuntu6                       MySQL database common files
ii  mysql-server                              5.0.67-0ubuntu6                       MySQL database server (metapackage depending
ii  mysql-server-5.0                          5.0.67-0ubuntu6                       MySQL database server binaries

heartsmagic

Peki.

sudo updatedb
locate mysql.h

ne diyor?

graindor

Ben programı yazan Nesim Karaca Bey'e e-posta attım bu sabah.
Sağolsun cevapladı.
"libmysqlclient kitaplığının sistemde kurulu olmadığından o hatayı alıyorsun.
libmysqlclient15-dev
isimli paketi kontrol edermisin(sürüm farklı olabilir.) kurulu değilse, kurup bide öyle dene."

Synapticde çıkmadı.Uçbirimden "sudo apt-get install libmysqlclient15-dev" komutu ile yukledi kurdu.
mysql.h hatası çıkmadı bu sefer.Progaramı kurdum bütün modülleriyle açıldı. :)
Ama bir türlü Yeni Cari Kart kaydı yapmıyor veya ben yapamadım.Acaba Beta sürüm olmasından mı?Nesim Bey'e tekrar soracağım.
İlginize teşekkürler arkadaşlar.Birde acaba sizlerin bildiği  küçük esnaflar için  (basitce olabilir) müşteri takip, taksit takip için yazılım varmı?

heartsmagic

Sorunun çözüldüğüne sevindim. Yeni problemi ancak geliştirici cevaplayabilir sanırım. Konuyu etiketleyip, kapatalım. Sen diğer yazılım istediğini Yazılım İstekleri bölümünde ayrı bir başlık olarak aç. Eğer bilen ya da kullanan olursa orada tavsiye verecektir. Yeni bir başlık daha iyi dikkat çeker.