Ubuntu 9.10 Problemler Sürüsü

Başlatan cheepard, 06 Ocak 2010 - 02:31:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cheepard

Öncelikle selamlar. Sitenin bir çok yerine göz gezdirdim, site içi aramalar yaptım fakat problemimi ben de tam olarak bilmediğimden konuyu buraya açmaya karar verdim.

Daha önce sistemimde Xp Media Center kuruluydu. msconfig başlangıç ayarlarını düzelttikten ve advancedsystemcare kurduktan sonra makinem iyice hızlanmıştı ama ben yine de performansından memnun değildim. Ubuntu kullanan bir arkadaşım Ubuntu 9.10 kurmamı tavsiye etti ve bir gün gelerek sisteme Ubuntu'yu kurdu. Daha sonra upgrade ve update etti. Bilmediğim bazı programlar yükledi. Sistemimde amsn, emesene, empathy, audiocus (gtk), vlc media player vardı. Sistemim ilk başlarda hızlıydı ancak bi kaç gün sonra kasmaya başladı. System monitörden baktığımda ram kullanımım sistemi yeni açmış olmama rağmen %50'lerdeydi. Mozilla, emesene ve audiocus açtıktan sonra %100 lere kadar çıkıyordu ve sadece şarkı çalarken bile takılıyordu. Hatta foruma uzun bir yazı yazarken bile takılmalar oluyordu. Daha sonra ubuntuyu kaldırıp yeniden kurdum. Gereksiz programları yüklemedim.

Şu anda sistemimde sadece emesene, rhtymbox, mozilla kurulu. Ram kullanım grafiğim % 70'lere kadar düştü fakat aynı yavaşlık ve kasma hala devam ediyor.

İlk başta ekran kartımın sürücüsünden kaynaklandığını düşündüm ve (256 Mb Geforce Go6100) gerekli sürücü paketini yükledim. Laptop ekranım 17" olduğundan çözünürlüğü 1440x900 yaptım. Çözünürlük yüksek olduğu için ekran kartı kastırıyor dedim. 1024x760 yaptım. Biraz hızlandı fakat simgeler çok büyüktü bu sefer.

Problemin nerede olduğunu gerçekten bilmiyorum. Sormadığım yer kalmadı. Söylenenlere göre Ubuntu'da sistemin daha hızlı çalışması gerekiyordu ama henüz hızın "h"si bile yok. Hatta Xp'den bile yavaş çalışıyor.

Diğer problemim ise emesene'de webcam görüntülemek ile ilgili. Forumda gerekli konulara baktım. libmimic kurdum. Gelen requestleri kabul ediyorum fakat görüntü alamıyorum.

Sizin fikriniz nedir? Ubuntu benim sistemime uygun değil midir? Ya da eksik/hata nedir sizce?

heartsmagic

Öncelikle bir iki şey belirteyim.

- Bellek kullanımının %70 olmasına takılma zira büyük kısmı "cache" olarak saklanıyordur. Ancak bize:

free -m çıktını verirsen daha güzel yorumlarız.

- Grafik kartı sürücüleri veya çözünürlük ile sisteminin o kadar kasmasının alakası olamaz. Hani oyun gibi işlemlerde olsa belki diyeceğim ancak bu seçeneği unut bence.

Sistemi irdelemeye çalışalım. İlk açılışta başka hiçbir şey yapmadan, yani program açmadan biraz bekle. Üzerinden vakit geçsin ve sistem donuyor mu, tıkanıyor mu bir bak. Eğer tıkanıyorsa

top komutu ile işlemciyi sömüren bir uygulama var mı diye kontrol et. Mümkünse ekran görüntüsünü de buraya aktar.
Sistemin hakında vereceğin bilgiler de faydalı olacaktır. İşlemcin, bellek miktarın vs.

Ubuntu ideal şartlarda gayet hızlı çalışır ve uzun vadeli performans olarak ne XP'yi ne de başka bir sistemi aratmaz. Sende olan şey bir probleme işaret ediyor muhtemelen.

Forumda bir başlıkta birproblem konuşmaya gayret gösteriyoruz. Diğer problemini farklı bir başlıkta -bilhassa zaten var olanlarda- konuşursak daha güzel olur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cheepard

Sistem özelliklerim: http://www.turkeyarena.com/turkeyarena/acer/15893-acer-aspire-9300-notebook.html

free -m komutunun çıktısı:

total       used       free     shared    buffers     cached
Mem:                              875        600        274          0         49        207
-/+ buffers/cache:                         343        531
Swap:                             1207          0       1207

heartsmagic

Belleğin düşük sayılır ancak kullanımı bence gayet normal. Diğer sorularıma da cevap alabilirsem daha iyi yorum getiririz olaya.

cheepard

Üstteki yazıma link ekledim. Tam özellikler orada var. Şimdi res atıp top komutu çıktısını yollayacağım. Bu arada ilginiz için teşekkürler bu saatte zahmet ediyorsunuz.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : Çrş 06 Oca 2010 03:54:37 GMT-2

bu da top komutunun çıktısı. (Pc yeni açıldı, hiç bir program çalıştırılmadı.)

http://img94.imageshack.us/i/screenshotsefaocaksefa.png/

heartsmagic

Her şey gayet güzel görünüyor bu çıktılara göre. Takılma problemi sadece müzik dinlerken mi oluyor? Sistem çok ağırlaştığında top komutunu kullanarak işlemciyi veya belleği sömüren programı bir kontrol et bakalım.

cheepard

Az önce tesadüfen top komutu vermiştim ve bahsettiğim müzik dinlerken kasılma problemi tam olduğu sırada phy0 diye bir işlemin cpu'yu %32 kadar harcadığını gördüm. Ama bu sadece 1-2 saniye sürdü. Sonra kayboldu. Nedir bu phy0 ?

heartsmagic

Anlık bir şeydir o @cheepard, takılma onlara. Şu an problem devam diyor mu? Sadece müzik dinlerken mi devam ediyor?

cheepard

bunun haricinde bir problemim yok. müzik çalarken müzik kesilmesin o bana yeter diyeceğim ama sanırım alışmak zorunda kalacağım :)

heartsmagic

Yani sadece müzik dinlerken mi oluyor bu?

cheepard

hayır yanında sadece mozilla açık.

Alquimista

heartsmagic üstat cevap verirken bize laf düşmez aslında ama :D bende baktım merak edip az önce top, free -m gibi komutlarla kendi sistemime, çıktılar hemen hemen aynı sizinki ile bundan dolayı aklıma gelen bir iki ufak şeyi paylaşmak isterim.

- Sadece rhytmbox kullanırken bu sorunları yaşıyorsanız müzik çalarınızı değiştirmeyi deneyebilirsiniz mesela Amarok (ki rhytmbox'dan daha güzeldir bence) kullanmayı deneyin.

- Ya da olur ya hani Firefox'da sıkıntı vardır belki Google Chromium deneyin bir de.

- Bir de bu sesteki takılma bir ihtimal ile codec'ler yüzünden olabilir. Kurulum sonrası ilk yapılması gereken bir kaç şey başlığındaki adımların üzerinden bir geçebilirsiniz, ubuntu-restricted-extras ile başlayabilirsiniz mesela.

Basit adımlar bunlar ama yardımcı olabilir size, ya da sorunun nereden kaynaklandığı konusunda yardımcı olabilir.
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

heartsmagic

@AlmaMorena, estağfurullah akıl akıldan üstündür. Hem benim üstatlığım ancak kendime söker :)
@cheepard, sormak istediğim şu. Bu problem müzik dinlerken mi oluyor? Yani ortak nokta müzik mi?

cheepard

@almamorena, eyvallah sağolasın yorumun için fakat dediklerini zaten yapmıştım. rhytmbox yerine audiacus(böyle bişiydi) mozilla yerine de chromium denedim fakat bir değişiklik olmadı.

@heartsmagic, ortak nokta müzik değil. müzik dinlemiyorken de 1-2 saniyelik kasılma oluyor. mouse pointer atlama yapıyor mesela kasıntıdan dolayı.

heartsmagic

Peki grafik kartı sürücülerini hangi yolla yükledin?
glxinfo | grep render ne diyor?

Ayrıca şunu bir dener misin?
sudo gedit /etc/X11/xorg.conf ile açacağın dosyada Drive "nvidia" kısmını Driver "nv" yap, ardından kaydet. Sonra da sistemi bir yeniden başlat.

Ola ki masaüstü açılmazsa, konsoldan giriş yapar:
sudo nano /etc/X11/xorg.conf ile dosyayı açıp, değiştirdiğin yeri düzeltip Ctrl+X ile kayıt edip, reboot ile sistemi tekrar başlatabilirsin.

cheepard

direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: GeForce Go 6100/PCI/SSE2/3DNOW!
    GL_NVX_conditional_render, GL_SGIS_generate_mipmap, GL_SGIS_texture_lod,

kozanibo

ayrıca yardım beklediğiniz sorun ve başlık lütfen uyumlu olsun :) teşekkürler.

afedersin ben yeni konu açtın zannettim :)

cheepard

İlk mesajımı okursanız sorunumun sebebini tam olarak bilmediğimden ve birden fazla problemim olduğundan (daha önce de sitede yeteri kadar search yaptığımdan) özellikle bahsetmiştim:) o yüzden kararsız kalarak problemimi yine de en uygun olabileceğini düşündüğüm başlığa yazmaya çalıştım. Uyarınız için teşekkürler yine de.

ekleme: bu arada metin panosundaki resim ekle opsiyonu çalışmıyor.