[Çözüldü] Ubuntu 10.04LTS Ağ Yavaşlığı

Başlatan TrojanMyth, 20 Ekim 2010 - 11:23:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

TrojanMyth

Arkadaşlar merhaba aranıza az önce katıldım. Benim sorunum şu

Ubuntu 10.04 LTS üzerinde MySQL 5.1.51 var.
Buna dış bir bilgisayardan connect olurken (SSH connecte aynı şekilde.)  3 - 4 saniye kadar bekliyor. ve ondan sonra işlem yapılıyor. basit bir SELECT bile uzun bi süre bekliyor.

ipV6 yı disable ettim.  ama nafile. bu konuda fikri olan varmı?

heartsmagic

SSH ile bağlantı için 3-4 saniye bence makul bir süre. Diğer konu hakkında bir fikrim yok, SELECT işlemi ne kadar sürmeli, ne kadar sürüyor bilemiyorum. Fakat dediğim gibi SSH için 3-4 saniye çok değil.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

TrojanMyth

Benim uzak sunucum var ona 580ms de bağlanıyor. Bu aynı local ağ içinde aynı subnette hiç normal değil. MySQL sunucusunu basit bir select msler içinde bitip sonuç döndürür. BEn daha select aşamasına geçmeden 3-4 saniye bekliyorum. Bu bi problem olduğuna işaret ama nerede onu bulmuş değilim.

heartsmagic

Alıntı yapılan: TrojanMyth - 20 Ekim 2010 - 11:23:17
Buna dış bir bilgisayardan connect olurken (SSH connecte aynı şekilde.)  3 - 4 saniye kadar bekliyor. ve ondan sonra işlem yapılıyor.

Dış derken ağın dışından bir bilgisayar olarak algıladım ben. 3-4 saniyenin dışarıdaki bir makineye bağlanmak için (bağlantı kalitesi, hızı, karşı tarafın yoğunluğu vs.) normal olduğunu düşünsem bile içerideki bir makine için yavaş olduğunu kabul ediyorum. Acaba DNS sorunu mudur? Zira öyle olabileceği söylenmiş.

/etc/ssh/sshd_config dosyasına
Alıntı YapUseDNS no
ekleyip SSH servisini yeniden yükletir misin?
/etc/init.d/ssh reload

Ayrıca ssh bağlantısında "verbose" kipini kullanırsan belki daha iyi görülür durum:

ssh -v makine_adresi

Bir başka öneri ise aşağıdaki satırların yorumlanarak SSH servisine kapatılmasıymış:
Alıntı YapGSSAPIAuthentication yes
GSSAPIDelegateCredentials no

MYSQL mesesi ise ayrı bir konu, onun hakkında bir fikrim yok ne yazık ki.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

TrojanMyth

İşte aslnda sorun sadece SSH değil şuanda testlerimde makinedeki tüm servisler aynı şekilde çalışıyor yani buna bind9 mysql 5 apache subverison glassfish ssh şeklinde uzayıp gidiyor. Sorun benim network yapılandırmamdan kaynaklandığını düşünmüor değilim ama ip static bağlandığım her yere ip üzerinden bağlanıyorum. ipv6 kapalı birinci dns sunucusu kendisine yönlendirilmiş durumda acaba ondanmı diyecem ama böyle bişide saçma olur.

krwlng

Benzer bir sorunu 9.10 ile ben de yaşamıştım, sonunda sorunun o zaman için grafiksel arayüzden kaynaklandığını anladım, çünkü Ubuntu server 9.10 kurduğum zaman her şey çok iyi çalışırken, masaüstü yüklediğim zaman aynı sıkıntılar yine başlıyordu. Masaüstü ile gelen bir uygulama ve ayar bu işlemlerde sıkıntıya yol açıyordu. Şu anki sorunun nedeni nedir bilemiyorum fakat öncelikle bir ubuntu server kurup uçbirim üzerinden deneme yapmanızı önerebilirim.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

guestwho

Alıntı yapılan: TrojanMyth - 20 Ekim 2010 - 14:11:51
İşte aslnda sorun sadece SSH değil şuanda testlerimde makinedeki tüm servisler aynı şekilde çalışıyor yani buna bind9 mysql 5 apache subverison glassfish ssh şeklinde uzayıp gidiyor. Sorun benim network yapılandırmamdan kaynaklandığını düşünmüor değilim ama ip static bağlandığım her yere ip üzerinden bağlanıyorum. ipv6 kapalı birinci dns sunucusu kendisine yönlendirilmiş durumda acaba ondanmı diyecem ama böyle bişide saçma olur.

ip a | grep inet6

Bu komut çıktı döndürüyor mu ?
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!

TrojanMyth

Alıntı yapılan: guestwho - 20 Ekim 2010 - 21:57:17

ip a | grep inet6

Bu komut çıktı döndürüyor mu ?

Hayır döndürmüyor. ipv6 yı kapattım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Ekim 2010 - 14:46:08

Sorun dns miş arkadaşlar servis revers dns leri kontrol ettiğinden yavaşlıyormuş reverse dnsleri kapattım sorun çözüldü herkese teşekkürler.