[Çözüldü] Ubuntu 9.10 Workspace Switcher Sorunu

Başlatan Tilkisan, 30 Ekim 2009 - 23:53:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Tilkisan

Herkese Merhaba,
Ubuntu 9.04 ve önceki sürümlerde Masaüstleri arasında Mouse Tekerleği ile geçiş yapabiliyordum , ama Ubuntu 9.10 'da bu özellik çalışmıyor. Yani Masaüstleri arasında Mouse tekerleği ile geçiş yapamıyorum, 9.10 'u temiz kurdum bu arada, 9.04 'ten yükseltme değil.
Çok araştırdım ama ne yazıkki çözüm bulamadım , internette bu tür sorun yaşayan birkaç mesaja daha rastladım fakat çözüm önerisi yok  ::)
Compiz vs. 'de kullanmıyorum, sadece standart halde bulunan (Masaüstü Visual Effects) kısmından efektleri Extra seçiyorum bana yetiyor. Önceden de bu şeklde kullanırdım sorun olmazdı.

By_Mihni

Klavye kısayollarına bir göz at belki sorunun çözülür.

Tilkisan

Malesef @By_Mihni , orda sadece Klavyeden kullanabileceğin tuş tanımlarını yapabiliyorsun, Mouse için herhangi bir tanım yapmak mümkün değil   :(

heartsmagic

Şöyle bir hata kaydı var:
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/compiz/+bug/414170

Ancak foruma bakmaktan ne yazık ki hata kaydını çok inceleyemedim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Tilkisan

@heartsmagic , verdigin kısayolu ve daha nicelerini arastırdım. 2 gundur bununla ugrasıyorum ama henüz birsey bulamadım.  Hata bildirimleri genelde Compiz uzerinde yoğunlaşmış durumda, oysa ben Extra Compiz bileşeni kurmadan kullanıyorum,  gerçi şu an bulabildiğim çözüm önerilerini denemekten sebep 9.10 Karmic 'imi çalışamaz duruma getirdim  :D , bu nedenle bulabildiğim birkaç öneriyi deneyemiyorum.  neyseki 9.04 hala kurulu durumda,  birazdan tekrar 9.10 kurup kurcalamaya devam edeceğim, bir çözüm bulursam paylaşırım..

heartsmagic

Compiz kurmaya gerek yok ki, zaten kurulu geliyor :)
Alıntı Yap..sadece standart halde bulunan (Masaüstü Visual Effects) kısmından efektleri Extra seçiyorum bana yetiyor.
Bu da aslında Compiz'i devreye sokuyor. O hata kaydında zaten bir paketteki sorun çözümünün bu olaya neden olduğu anlatılmış, tabii kabaca bakabildim. Ya o düzeltme geri alınacak deniyor ya da farklı bir çözüm isteniyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

coni

Bende arkadaşıma kurduğumda maus tekerleğinle geçiş yapmıyordu bende yeni sürümde bunu kapattıklarını düşündüm

Sherlock Holmes

[IMG]http://i35.tinypic.com/3rb05.png[/img]

Görüntüde belirtiğim gibi yapınca oluyor.  ;)

Neden böyle yapmayı gerek duymuşlar anlamadım.
Eskiden aktif etmek yetiyordu.

Tilkisan

@Hearts  haklısın compiz kurulu geliyor ama compiz settings in ayrıca kurulması gerekiyor. o zaman da olayın boyutu değişiyor  :D

Benim istediğim ise ; standart kurulumdan sonra compize ait hiçbir şey kurmadan Mouse Tekerleği ile masaüstleri arasında geçiş yapabilmek,  çözümü ise şu şekilde ; (adım adım anlatmaya çalışacağım)

1) alt+F2 yada terminal penceresine  gconf-editor   yazılarak Gnome Configuration Editor çalıştırılır.
2) soldan /apps/compiz/plugins/vpswitch/allscreens/options  yolu izlenerek sağ taraftaki options menüsü açılır.
3) sağ taraftan next_button yazısına çift tıklanır gelen ekrana Button5  (normali Disable dir) yazılır
4) yine sağ taraftan prev_button yazısına da Button4 (normali Disable dir) yazılır
5) gconf-editor kapatılır , Workspace Switcher Mouse Tekerleği ile Güle Güle kullanılır    :)
umarım aynı sıkıntıyı yaşayan arkadaşlarıma faydalı olur....

@ğnome Teşekkür ederim , oda compiz settings içerisindeki çözüm yolu tabiiki..
ha bu arada nedenini sormuşşun ; anladığım kadarı ile Notebook kullanan kişiler parmaklarını Touchpad üzerinde sağa-sola gezdirirken Desktop değişiyormuş. bu nedenle de çok ciddi şikayetler oluyormuş, geliştiriciler de çözüm olarak bu seçeneği kapatmayı uygun görmüşler ,  :D
@coni haklısın , yeni sürümde kapalı geliyormuş

zeitgeist

Çözüm yolunu bizimle paylaştığın için teşekkürler Tilkisan. Benzer sorun yaşayacaklar için değerli bir başlık olacak burası.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles