[Çözüldlü] ImageMagick kurulumu

Başlatan carpediem, 15 Kasım 2010 - 15:42:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

carpediem

Arkadaşlar, ben ubuntuyu daha yeni flash diskime yükledim; ancak linux kullanımı hakkında hiç bi bilgim yok.. Forumu da epey bi dolaştım bilgi edinmek için fakat hala bazı temel şeyleri kavrayamadım.. Bunlardan en önemlisi de uçbirim meselesi.. Bu uçbirim nedir tam olarak?? Ben bazı komutları internette bulduğum gibi denedim; ancak yazdığım her satırdan sonra enter a basıp ikinci satır komutu yazmaya gelince 'command not found' yazıyor.. Uçbirimi anlaşılır bir dille anlatıp neden 'command not found' şeklinde bir yazı çıktığını anlatabilirseniz çok sevinirim..

Şimdiden teşekkür ederim, iyi forumlar..

heartsmagic

"command not found" demişse denediğin komutu bulamıyordur sistem. Bunun sebebi ya yanlış yazman, ya o komutu içeren uygulamanın sistemde bulunmamasıdır.  Uçbirim ve daha fazlası için:
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/U%C3%A7birim
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Temel_Linux_Komutlar%C4%B1
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

carpediem

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim..Uçbirimde imagemagick i yüklemek için yazmam gereken komutları girdim.. Ancak kopyala yapıştır yaparken kodu $ işaretinden itibaren yaptığım için olmadığını farkettim..Sonrasında ise bu hatayı düzeltip komutları girdiğimde en sondan bi önceki komuta kadar herşey normalken 'make istall' komutunda cevap vermedi, öylece kaldı..Komutları da internetten buldum, bi kaç siteden de kontrol ettim tutarlı mı diye. Yazdığım komutlar şöyle:

$> wget ftp://ftp.imagemagick.org/pub/ImageMagick/ImageMagick.tar.gz
$> gunzip -c ./ImageMagick.tar.gz | tar xvf -
$> cd ./ImageMagick-6.*
$> ./configure --prefix=/usr/local
$> make
$> make install

$> cd ./PerlMagick
$> perl ./Makefile.PL
$> make
$> make install
/usr/local/bin/convert logo: logo.gif

Yüklemeyi yapabilmek için nasıl bir yol izlemeliyim bu durumda?

bytan

Öncelikle bir yazılım yükleyeceksen depolara bakmalısın. En azından sisteme ve uçbirime alışana kadar depolarda bulunan paketleri kullanabilirsin. Örneğin imagemagick yazılımı için girmen gereken komut:

sudo apt-get install imagemagick

İlla derlemeyle kurmayı tercih ediyorsan, acemiler bölümünde derleme için yapılması gerekenler anlatılıyor. Ayrıca forumda bir kaç başlık daha vardı. Derleme işlemi sırasında hata meydana geliyorsa, o hatayı gidermek için gereken işlemleri yapmalısın. Bu işlemler ise hatadan hataya değişir.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

carpediem

synaptic package manager dan imagemagick i kurmaya çalıştım, ancak zaten kurulu gözüküyor. Ben de bir daha silip kurdum ve  terminalde display yazıp programı açmak istedim ancak şöyle bir hata verdi :   no decode delegate for this image format `' @ error/constitute.c/ReadImage/532.  bu ne anlama geliyor ve ne yapmalıyım, yardım ederseniz çok sevinirim zira ödevim var ve süresi bitmek üzere...

jayw

env LANG="en_US.UTF-8" display

yazıp çalıştırmayı dener misiniz? Bazen dilin Türkçe olmasından kaynaklı sorunlar olabiliyor.

carpediem

çok çok teşekkür ederim gerçekten de ne zamandır bu sorunu çözememiştim bi türlü..çok yardımcı oldunuz, tekrar sağolun..

jayw

İşinize yaramasına sevindim :)

Sorun çözüldüğüne göre konu başlığının önüne [Çözüldü] eklerseniz, yöneticilerimiz konuyu kapatabilir.

heartsmagic

Konu ImageMagick kurulumuna kaydığı için bu yönde başlık değişimi yapıyor ve ilgili bölüme taşıyorum. Çözülen başlıklarımızı kendimizin de etiketleyebileceğini bir kere de ben hatırlatmak istiyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.