açılışta (anakart ekranında) bekleme

Başlatan bioform, 22 Ocak 2010 - 01:13:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bioform

Selamlar herkese,

Sorunum şudur ki; bilgisayarı her açışımda anakart ekranı göründüğünde çok hızlı geçmesi gerekirken 2-3 dakika kadar bekliyor ve sonra sorunsuz açılıyor. Anakarttan gelen şu meşhur ses geldikten sonra normal seyrine giriyor.Sorunun bir şekilde Linux'le ilgili olduğunun farkındayım(Linux ve benim donanımım da olabilir tabi) çünkü daha önce bir süre Pardus kullanmıştım, aynı sorunu onda da yaşamıştım. Windows kullanırken bu sorunla hiç karşılaşmadım.
İnternette çok çeşitli aramalar yaptım ama kimsenin bu sorunla karşılaşmamış olma ihtimali beni korkuttu. Benzer bir durumla karşılaşmadım.

Windows kullanmak istemiyorum, birisi yardımcı olabilirse çok sevineceğim.

Anakartım MSI K8MM-V
Ekran kartıyla ilgisi olması ihtimaline karşı onu da söyleyeyim: Nvidia FX5500 (sürücüsünü sistemden yükledim sorunsuz)

Çok yeni Ubuntu kullanıcısıyım, cevap verirken göz önünde bulundurursanız sevinirim.
İlginize şimdiden teşekkürler.

kozanibo

cd sürücüsünde herhangi bir cd var mı?

kuleyni

İlk olarak bios ayarlarından şüphelenmek lazım bu durumda sıfırlama yapabilirsin veya yaptın mı?

bioform

Enteresan birşey farkettim, bilgisayarı dün foruma msj attıktan sonra normal şekilde menüden kapattım ve tekrar açtım. O beklemeyi yapmadı. Gece terminalden komutla kapatma zamanladım (çogu zaman da gshutdownla yapıyordum ama onun login ekranına dönme sorunu var biliyosunuzdur). Pardus kullanırken de KDE masaüstü için kshutdown kullanıyordum, o sorunsuz kapatıyordu ama açılışta yine bekleme sorunu yaşıyordum. Sabah açılışta aynı sorunu yine yaşadım. Bununla bir ilgisi olabilir mi?
Bu arada CD-Rom boş, ve bios ayarlarını ellemedim.

kozanibo

güç düğmesine basılı tutup mu kapatıyordunuz :) bu şekilde kapatmak sorun oluşturabiliyor. en iyisi menüden kapatmak zaten 4sn sürüyor. programlar ile alakalı da olabilir.

bioform

Hayır, power düğmesine basılı tutarak kapatmıyorum. Genelde gshutdown ile programlayarak kapatıyorum, dün konsoldan "sudo shutdown +60" komutuyla kapattım, Pardus'ta da kshutdown kullanıyordum. Zaten bir öncekinde yazmıştım bunları.

kuleyni

bioform

Jumperla veya pili çıkartarak demek istiyorsun değil  mi?

kuleyni

kozanibo

kasayı açmadan da sıfırlanmıyor mu bu bios? orjinal ayarlara geri dön var sanki. yoksa işe yaramıyor mu? @Bohemian Rhapsody 

kuleyni

İşe yarayabilir ama pil veya jumper daha sağlam olur.

bioform

=)
Kasa zaten hep açık.
Teşekkür ederim, akşam deneyeceğim