Debian Flashtan acılmıyor

Başlatan omorfi, 28 Temmuz 2015 - 23:56:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

omorfi

Selam millet
flash bellege debian 8.1 kurdum
Kurulumdam br olarak gene flash belelgi sectim biostan uefi gorunmuyor bu flash
flashtan boot ettigimde ise hicbisey olmuyor :(
Nasıl cozebilirim ? GRUBu sistmein oldugu flasha kurdum diyemi boyle oldu ?

heartsmagic

Sanmıyorum sorunun Grub'un oraya kurulması olduğunu. Bellek hiç görünmüyorsa ortada başka bir sorun vardır muhtemelen. Gerçi işin içine UEFI girince kafalar karışmıyor değil hani.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Floki

Bios üzerinden UEFİ devrede ise Legacy hazırlanmış bir Usb belleği görmeme yada boot etmeme ihtimali var.
UEFİ kurulum yapacaksanız BİOS'tan UEFİ seçili olmalı , ayrıca USB bellekte UEFİ olarak yazdırılmalı. Windows ortamında bu işi en güzel Rufus yapıyor fakat Linux ortamında bilemiyorum.

omorfi

universal usb installer ile daha onceden ubuntuyu kurdugum gibi kurdum hatta ubuntunun kurulu oldugu flash bellege kurdum ama biosta uefi olarak gorulmuyor evt yani uefi olarak gordugu flash bellek bnm iso yu actıgım flash bellek ama debianı kurdugum flash bellek uefi olarak gorulmuyor

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Temmuz 2015 - 13:28:08

Müdür ben simdi windowstan girdim bu rufusla icine debian kurdugum uefi gormeyen bu flash bellegi uefi olarak ayarlayabilirmiyim debian icinden silinmeden carpılmadan basına bi is gelmeden

Floki

Arkadaşım bu konu üzerine Debian son sürümünü indirdim. Windows ortamında Rufus ile yazdırdım. UEFİ olarak yazdırmaya çalışırken Rufus uyarı verdi. İso içerisinde UEFİye dair bir şey yok.
Yani Debian UEFİ desteklemiyor. Legacy kurulum yapacaksınız.

omorfi

yani flash bellege debian kurma gibi bir sansım yok  sanırım

Floki

Yapmak istediğiniz Debian live USB oluşturmak ise oluşturabilirsiniz. Ama bilgisayara kurmaya kalktığınızda Legacy olarak başlatmak zorundasınız. UEFİ olarak kurulmayacak. Legacy olarak kurulacak.

heartsmagic

Debian'ın deneme (testing) sürümünün destekliyor olması lazım UEFI kurulumu.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Floki

Onu bilemiyorum hocam. Denemedim.