phpmyadmin sorunu

Başlatan ZorbAA, 24 Aralık 2009 - 14:12:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ZorbAA

Merhaba,
phpmyadmin ile ilgili bir sorunum var. Ubuntu'da localhost kurmaya çalıştım, apache, php, phpmyadmin falan sorunsuz şekilde kurdum, herşey güzel çalışıyor ancak phpmyadmin kısmında sorunlar var. İlk olarak http://localhost/phpmyadmin/ şeklinde giriş yaptığımda en altta "Bağlı tablolar ile çalışan ilave özellikler etkisizleştirildi. Nedenini öğrenmek için buraya tıklayın." şeklinde bir uyarı alıyorum ilk resimde görüldüğü şekilde:

"buraya tıklayın" yazan yere tıkladığımda ise şu şekilde bişey karşıma çıkıyor ve çözemedim:

son olarak veritabanı yaratamıyorum. veritabanı yaratmak için ismini yazıp "oluştur" butonuna tıkladığımda şu şekilde bir uyarı veriyor:

Bu konuda yardımcı olabilecek birisi varsa şimdiden çok teşekkür ederim...

sema

Merhaba @Zorbaa. Yardımcı olmak isterdim ama benim de tam doğru çalışmadığından bi şey demesem daha iyi olur beklersen bilen arkadaşlar sana cevap vereceklerdir. Sabır :)
susema

ZorbAA

Teşekkür ederim, şimdi kaldırıp yeniden kurmayı deneyeceğim, o da olmazsa alternatif bulmaya çalışacağım. 2 gündür bakmadığım yer kalmadı bir türlü çözemedim :)

raspacı

sudo chown mysql /var/lib/mysql önerilmiş bir forumda. Denemekte fayda var.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

ZorbAA

Alıntı yapılan: levi - 24 Aralık 2009 - 15:07:44
sudo chown mysql /var/lib/mysql önerilmiş bir forumda. Denemekte fayda var.
o ilk denediğim şeylerden birisi oldu ama fayda sağlamadı. başka bir forumda BHCoder nickli üstad soruna başka bir yoldan çözüm buldu. Kendisine buradan da teşekkür ederim. Bulduğu çözümü ben de buraya aynen aktarıyorum ki aynı sorunu yaşayanlar çözebilsin.

öncelikle o kurduklarını kaldır sistemi temizle . daha sonra aşagıdakileri uygula.
önce terminali açalım kodumuzu yazalım

cd ~/Desktop
wget http://www.apachefriends.org/download.php?xampp-linux-1.7.1.tar.gz
sudo tar xvfz xampp-linux*.tar.gz -C /opt

bu işlem bittikten sonra teminalden sunucumuzu çalıştıracagız.

sudo /opt/lampp/lampp start

durdurmak için

sudo /opt/lampp/lampp stop

şuan bende ubuntu altında xampp güzel çalışıyor.
paketleri ayrı ayrı kurunca bazan problem olur sende oldugu gibi.

çözüm: BHCoder

sema

@ZorbAA bu bütün paketleri kaplıyor değil mi? Benim de Win'de Xampp vardı.. Teşekkür ederiz paylaşımın için. Sonra kuracağım.
susema

raspacı

xampp kurmuşsun. Forumda anlatımı çok. Meseleyi başka bir şekilde çözmüşsün. Sunucu kurulumuyla ilgimiz yoksa xampp gibi paketler en iyisi.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

sema

Benim işim olacak ama neyse ayın 9'undan sonraya bıraktım artık. O zaman ilgileneceğim bütün soru işaretlerimle.
susema

ZorbAA

@levi evet xampp kurmuş oldum, zaten sunucuya kurmak gibi bir amacım olmadığı için pek farketmiyor :) kendi scriptlerimi yazarken lazım oluyor, ona da bu yetiyor.
@semagkyz umarım sen de problemini rahatlıkla çözebilirsin. :)
Konuyla ilgilenenlere teşekkür ediyorum son olarak :)

heartsmagic

Hayır, neden böyle sorunlar bende hiç olmaz anlamıyorum :) Geçen bizim LAMPP yazısını kaleme alırken birebir denedim Karmic üzerinde kurulumları. Bana mısın demedi, sorunsuz bir şekilde yürüdü her şey. Sorunun biraz üzerine gitmek isterdim ancak XAMPP ile çözülmüş mesele.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ZorbAA

Alıntı yapılan: heartsmagic - 24 Aralık 2009 - 17:12:31
Hayır, neden böyle sorunlar bende hiç olmaz anlamıyorum :) Geçen bizim LAMPP yazısını kaleme alırken birebir denedim Karmic üzerinde kurulumları. Bana mısın demedi, sorunsuz bir şekilde yürüdü her şey. Sorunun biraz üzerine gitmek isterdim ancak XAMPP ile çözülmüş mesele.
Ne güzel üstadım sorunla karşılaşmamak iyi bir şey :) Ben de daha önceden 9.04 kullanıyordum o zaman hiç sorunsuz kurmuştum LAMP'ı ancak 9.10 kurduktan sonra beceremedim, böyle sorun çıktı. Neyse ki bir şekilde başka bir üstad yardım etti de şu an local'i kullanabiliyorum. :)

sema

Alıntı yapılan: heartsmagic - 24 Aralık 2009 - 17:12:31
Hayır, neden böyle sorunlar bende hiç olmaz anlamıyorum :)

Çünkü temel işleyişlerimiz farklı :) Biz daha yeni sayılırız Ubuntu'da. Olsun artık o kadar.
susema

heartsmagic

Alıntı yapılan: semagkyz - 24 Aralık 2009 - 19:07:06
Çünkü temel işleyişlerimiz farklı :) Biz daha yeni sayılırız Ubuntu'da. Olsun artık o kadar.

Haklısın belki ama mesela bizim LAMPP yazısını acemi bir kullanıcıyla, tecrübeli bir kullanıcı farklı şekilde uygulayamaz ki :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.