Omnibuntu Kurma ve Sd Card Dosya Yazdırma Sorunu

Başlatan friend77, 07 Şubat 2010 - 01:10:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

friend77

Arkadaşlar benim sorunumun hangi konuya girdiğini bilemiyorum ama en uygun yer burası gibi geldi :)

Öncelikle bir Samsung Omnia i900 PDA kullanıcısıyım ve Omnibuntu adında ubuntunun PocketPC uyarlamasını buldum ve kurulum aşamasında SD karta kopyalama esnasında sorun yaşıyorum disk korumalı diyor ve yazdırmıyor sanırım (Ubuntu 9.04 CD den çalışan versiyonda deniyorum ayrıca wifiye bağlanıyor ancak internete girmiyor bu yüzden mecburen sürekli windowstan girip netten bilgi alıyorum)

Kurulum aşamasını anlatan dökümanı pdf formatında linke ekledim:
http://www.4shared.com/file/216508437/72506ad2/Tutorial.html

Benim katettiğim aşamalardan da bahsedeyim

1. Aşama:
2 GO card : 1 : type : primary / fs: fat32 / size : 100MB
2 : type : primary / fs: ext3 / size : 1500MB
3 : type : primary / fs: swap / size : the rest

olmak üzere kartı 3 e böldüm

ancak bu aşamadan sonra

2. Aşamada sorun yaşıyorum sanırım sıkıştırılmış dosyayı sdb2 ye yazdıramıyorum komutları tam bilmediğim için yanlış yazıyor olabilirim boşlukları acemiliğimden...

Yardımcı olabilecek birisi çıkarsa sevinirim

: OMNIUBUTU ROOT FILE SYSTEM SETUP.
I'll teach you how to do it with the terminal (better than with a gui).
→ Open terminal.
Type :
« sudo umount /dev/sdb* »
To be sure there is no mounted partition.
Now, type
« sudo mkdir /mount »
after, type :
« sudo mount /dev/sdb2 /mount »
• Assuming that you're a certified Linux lover, copy the tar.gz to /mount and jump to next
step.
• Assuming that you have downloaded my root fs on Windows, we are going to search it,
under for exemple C:\Linux\OmniUbuntu.tar.gz
Click on Places (top bar), and open « My Computer ». Search for your Windows partition,
open it, and go to your download folder. Then, do what the picture show you. (pic)
Jump to the terminal, and :
« sudo cp « RIGHT-CLICK/PASTE »omniubuntu-v0.0.3p-rootfs.tar.gz /mount/ »
This will copy the compressed root filesystem to your ext3 partition card. The cursor will blink.
The console will freeze. That is normal, it's a big file (around 200MB)
Once you have a prompt again, type :
« cd /mount »
« sudo tar xzvf omniubuntu-v0.0.3p-rootfs.tar.gz »
You will see many lines on your screen, in fact this is a verbose extraction. If this trouble your
eyes, remove the « v » from « xzvf » → « xzf »
Once done, type :
« cd / »
« sudo umount /dev/sdb* »
Wait until you got prompt, then unplug your device.

Ayrıntılı belge pdf dosyasında resimli olarak baştan sona kurulum halindedir yardımcı olmak isteyenlere duyrulur... (Komut özürlü bir kullanıcıyım ancak bu sıkıştırılmış dosyayı diske yazdırma mantığını anlatabilecek olan olursa işin içinden çıkarım inşallah msn veya uzak masaüstü bağlantıyla yardımcı olabilecek olursa daha da güzel olur)

Şimdiden herkese teşekkürler

heartsmagic

Benim anladığım tek yapmamız gereken verilmiş olan dosyayı karta açmak.
Kart okuyucun Ubuntu tarafından sorunsuzca tanınmış durumda mı? Kartları görebiliyor musun?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

friend77

ubuntu kartımı taktığımda görüyor masaüsütne kısayol oluşturuyor ve açılıyor ancak içinde bir klasör oluşmuş LOST-... şeklinde adını tam hatırlayamadım akşama tekrar bakarım evde yazarım tam olarak

içine dosya atmaya çalıştığımda ise yazmaya karşı korumalı diyor sanırım hatta klasör de açamıyorum yani karta hiç müdehale edemiyorum

partiton yöneticisinde formatları desteklediğini gösteriyor

heartsmagic

Sanki forumda böyle bir sorun olduğunu hatırlıyorum. Eğer oysa ne yazık ki çözümü bulamamıştık. SD kart bağlanıyor ancak root yetkileriyle dahi yazılıp çizilemiyordu. Sadece okuma destekli bağlanıyordu.

sudo nautilus ile yetkili kipte dosya yöneticisi açıp /media dizini altından kartını bulup içine girince de dizin veya dosya oluşmuyor mu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Felâsife

Aslında pdf'de gayet güzel açıklamışlar, galiba sizde acemilikten oluşan sorunlar var gibi neyse.  :)
1. aşamada 1500MB'lık bölüm nedir? yani sda1-2-3 vs.
Gparted'den bakabilirsiniz.

Ondan bi emin olalım gerisi kolaya benziyor.
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?