İnternete bağlanamıyorum

Başlatan enes06, 26 Şubat 2010 - 00:51:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

enes06

Merhaba arkadaşlar bilgisayara 9.10 kurdum acemisiyim henüz ancak yüklediğimden itibaren sorunlar çıkıyor. Önce bazı sitelere girmiyordu onu mtu yu 1492 yaparak çözdüm ancak şu an da da sağ üstteki bağlantıyı simgeleyen görüntü sürekli bağlanmaya çalışıyor görüntüsü veriyor ama ne hata veriyor ne de bağlanıyor. Dün sorunsuz şekilde bağlanmış olmama rağmen bugün bağlantı kurulamıyor. Kablolu kullanıyorum yardım ederseniz sevinirim

eribol

İlk bağlantınızdan sonra modemde şifrelerle oynama yaptınız mı? Eğer yaptıysanız, ubuntu dün yaptığını bağlantı şeklini kaydetmiş ve onunla bağlanmaya çalışıyordur. Doğal olarak Bağlantı Yapılandırmadan tekrar düzenlemeniz gerekecektir.

enes06

Kapatmadan önce çalışıyordu hiç bir ayarla oynamadım ama çalışma esnasında update manager çalıştı ve bir kaç paket indirdi onla ilgili olduğunu düşünüyorum tekrar başlatmadım bilgisayarı beklettim. Acaba bununla alakalı olabilir mi?

eribol

Kurduğu programları bilebilsek belki fikir yürütebiliriz. Yükseltmeden sonra sürücülerde sorun olmuş olabilir. Şu an uyku ağırlığı var, detay yazamıyorum. Kusura bakmayın.

enes06

Problem değil :) Aslına bakarsanız ifconfig de görüyor eth0 ı yani ethernet kartını ama ip adresini de alamıyor requesting connection dedikten sonra o şekilde kalıyor bende anlayamadım problemi neden bağlanamadı

eribol

Ethernet mi? Ben wireless üzerine yorum yazmışım, pardon. Hem eth0 hemde modem ayarlarını sıfırlayın bence. Problem mtu 1492 olabilir. Mtu ne onu bilmiyorum ama sanırsam modemin ayarını eski haline getirseniz düzelebilir.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

enes06

192.168.2.2: error fetching interface information: Device not found

şeklinde hata iletisi aldım gateway adresi de 192.168.2.1 olmasına ragmen

administrator@ubuntu:~$ sudo ifconfig
eth0      Link encap:Ethernet  HWaddr 00:17:31:32:c3:7d  
         inet6 addr: fe80::217:31ff:fe32:c37d/64 Scope:Link
         UP BROADCAST RUNNING MULTICAST  MTU:1500  Metric:1
         RX packets:18 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
         TX packets:6 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
         collisions:0 txqueuelen:1000
         RX bytes:2351 (2.3 KB)  TX bytes:468 (468.0 B)
         Interrupt:19 Base address:0xdead

bu da ifconfig yazdıgımda cıkan mtu ayarlarda 1492 yapmama rağmen sanırım ayarları da bağlanamadığı için alamıyor. Galiba onunla da alakası yok. Sağ üstte normalde kablolu bağlantı olduğunu gösteren simge olması gerekirken dönüp duruyor yuvarlak.

heartsmagic

Hangi aşamada alıyorsun bu problemi?

enes06

Linkte gösterilen elle IP alma aşamasında aldım hatayı yani sudo ifconfig 192.168.2.2 yazdığımda

heartsmagic

sudo ifconfig eth0 mtu 1492 komtundan sonra tekrar dener misin IP almayı.

enes06

Değişen bir şey olmadı aynı hata mesajını aldım. Bu bağlanamama sorunu ortaya cıkmadan önce de bu mtu lu komutu yazarak girebiliyordum internete. Google gmail gibi siteler hariç hiçbirini açmıyordu ama onu yazınca düzeliyordu istediğim siteye bağlanabiliyordum bağlantı da var görünüyordu. Bu seferkinde bağlantı kurulamıyor ip adresi alamıyorum.

heartsmagic

Aygıtı bulamıyorum diyor garip olarak. Fakat ifconfig çıktısında var. Açıkçası şu an başka bir öneri gelmiyor aklıma.