[Çözüldü] debian lenny e chrome veya chromium kurulumu

Başlatan gelturi, 04 Temmuz 2010 - 01:49:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gelturi

pc ye debian lenney kurdum hazır gelen tarayıcıların yanına chrome veya olursa daha iyi olur chromium kurmak istiyorum chrome nin kendi sitesinden 32 bit debian ubuntu versiyonunu indirdim ama desteklenmeyen arşiv dedi depoda yada synaptic dede yok nasıl kurabilirim ve birde flash plugin veya player kuramadım videoları seyredemiyorum net üzerinden gnash kurdum ama yinede youtube açmıyor videoları bilgisi olan varsa önerileriniz? :-\

mustafa.tr

http://www.google.com/chrome/eula.html

Buradan deb paketini indirip yükleyebilirsin. Kendisini depoya da ekleyip güncelliyor.

gelturi

olumsuz "google-chrome-stable_current_i386.deb" açılamadı

Arşiv türü desteklenmiyor.
şu hatayı veriyor

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Temmuz 2010 - 02:16:44

neyse flash dı chromium du ve daha sonra çıkacak sorunlardansa en sağlamı ubuntu yine bir format daha atalım bari

aybars

Konsolda root olup paketin bulundugu dizine gec;
dpkg -i google-chrome-stable_current_i386.deb

gelturi

söylediğim gibi tekrar format attım şu an ubuntu 10,04 var sistemde sadece...synaptic haricinde ubuntu yazılım merkezi gibi bir program olsa gerçi synaptic var ama ordan en basitinden,chromium veya chrome  bulmak sorun oluyor  aslında ubuntu debian tabanlı olduğuna göre debian program yelpazesi daha geniş olmalı diye düşünüyorum ama yanlış düşünüyorum galiba ...chrome veya chromium en çok kullandığım tarayıcı dolayısıyla bunu kurabileceğim bir sistem arzu ediyorum ve önemli başka bir konu flash player,face ve youtube için tek seçenek bu çalışan gnash ve diğerleri çalışmıyor doğru dürüst...eğer bu istediklerimi lenny de yapabilirsem debian ın hızı çok cezbediyor beni sadeliği ve  kararlılığıda cabası  :)

aybars

gelturi

eğer bu tarayıcı ve player sorunu yaşamayacaksam kurarım ve denerim...debian lenny stabil  olduğuna göre ve testing adından da anlaşıldığı gibbi unstable  bir sistem galiba,peki testing debian ve ubuntu 10,04  karşılaştırması yaptğımızı var saylım,sistem hangisinde taha kararlıdır ve hızlıdır ? 2. si ubuntu yazılım merkezindeki gibi zengin bir kütüphanaye sahip olabilirmiyim cevap evet yada hayır olsada testing kuracağım deneyeceğim  sorum sadece ön bilgi için ha birde testing indirebileceğim bir link lütfen debian link leri ubuntu gibi kolay anlaşılmıyor benim açımdan gnome lütfen... : :)

aybars

Link:http://cdimage.debian.org/cdimage/squeeze_di_alpha1/i386/iso-cd/
Ubuntuyla kıyaslaman pek doğru değil fakat lenny'e göre daha güncel yazılımlar mevcut depolarında.

gelturi

konu aklıma geç geldi cevap yazmayı unuttum ::) debian lenny yerine testing kurdum synaptic den flash player yükledim varsayılan olarak gelen gnash yerine yani flash sorunu aşıldı ama aramadığım forum kalmadı chrome vaya chromium kurulumu hakkında ama sonuca ulaşamadım debiandaki 2  tarayıcıda çok güzel ama ne yaparsın chromium takıntım var :)benim için olmazsa olmaz programlardab biridir pc de... şunu mantığım almıyor ubuntu debian depolarını kullanıyor dep paketleriyle yükleme yapıyor ama paketlerin asıl sahibi gibi gözüken debian debian-ubuntu paketlerini kullanamıyor ama ubuntu deb paketlerini kullanmasına rağmen gördüğüm kadarıyle en geniş ve en güncel depoya sahip bunda ubuntu geliştiricilerinin büyük çabası var onuda biliyorum(ve ayrıca teşekkür ediyorum) ama ubuntu dışında başka linux dağıtımlarınıda denemek istiyorum dep paketini kullananlar ve gnome desktoplar tercih sebebim o yüzdendende debiana ilgim var ve linux un bu kadar gelişiminde katkısından dolayı saygım var pc de debian kullanmak istediğim bir dağıtım... lenny denedim çok güzel çok hızlı dolayısıyla çok kısıtlı testing hızı ve paket deposu oldukça iyi chromium haricinde beklentilerimi karşıladı acaba tarayıcı sorunu unstable sürümüyle aşabilirmiyim aslında unstable kullanmak istemem ama sorunumu aşabileceksem denerim

aybars

gelturi

yazdığım gibi flash sorunu aşıldı ama chromium (hadi o olmadı chromeye bile razıyım)depoda yok bir çok site inceledim chromium depoları ekleme  ve install yapma ile denemelerimin hiç birini kuramadım. şu an debian tr yi inceliyorum tuhaftırki, chromium la ilgili konuya rast gelmedim henüz açılmamış :)

heartsmagic

Chromium için şu şekilde tekrar dene:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,20676.msg251632.html#msg251632

Zira uçbirim çıktısı daha aydınlatıcı olacaktır bizler için, tabii Debian ile yola devam edeceksen :)

Bir de ufak bir düzeltme yapayım. Ubuntu temelde Debian paketlerini ele alıyor ancak Debian depolarını kullanmıyorum. Paketlerin neredeyse tümü Ubuntu için tekrar paketlenmekte. Haliyle kendi deposunu ve üzerinde değişiklik yaptığı/yapmadığı paketleri kullanıyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Sitem

gelturi

ertan@debian:~$ su
Parola:
root@debian:/home/ertan# dpkg -i google-chrome-stable_current_i386.deb
dpkg: error processing google-chrome-stable_current_i386.deb (--install):
cannot access archive: Böyle bir dosya ya da dizin yok
Errors were encountered while processing:
google-chrome-stable_current_i386.deb
root@debian:/home/ertan#
çıktısı bu @sitem in dediğine baktım ama depolarda yok yada bendeki depolarda yok eklediğim depolar forumda verilen debian testing depolarıdır 

heartsmagic

O komutu paketin olduğu dizinde vereceksin.

gelturi

kusuruma bakma o komutu paketin olduğu dizinde nasıl vercem anlayamadım indirdiğim dosyayı arşiv aç diyerek kaydettim başlangıç klasörü/etc/crondaily/google-chrome var dizinlerde şimdi dosyayı açmaya çalışınca aç mı çalıştırmı diyor galiba çalıştır diyeceğim ama çalıştır diyince dönen bir şey olmuyor... :(

heartsmagic

Dosya neredeyse orada vereceksin. Tam yolu neresiyse orayı kullan. Rahat etmek istiyorsan paketi ev dizinine al, ardınan uçbirimi açıp ver komutu tekrar.

Alquimista

Saat geç olduğundan ben mi anlayamıyorum yoksa konu çok mu karışmış bilemedim ama ben kendimce bir miktar cevaplayayım;

- Paketin olduğu dizin derken, .deb paketini nereye indirdiysen uç birimden öncelikle o klasör altına gelmen gerekiyor orada iken vereceksin bu komutu. .dev paketlerini de arşivi aç diyerek açmamalısın, söylendiği komut ile yüklemeye çalış.

- Chromium'u depodan kurmak için şu adreste azcık bir şey yazmıştım, işine yarayabilir.

- Ki anladığım kadarı ile chromium'dan vazgeçmiş ve chrome kullanmak istemektesin şuan, o zaman şu adresten indirdiğin debi paketini debian'da direk çalıştırarak (debi paket yükleyicisi açılır) yükleyebilirsin zaten.
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

Sitem

unstable deposu
ftp.fr.debian.org/debian

Şu adresten içeriğide görebilirsin
http://packages.debian.org/sid/i386/chromium-browser/download

Güzelde çalışıyor.

Flashplayer için ise;
libflashplayer.so  dosyasını aşağıdaki dizine kopyalayıp chromium-browser --enable-plugins komutunu vermen yeterli olacaktır.
/usr/lib/chromium-browser/plugins

gelturi

ya arkadaşalr sıkıntı verdiğimin farkındayım ama anlayamadığım bir nokta var debiana indirdiğim dosyalar şu resimdeki gibi gözüküyor yani ubuntu gibi indirdikten sonra paket kurucu açılmıyor konsoldan o dizine nasıl geleceğim hakkında bilgim yok yarın ilk iş sağlam kafayla bunu öğrenmek az önceki iletideki listeyi indirdim yine aynı şekilde geldi aç ve arşiv aç haricinde başka bir seçenek yok paketleri kur diye...

heartsmagic

@gelturi, hangi liste?
Mesele gayet basit. google-chrome-stable_current_i386.deb paketini ev dizinine al:
su
dpkg -i google-chrome-stable_current_i386.deb
komutunu yürüt.

gelturi

sorunumu çöcdüm kusuruma bakmayın debian tr den bir konuya baktım o doğrultuda gdebi paket kurucuyu yükledim ne hikmetse debianda kurulu gelmiyormuş sonradan yüklemek gerekiyormuş

heartsmagic

Uçbirimden, gdebi ile, depo ekleyerek çeşitli yollarla yapılabilirdi bu işlem. Gdebi tarafını seçmişsin, sorun çözülmüş. Konuyu etiketleyerek kapatalım.

Not: Etiket vurmuşsun. Teşekkür ederiz.