C kaynak kodundan çalıştırma(derleme vs.)

Başlatan bsod1, 19 Ocak 2010 - 08:46:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bsod1

C öğrenmeye başladım fakat bir sorun yaşıyorum, türkçe kaynakların çoğu(okul kütüphanemde bulduğum 3-4 kitabın hepsi), programların windows ortamında nasıl derlenip çalıştırılabildiğini anlatıyor ama linux'tan bahseden yok, bu programları linux altında nasıl çalıştırabiliriz? visual c++ gibi bir program yok  mudur tek tuşla çalıştırayım(kitap bu programdan gösteriyordu nasıl çalıştırabildiğini).

forumda araştırdım fakat daha çok IDE üzerine muhabbetler..

edit: aradığım şeyi şurda buldum http://www.linuxquestions.org/linux/answers/Programming/Building_C_programs_on_Linux ama benim istediğim bunu otomatik yapıp programı gösterecek bir program

barış

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=392330

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Ocak 2010 - 10:24:16

Yada kendim anlatayım...
konsola gir:
sudo su yaz.
Sonra:
gedit yaz. Gedit adlı editör acılacaktır. Daha sonra C kodlarını yaz(yazacagın programın).
Yazdıktan sonra
dosyaadi.c şeklinde kaydetmeyi unutma.

sonra gcc -o hesapadın dosyaadı.c yaz. (şimdi şöyle oluyor örneğin benim hesap adım terrordrone -forumdaki değil sistemdeki :D- dosyamın adı da deneme.c olsun. yani vereceğim komut şöyle olur:
gcc -o terrordrone deneme.c

Hayırlı olsun :D

bsod1

onu bulduğumu söylemiştim zaten =/

bana lazım olan tıkladığımda gerekenleri yapıp çalıştıracak bir ide

Ozmo

barış

@bsod1: şahsen ben yazıp yazıp derliyorum toptan :D ama Ozmo'nun dediği işini görür.

eribol

Windows'ta aradığın büyük şirket programlarının tam karşılığı olmasada anjuta, glade kütüphanesiyle birlikte c, c++ ve daha birçok programlama dilini tasarlama ve derleme ortamı sağlar. Basic programlama için gambas var ve baya hoş(hemen her tür kütüphaneyi kullanabiliyorsunuz). C# alternatifi olan mono için ise monodevelop'ta tasarım ve derleme yapılabiliyor(gtk kütüphanesi kullanılır). Ama dediğim gibi aynı rahatlık ve beklenti içerisinde olmayın. Fakat ileriye dönük profesyonelce işler için bunlardan epey faydalanabilirsiniz.