[Çözüldü]]Kurulum için indirme bağlantısı nerede?

Başlatan gkaradagan, 13 Temmuz 2010 - 17:09:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gkaradagan

normal kurulum dosyaları nereden bulabılırım

stratovarius

Normal kurulumdan kastım ubuntu içindi; ubuntu cdsi ile farklı bir hdd bölümüne ubuntuyu kurmak. Wubi ile kurulu olduğu sürece bu tarz işlemler pek mümkün durmuyor.

gkaradagan

anladım tesekkur ederım ama ben pek bılıglı değilim kurulum yapmadan önce tek bulabıldıgım wubi download linkleri vardı ondan onu ındırdım kurdum ubuntu cd goremedım malasef ...

stratovarius

ubuntunun kendi sitesinden indirebilirsin. Site için Tıkla

gkaradagan

teşekkur ederim bu wubiden farklı olarak windows içinden kurulum yapılmıyor sanırsam cd yazıp boot şeklinde yukluycem ?

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

gkaradagan

ama bu verdikleriniz wubi ben bunu daha önce indirdim ultraiso ile açtım ve windows uzerınden kurdum ama boylede olmuyor dıyorsunuz ?

bytan

Şayet bu dosyalardan indirdiysen yeniden indirmene gerek yok. Bu dosyaların hen wubi hem de gerçek kurulum olarak kullanılmak üzere tasarlanmışlar. Bu indirdiğin dosyanın md5sum kontrolünü yapıp kalıpo larak iso dosyasını açmaksızın cd'ye yazdır. Hem md5sum kontrolü, hem iso'yu kalıp olarak yazdırma konusunda forum, wiki ve google'da yeterli kaynaklar var. Nasıl yapılacağı konusunda sıkıntı çekmezsin.

Bu işlemlerin bittiğinde ise kurulum adımlarını takip ederek makinana tam kurulum yapabilirsin.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

gkaradagan

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Kurulum/10.04 buradan kurulum yapıcam anlamadıgım wubi olarak kurmak windows uzerınden ben cd yazıp boot olarak kurunca tam kurulum mu yapmıs olucam ?

stratovarius

Wubinin mantığı şu windows içine bir program gibi kurulur ubuntu, sadece deneme yapmak isteyenler merak edenler için bir programmış gibi silebilirsin. Cdden kurulum yaparsan artık o windowsdan bağımsız başlı başına bir işletim sistemi olucaktır. :D

gkaradagan

pekala ben Windowstan 20 gb bir bölme ayırdım wubiyle o bolume kurulum yapabiliordum gene yapabilirmiyim .. ?

stratovarius

20 gb artı birde 1-2 gb kadar swap alanı ayaırman lazım. 20 gb lık alanı 18 ve 2 gb olarak böl. Sonra wikideki anlatımı aynen yap.

Başlık dünden bu yana amacını aştı hala soruların varsa yeni bir başlık açıp orada tartışmak daha iyi olur.

heartsmagic

Konu bölünüp taşındı.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

gkaradagan

tesekkur ederim swap alanı derken bne 20gb alana 18 gb olarak mı ayarlıyım yoksa ben windos7den 20 gb 18 gb ve 2 gb olarak ayırayım iki hdd gibi yapayım ? zaten benım 150 gblik bir alanım var sadece dosyalarımı koydugum onun gibi birsey mı bu swap kusura bakmayın :) habire soru soruyorum:)

stratovarius

ubuntu ntfs sistemini kullanmaz bu yüzden hddden bir bölüm ayırman lazım wubi gibi değil yani :D yani hdd den iki farklı bölüm daha oluşturacaksın birisi ubuntu için diğeride swap yani takas alanı için.Kurulum aşamasında hdd bölümlemeyi elle seçilimi yapıp bu ayırdığın kısımlara kurmalısın ubuntuyu yoksa windows bölümüne veya diğer bölümlerine zarar gelicektir.

swap= ram miktarın yetmediğinde yada bazı programlar için gereklidir. Bir nevi ram gibi kullanılır bu alan.

gkaradagan

anladım hocam çok teşekkur edeırm... o zman ben fat32 formatında iki tane hdd oluşturayım baslıyım artık kurayım :)

stratovarius

Şimdilik fat32 olarak ayarla kurulumda bunları ext4 sistemine çevireceksin zaten.

Önemli: Kurulumda hdd bölümlemede elle seçme kısmını seçmeyi unutma :D

gkaradagan

teşekkurler suan kurdum :D ubuntudaki mozilladan yazıdm :D

stratovarius

Dünden buyana yeni kullanıcıları en korkutan bütün olayları yaşadın herhalde sonunda ubuntu kurduğuna göre hayırlı olsun :P