[Çözüldü] Hiç bir dosya vb. silmeden bellekte yer açma

Başlatan emperorseas, 14 Kasım 2015 - 22:20:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ata1

cokomoko

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 15 Kasım 2015 - 19:59:41
Alıntı YapZamanında btrfs ile ilgili araştırma yaparken rastlamıştım http://www.bilgio.com/btrfs-bol-tereyagli-dosya-sistemi/
Bu şekilde olabilir ama sistemin btrfs olması lazım.
Konuyu okumadım fakat sorunun sorulma şekline ve bu cevaba istinaden;
Çalışan bir sistem üzerinde , mevcut yapıyı değiştirmeden dosya sistemi değiştirilebilir mi? Yoksa ben mi olayı yanlış anladım.
evet abi oluyor ama tüm dosya sistemleri için geçerli değil, ext4 kayıp yaşamadan btrfs'ye dönüştürülebiliyor.
''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
........................Linus Torvalds..........................
İnsanın aradığı sadece huzur ve mutluluktur, 1 numara olmak yalnız kalmak demektir ve 1 numara kalmak için birçok şeyi feda etmek zorunda kalırsın...

emperorseas

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 15 Kasım 2015 - 19:59:41
Bleachbit 'in böyle bir özelliği yok bildiğim kadarıyla. Zaten olsa bile söylediğin durum diskte parçalanmış dizinleri birleştirme işlemi yapar. Bunun diskte fazladan bir alan oluşturacağı fikri çok mantıklı görünmüyor.
Bunu inceleyebilirsin dememin sebebi, bilgisayar üzerinde çalışmayı etkilemeden temizlik yapmanın tek yolu , işime yaramaz deyip sildiğin dosyalar olmadığını söylemek. Kaldı ki eğer temizlemezsen onlar bile ~/.local/share/Trash altında tutulur.

Sıkıştırma en başta elenmişti sanırım. Bu kabul olacaksa fazla basit bir soru sorulmuş olur. Ayrıca sorunun ikinci bölümüne bakarsak, 1TB lık bir veriyi 100GB seviyesine düşürecek bir sıkıştırma formatı var mıdır? Soruda net bir oran verilmemiş ancak "böylede olabilir" gibi sorulmuş.

evet arkadaşın dediği gibi ext4 için sıkıntı olmuyor.

Dediğim gibi mevzu veri boyutunun büyüklüğü değil. Mevzu var olan alanımızdan 10 KB,10 MB bile daha fazla olan bir veriyi tutabilmek. Birinci kısım da aynı şekil 10 KB bile olmuş olsa dosya silmeden tam dolmuş alanımızdan yer açmak..
Benim bildiğim kadarıyla parçalanmış dizinleri birleştirdikten sonra biraz da olsa bir alan açlılıyor windows da. O yüzden sormuştum :). valla 1 TB disk işi kurtaracak gibi görünmüyor hiç.. :)

mhmtkrktr

@cokomoko; işime yararmı bilmiyorum ama bilgi bilgidir deyip yazdım kafama. Teşekkür ederim.
@emperorseas; benim bildiğim öyle birşey olmuyor. Birleştirme sonrasın da oluşan tek fark, diskin yazma sırasında boş yerleri (mekanik yapı sebepli) arayıp bulması ve bulduğu yerlere veriyi dağıtması için geçecek süre kısalıyor. (Okuma için de durum tam tersi için geçerli.)

Eğer diskte 100MB boş alan var ve sen bunun üzerine 100MB dosya kopyalamak istersen ve boş alan tek parça halinde ise, veri doğrudan buraya kopyalanır. Boş alan parçalar halinde ise , senin dosyada buna uygun olabilecek en uygun biçimde parçalara ayrılır. Tabii kullanımda biz bu dosyayı yine tek dosya olarak görürüz. Fakat bu işlem disk boyutundan yer açar mı? o konuda net bir bilgim yok.

Ancak şöyle birşey olabilir belki. Yine 100 MB lık boş alanı olan bir diske , 100Mb lık bir dosya kopyalayacaksındır. Kopyalamak istediğin dosya , sistemin onu parçalamasına uygun değildir. (medya dosyası vb) O zaman sistem hata verecektir. Diski birleştirmek , 100MB 'ı oraya tek parça halinde yazmak için uygun alanı oluşturacaktır. Bu durumda diskte fazladan bir alan oluşturmasakta , söylediğine uygun bir durum oluşturulmuş olabilir. Çok uç bir durum örneği olsa da, bu mantıklı gibi.

emperorseas

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 15 Kasım 2015 - 21:46:48
@cokomoko; işime yararmı bilmiyorum ama bilgi bilgidir deyip yazdım kafama. Teşekkür ederim.
@emperorseas; benim bildiğim öyle * bir şey olmuyor. Birleştirme sonrasın da oluşan tek fark, diskin yazma sırasında boş yerleri (mekanik yapı sebepli) arayıp bulması ve bulduğu yerlere veriyi dağıtması için geçecek süre kısalıyor. (Okuma için de durum tam tersi için geçerli.)

Eğer diskte 100MB boş alan var ve sen bunun üzerine 100MB dosya kopyalamak istersen ve boş alan tek parça halinde ise, veri doğrudan buraya kopyalanır. Boş alan parçalar halinde ise , senin dosyada buna uygun olabilecek en uygun biçimde parçalara ayrılır. Tabii kullanımda biz bu dosyayı yine tek dosya olarak görürüz. Fakat bu işlem disk boyutundan yer açar mı? o konuda net bir bilgim yok.

Ancak şöyle * bir şey olabilir belki. Yine 100 MB lık boş alanı olan bir diske , 100Mb lık bir dosya kopyalayacaksındır. Kopyalamak istediğin dosya , sistemin onu parçalamasına uygun değildir. (medya dosyası vb) O zaman sistem hata verecektir. Diski birleştirmek , 100MB 'ı oraya tek parça halinde yazmak için uygun alanı oluşturacaktır. Bu durumda diskte fazladan bir alan oluşturmasakta , söylediğine uygun bir durum oluşturulmuş olabilir. Çok uç bir durum örneği olsa da, bu mantıklı gibi.

evet o konuda haklıymışsın. Ben yanlış biliyormuşum..Oturdu şimdi tam mantığı aklımda. :)

heartsmagic

%100 dolu bir sistemde sıkıştırma nasıl ve nereye yapılacak? İlk iletiyi okuyunca bu seçenek eleniyor diye hiç önermedim kendi adıma. Öteki türlü tüm sistemi sıkıştır gitsin, oh ne âlâ Muallâ :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

seron

Alıntı yapılan: heartsmagic - 16 Kasım 2015 - 15:18:01
%100 dolu bir sistemde sıkıştırma nasıl ve nereye yapılacak? İlk iletiyi okuyunca bu seçenek eleniyor diye hiç önermedim kendi adıma. Öteki türlü tüm sistemi sıkıştır gitsin, oh ne âlâ Muallâ :)
:)
O da doğru onu düşünemedik. Zira bir dosyanın sıkıştırılması için, "sıkıştırma bitince orjinal dosyayı sil" desek de işlem için ek alana ihtiyaç var; sıkıştırma yöntemi güme gitti ;D

O halde yukarıdaki öneriyi yapan arkadaşımıza katılıyorum, şu hocaya biriniz bir harddisk alıversin de bitsin bu işkence :D

emperorseas

Alıntı yapılan: heartsmagic - 16 Kasım 2015 - 15:18:01

sizin o soruya verdiğiniz öneriye sonrasında daha detaylıca baktım ve cevap olarak onu belirttim doğru çıktı :).
ikinci soru ise btrfs ve sparse dosya oluşturmakla alakalı..

Alıntı yapılan: seron - 16 Kasım 2015 - 16:41:49
O halde yukarıdaki öneriyi yapan arkadaşımıza katılıyorum, şu hocaya biriniz bir harddisk alıversin de bitsin bu işkence :D

hehe :D. Neyse ki cevaplar bulundu harddiskten de yırtmış olduk :)

heartsmagic

İlki için zaten başkaca ne yapılabilirdi bilemiyorum, doğru çıkmasına çok şaşırmadım.
İkinci soru içinse btrfs de sanırım bir yere kadar, boyutlar önemli değilse, 1TB, 10TB, 100TB .. ? gibi bir şey söz konusu ise senin de belirttiğin üzere "sparse" diye tabir edilen dosya oluşturmaktan başka yine bir şey gelmiyor akla.

emperorseas

Zaten ikinci durum için Etx4 dosya sisteminde bir çözüm arandığı dolayı sparse dosya oluşturmak net cevabı olmuş oluyor belirttiğiniz gibi.

heartsmagic

Tamamdır o zaman. İlginç bir başlık oldu ne güzel :)
Çözülen konularımız için şöyle bir uygulamamız var: cozuldukonusu

emperorseas

Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Kasım 2015 - 01:38:46
Tamamdır o zaman. İlginç bir başlık oldu ne güzel :)
Çözülen konularımız için şöyle bir uygulamamız var: http://kb.ubuntu-tr.net/cozulen-basliklarin-etiketlenmesi

Hallettim.

Reverser

bu konu hakkında irdelemek istediğin başka bir şey yoksa eğer konuyu kapatalım.

XFCE ROCKS !