9.10 sorunlarım

Başlatan okkadiroglu, 12 Ocak 2010 - 20:04:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

okkadiroglu

Merhaba,

9.04'den 9.10'a geçerken sorun yaşadım ve bir süre Debian 5'i denedim ama tekrar Kubuntu 9.10 dönüp baştan AMD64 makinama kurdum. Samsung CLX-2160 yazıcı / tarayıcım ve A4 Tech PK-5 webcam'ım var. 9.04 ile bu eklentileri sorunsuz kullanıyordum (Kullanana dek çok sorun yaşadım ama bir şekildde çözdüm, bir yere yazmadığımdan ne yaptığımı hatırlamıyorum :( )

1- CLX-2160'ı CUPS ile tanıttım ve sayfaları sorunsuz basıyorum ama tarayamıyorum. Yazıcıyla gelen CD'deki sürücüleri yükledim (Linux/install.sh) Sistem tarayıcı yerine "Virtual type PC Camera" görüyor. Tarayıcıyı nasıl sisteme tanıtabilirim?

2- lsusb ile "Z-Star Microelectronics Corp. ZC0303 Webcam" olduğunu görüyorum fakat Cheese ile çalıştığında renkli bir çok dikdörtgenlerden oluşan bir resim geliyor. Skype ile parazitli yeşil bir ekran. Ne yapamam gerek?

Yardımlarınız ve anlayışınız için teşekkürler.

O.K.Kadiroğlu

okkadiroglu

Merhaba,

Yanıtınız için çok teşekkür ederim. Belirtiğiniz sayfadakileri aynen yaptım hatta libv4l yoktu indirip /usr/local/lib altına yerleştirdim. Hiç bir değişiklik olmadı. Diğer konu için listeyi taramıştım. Benzer bir sorun için verilen sayfadaki sürücüleri indirmek için baktığımda hepsinin Windows için olduğunu gördüm. Ne yazık ki verilen bilgileri kullanamadım.

Saygılarımla
O.K.Kadiroğlu

heartsmagic

Yazıcı için verilen CD ile gelen sürücüleri kurarken herhangi bir sorun yaşadın mı? Bu sürücüleri kullanarak tarayıcıyı da tanıttığını söyleyenler var. Şunu bir dene:

sudo xsane

Tarayıcı görünüyor mu diye bak ardından.

Kameran içinse forumda birçok başlık var diye hatırlıyorum ben. Z-star için bir arama yaptın mı?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

okkadiroglu

Merhaba,

Bu işle bir süre uğraşıp sonunda Samsung'a sordum. Zira önerilen yardım sayfalarında sürcüyü indiemem isteniyordu ve verilen adreslerde sürcü bulamadım. Samsung Linux için yeni bir sürücü yazıldığını o nedenle de eskisini sayfalarından kaldırdıklarını bildirdiler. Tarayıcı için Samsung'un sürücü yazmasını beklemek gerekiyor. Haber alınca iletirim benim gibi sorunu olanlara.

Teşekkürler
O.K.Kadiroğlu