Ubuntu Kurulumu Öncesi Birkaç Soru

Başlatan Storm, 28 Kasım 2009 - 17:24:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Storm

Herkese Merhaba,

Şu an bilgisayarımda Windows XP, Mandriva ve Pardus kurulu. Disk bölümlemesi şu şekilde: C'de yani sda1'de Windows XP kurulu.

D'de uzatılmış (extendet) sda2 bölümünün altında Ubuntu ve Pardus kurulu.
sudo fdisk -l çıktısı şu şekildedir:

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1   *           1        4773    38339091    7  HPFS/NTFS
/dev/sda2            5100        9064    31848862+   f  W95 Ext'd (LBA)
/dev/sda3            9229        9964     5911920   83  Linux
/dev/sda4            9065        9228     1317330   82  Linux takas / Solaris
/dev/sda5            5100        6784    13534731   83  Linux
/dev/sda6            7756        9064    10514511   83  Linux
/dev/sda7            6785        7755     7799526   83  Linux

Ubuntu'yu, Windows'un kurulu olduğu C bölümüne yani sda1'e kurmak istiyorum.

Bildiğiniz üzere bir disk alanında 4'den fazla birincil bölüm oluşturulamıyor.
Bu şekilde kurulum yaparsam herhangi bir sorun yaşar mıyım?

Ayrıca D bölümündeki takas alanını kurulumda tanıtmam gerekir mi?
Yoksa Ubuntu takas alanını otomatik olarak tanır mı?

zeitgeist

Ubuntu'yu C bölümüne kurarsan normal koşullarda herhangi bir sorun yaşamazsın.

Swap alanını tekrar tanıtmana gerek olacağını sanmıyorum ama yine de buradaki adımları takip ederken disk bölümleme ekranında karşına çıkacak tabloda daha önce kullandığın swap alanını seçerek tekrar bu alanı swap olarak kullan demenin bir zararı olmaz.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

heartsmagic

Ortada dört tane Linux bölümü görünüyor diğerlerinde ne kurulu? Gerçi konumuzla alakası yok ancak ben merak ettim. Ayrıca neden Ubuntu'yu sda1'e taşımak istiyorsun?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Storm

Alıntı yapılan: heartsmagic - 29 Kasım 2009 - 00:54:44
Ortada dört tane Linux bölümü görünüyor diğerlerinde ne kurulu? Gerçi konumuzla alakası yok ancak ben merak ettim. Ayrıca neden Ubuntu'yu sda1'e taşımak istiyorsun?

Yukarıdaki iletime yazmıştım ancak tekrar yanıtlayayım. sda1'de Windows XP kurulu.

sda2 uzatılmış (extendet) bölümdür. Bu bölümün altında sda3'de pardus home, sda4'de takas alanı, sda5'de Mandriva home, sda6'da Pardus kök bölümü, sda7'de de Mandriva kök bölümü bulunmaktadır.

Ubuntu'yu sda1'e taşımak değil, sda1'den bölüm ayarlayarak buraya kurmak istiyorum. Çünkü diskte alan ayırabileceğim en uygun yer burasıdır. Diğer dağıtımları da bilgisayarımdan kaldırmak istemediğim için bu şekilde hareket etmenin uygun olacağını düşündüm.

Kısacası Ubuntu, Windows XP, Mandriva ve Pardus'u bir arada kullanmak istiyorum. Tabii başarabilirsem. :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Kasım 2009 - 02:11:17

İlk iletimde Mandriva yazacağıma Ubuntu yazmışım. Düzeltir, bu yanlışlıktan dolayı özür dilerim.

agritux

Çok enteresan :) bende ne olursa olsun, mantıksal alanlar sda5 den itibaren başlıyor.
1 bölüm birincil ayırsam bile, uzatılmış alan sda2 ; mantıksal alanlar ise sda5 6 7 8 diye gidiyor :)
ilk kez sizinki gibi bir tablo görüyorum.

Tablonuza göre zaten 1 adet birincil alanınız var. Ben bunu anlayamadım. Yukarda da belirttim. Ama tabloya göre sorun yaşamazsınız.
Ubuntuyu C ye kurarsanız C deki windows uçar.  Windowsu boşver diyorsanız kurun, sorun yaşamazsınız.
Swapı kendi görür ki içinizde şüphe kalacaksa  kurulumda belirtirsiniz.

Düzenleme: sda1'e ubuntu kurmak değil, ubuntu için yer ayırmak istiyormuşsunuz. Bu durumda disk tablosunu otomatik yenilermi bilmiyorum ama, yenilemezse sorun yaşayabilirsiniz. Çünkü uzatılmış alan sda2. İşte anlayamadığım nokta buydu benim.
Bu durumda yorum yapamayacağım, yazdıklarımı dikkate almayın. Ama mantıken yenilemese bile, 4 adet birincil alanınız olmadığı için sda8 olarak bir birincil alan oluşturabilmeniz gerekir. Daha sonra memnun olmazsanız, testdisk ile sorunsuzca disk tablonuzu yenilersiniz...

heartsmagic

Tamam şimdi oldu :) Ben Mandriva yerine Ubuntu görünce anlamamıştım durumu.
sda1' bölümünden yer açıp Ubuntu'yu buraya kurabilirsin. Yer açma meselesi herhangi bir sistemden olabilir. Pardus'tan, Mandriva'dan uygun bir araçla bunu yapabilirsin. Windows'un disk yönetiminden de yapabilirsin. Takas alanına haliyle ihtiyacın yok. Ubuntu'yu daha sonra buraya kurarsın. Bölüm tablosunda sorun olacağını sanmam @sessizce. Ubuntu sağlıklı bir şekilde kurulursa diğer dağıtımlar da açılır. Aklıma gelen olabilecek sorun sadece sda1'den yer ayrıldıktan sonra aşağıda kalan bölümlerin numarasının (veya UUID değerlerinin) değişebileceği. Eğer bu olursa diğer dağıtımların fstab ve menu.lst dosyalarında oynama yapmak gerekebilir.

agritux

Hmmm Peki benim disk tablomda mantıksal alanlar sda5 olarak başlıyor. Sanırım sda1 2 3 4 birincil alanlar için rezerv edilmiş.(hep böyle oldu) Bunun sebebi nedir? Arkadaşta nasıl olmuşda 1 2 3 4 5 6 7 diye gidivermiş?

heartsmagic

Onda böyle gitmesi değil de bence sende sürekli 5'Ten başlaması garip :) Zira bölümleme bize bağlı. Diski istediğimiz gibi yaparız. Örnek, ilk bölümü birincil yap, hemen ardından ikinci bölümü uzatılmış yap. Ardından diğer bölümleri bunun altına aç. Bu şekilde yaptığında sana mırın kırın etmemesi lazım.

agritux

Benim durum şöyle, 2 tane birincil, 1 uzatılmış ve altında mantıksal diskler...
Tablom ise şöyle :) ve ben sürekli bir şeyler değiştiririm biliyorsunuz :) hep de böyle oldu :)

Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1               1        2550    20482843+   7  HPFS/NTFS
/dev/sda2            2551        5099    20474842+   7  HPFS/NTFS
/dev/sda3   *        5100       60801   447426315    f  W95 Ext'd (LBA)
/dev/sda5            5100        8363    26218048+  83  Linux
/dev/sda6            8364        8624     2096451   82  Linux swap / Solaris
/dev/sda7            8625       60801   419111721   83  Linux

Benim disk ya da sistem akıllı :) birincillere önceden rezerve yapıyor :) şimdi kıskançlığınızdan çekememezlik yapmayın lütfen :P

heartsmagic

Sistemi yöneten sensin ama :) Dilediğin gibi bölümleme yapabilirsin, kısacası aslında kıyağı kendimiz yapıyoruz :)